Prawdopodobnie każdy, kto miał okazję korzystać z aplikacji Power BI w Teams wie, że powrót do przerwanej pracy bywał czasochłonny. Pod koniec lutego ogłoszono jednak ważną zmianę: multitasking w Microsoft Teams z Power BI stał się znacznie lepszy. 

Problematyczny powrót do przerwanej pracy w Power BI 

Aby zobrazować, na czym dokładnie polegała uciążliwość, wyobraźmy sobie następującą sytuację: podczas pracy w aplikacji Power BI w Microsoft Teams, otrzymujesz ważną wiadomość na czacie. Przechodzisz więc do rozmowy, a po jej zakończeniu wracasz do Power BI, by kontynuować pracę z raportami. Do tej pory niemożliwy był jednak powrót dokładnie do miejsca, w którym praca została przerwana. Aplikacja uruchamiała się bowiem zawsze na stronie głównej. Konieczne było ponowne otwarcie raportu, przejście do odpowiedniej strony oraz ustawienie na nowo wszystkich filtrów. Nie da się ukryć, że było to czasochłonne i nie najlepiej wpływało na komfort pracy z aplikacją Power BI w Teams – tym bardziej, że sytuacje takie, jak opisana powyżej, wcale nie należały do rzadkości.  

Praca z Power BI w Teams staje się łatwiejsza 

Microsoft zareagował na uwagi użytkowników w tym zakresie i wprowadził znaczące usprawnienie. Od teraz możliwy będzie automatyczny powrót do miejsca, w którym praca została przerwana. Aplikacja zapamiętuje ostatnio odwiedzone strony oraz raporty wraz z zastosowanymi filtrami. Dane zapisywane są co 15 sekund i przechowywane przez godzinę. Jeżeli wrócisz do Power BI po upływie tego czasu, aplikacja otworzy się na stronie głównej – dokładnie tak, jak przed wprowadzeniem omawianego usprawnienia. Wprowadzenie tej zmiany znacząco ułatwi korzystanie z aplikacji Power BI w Microsoft Teams – a to nie koniec udogodnień. 

Ulepszona nawigacja wstecz 

Microsoft poprawił także integrację aplikacji Power BI z przyciskiem nawigacji wstecz w Teams. Teraz pozwala on na powrót do raportów po przerwaniu pracy, a także na nawigację wewnątrz samej aplikacji. Przechodząc z Power BI do czatu, możesz zatem szybko wrócić do aplikacji za pomocą wspomnianego przycisku. Ponadto, gdy w aplikacji otworzysz np. raport sprzedaży, a następnie raport finansowy, w taki sam prosty sposób powrócisz do tego pierwszego. 

Przy okazji ogłaszania tych zmian, przedstawiciele Microsoftu zapewnili, że pracują nad dalszymi usprawnieniami w zakresie multitaskingu w Teams. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie kolejnych zmian.