Microsoft Dynamics 365 Business Central to najnowsza odsłona systemu ERP od giganta z Redmond, a jednocześnie „następca” znanego Microsoft Dynamics NAV. Nie ulega wątpliwości, że nowe oprogramowanie, dedykowane firmom z sektora MŚP, posiada wiele cech, które sprzyjają ich rozwojowi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie korzyści wiążą się z wyborem oprogramowania ERP Dynamics 365 Business Central przez twoją firmę.

Cała „rodzina” produktów Dynamics 365 to nowa generacja aplikacji biznesowych. Jej celem jest uwolnienie potencjału drzemiącego w małych i średnich firmach. Poprzez wykorzystanie odpowiednich narzędzi Microsoft organizacje są w stanie zwiększyć produktywność oraz pracować „na danych” w ramach jednego, spójnego ekosystemu. Wybór Dynamics 365 Business Central, jego połączenie z funkcjonalnością CRM-ową Dynamics 365 Customer Engagement oraz Office 365 pozytywnie wpływa na połączenie procesów biznesowych zachodzących w firmie. Przekłada się to na usprawnienie interakcji z klientem, wzrost, a także zapewnia pozycję „o krok” przed konkurencją.

Dostęp do danych w czasie rzeczywistym

Chcąc, aby nasz biznes był wydajny, musimy analizować dane. Żeby je analizować musimy mieć do nich dostęp, najlepiej w czasie rzeczywistym. Jest to decydujący czynnik dla rozwijających się organizacji. W Dynamics 365 Business Central dane są zarządzane centralnie oraz dostępne w czasie rzeczywistym. W oparciu o nie możliwe jest podejmowanie kluczowych decyzji biznesowych, jak również reakcji w przypadku niepokojących zjawisk.

Mniejsze wydatki na IT

Wszyscy szukają sposobów na obniżenie kosztów bez poświęcania wydajności. Business Central jest możliwy do wdrożenia w modelu tradycyjnym, na chmurze Azure, jako oprogramowanie SaaS i “hybryda”. Wybór subskrypcji pozwala na ograniczenie dużej ilości wydatków związanych z IT. Infrastruktura IT, jej utrzymanie i konserwacja, zabezpieczenia, aktualizacje – za to wszystko odpowiada twój dostawca usług w chmurze. Dodatkowo, możemy być spokojni o swoje dane – Microsoft zapewnia najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa, prywatności oraz zgodności.

Skalowalne i przewidywalne koszty licencji

Decydując się na wdrożenie systemu klasy ERP dużym wydatkiem jest zakup licencji dla użytkowników. Wybór modelu subskrypcyjnego pozwala nam na określenie przewidywalnego miesięcznego kosztu licencji. Dodatkowo, wariant ten zapewnia elastyczność – w dowolnym momencie możemy dokupić kolejną licencję, jak również anulować określoną ilość. Co więcej, wybierając Dynamics 365 Business Central mamy możliwość licencjonowania użytkowników na bazie tzw. „lekkiej” licencji, czyli Team Members. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują pełnego dostępu do systemu ERP, a korzystają z niego tylko w zakresie odczytu danych i raportów. Licencja ta jest również zdecydowanie tańsza, co generuje nam kolejne oszczędności.

Integracja z Office 365

Dużą zaletą Dynamics 365 Business Central jest „wbudowana” integracja z aplikacjami wchodzącymi w skład rozwiązania Office 365. Dzięki temu, użytkownicy mogą łatwiej się komunikować oraz pracować z danymi, które są w systemie ERP, z poziomu ulubionych aplikacji Office, co pozytywnie wpływa na ich wydajność. Możliwe jest np. edytowanie listy nabywców czy dostawców w Excel, dodanie nowego kontaktu, jak i wystawienie zamówienia sprzedaży z poziomu Outlook.

Mobilność

Dostępność systemu Dynamics 365 Business Central w chmurze umożliwia pracę jego użytkownikom z dowolnego miejsca. Jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu. Dodatkowo, z oprogramowaniem możesz się połączyć z poziomu tabletu czy smartfona za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. Dzięki temu, możliwa jest praca z domu, w trakcie podróży, a w zasadzie – gdziekolwiek jesteś i masz dostęp do Internetu.

Power BI, PowerApps, Flow

Microsoft stawia na rozwój i innowacyjne rozwiązania. Część z nich jest nawet dostępnych w ramach usługi Office 365. Mowa tutaj o aplikacjach wchodzących w skład tzw. Power Platform, czyli Power BI, PowerApps czy Flow. Rozwiązania te wspierają organizacje w zakresie analizy danych i przygotowywania raportów (Power BI), automatyzowania działań (Flow) oraz wykonywania dedykowanych aplikacji na urządzenia mobilne (PowerApps). Dodatkowo, przytoczone aplikacje nie wymagają od użytkownika znajomości kodu programistycznego.

Podsumowanie

Dynamics 365 Business Central to system ERP, który wspiera w rozwoju małe i średnie przedsiębiorstwa. Jego zaletą jest niewątpliwie dostęp do danych w czasie rzeczywistym oraz różne możliwości jego wdrożenia. Business Central jest dostępny w modelu on-premises, w chmurze Azure, jako rozwiązanie SaaS oraz możliwe do implementacji jako „hybryda”. Dodatkowo, licencjonowanie jest na tyle elastyczne, że możemy zmniejszać i zwiększać ilość licencji przy miesięcznej subskrypcji. Tym samym – znamy przewidywalny miesięczny koszt za licencje. “Przeglądarkowy” dostęp zapewnia mobilność, a integracja z rozwiązaniami Office 365 i Power Platform znacząco wpływa na wydajność i produktywność użytkowników.

dynamics 365 business central