Dobrze zorganizowany magazyn to opłacalny magazyn. Kluczem do jego organizacji są dane: ich dostępność w czasie rzeczywistym, znajomość oraz aktualizowanie jest niezbędne. Ważne jednak, aby były one jak najbardziej precyzyjne i niezawodne.

Innymi słowy – jeżeli Twoja firma nadal używa arkuszy kalkulacyjnych lub ręcznie wprowadza dane z magazynu lub hali produkcyjnej, to najwyższa pora na zmianę. Nadszedł czas, aby zautomatyzować gromadzenie danych w Twoim magazynie poprzez system ERP i WMS. Wspomniane rozwiązania zapewniają kilka opcji automatycznego gromadzenia danych, w tym wykorzystywanie kodów kreskowych i związanego z nimi sprzętu.

Wykorzystanie kodów kreskowych

Poprzez wykorzystanie kodów kreskowych możliwe jest zwiększenie dokładności, widoczności i produktywności w magazynie. Zastosowanie systemu obsługującego kody kreskowe może wyeliminować nieprawidłowe przesyłki, czy też niedokładne informacje o zapasach. Co więcej, obecnie dostępna technologia i sprzęt sprawiają, że kody kreskowe mogą być używane w jeszcze bardziej wydajny sposób. Mimo, że nie są one niczym nowym, to zastanawiający jest fakt, że blisko 43% małych firm wciąż albo nie śledzi zapasów, albo wprowadza dane ręcznie do systemu. Jedno nie ulega wątpliwości – kody kreskowe są bardzo uniwersalne i zdecydowanie pomagają w zbieraniu wszystkich niezbędnych danych do systemu WMS i ERP (Microsoft Dynamics NAV).

Sprzęt komputerowy, który przyda ci się w magazynie 

Urządzenia do sczytywania kodów kreskowych zostały znacznie rozwinięte. Do użytku w magazynie można wyróżnić m.in.:

 • stacjonarne czytniki;
 • wózki mobilne;
 • urządzenia przenośne;
 • smartphone`y i tablety.

Specyfika Twojego magazynu określa, które narzędzia (lub kombinacja narzędzi) jest najlepsza i odpowiada Twoim potrzebom biznesowym.

Oprogramowanie – system ERP i WMS

Po wdrożeniu systemu do obsługi kodów kreskowych niezbędne będzie oprogramowanie, które pozwoli na efektywne wykorzystanie zbieranych danych. System do zarządzania magazynem powinien być dostosowany do specyficznych wymagań Twojej firmy oraz obsługiwać m.in.:

 • wysyłanie i odbieranie towarów;
 • zbieranie i pakowanie;
 •  zarządzanie zapasami i przesunięciami;
 • ilości zapasów;
 • odbieranie pojemników;
 • odłożenia;
 • zarządzanie zamówieniami;
 • RMA;
 • śledzenie partii.

Podsumowanie

Twój system ERP i WMS jest tak dobry, jak dokładność danych, które do niego trafiają, dlatego gromadzenie danych w magazynie jest tak ważne. Posiadanie systemu WMS zintegrowanego z systemem ERP oraz bezproblemowe udostępnianie danych między nimi pomoże podnieść efektywność działania, a tym samym zapewnia szybki zwrot z inwestycji w oprogramowanie.

Wraz z rosnącymi kosztami, dużą konkurencją, wymagającymi klientami i bardzo małymi marżami, magazyny potrzebują dokładnych i wiarygodnych danych, aby dobrze prosperować. Pracownicy muszą mieć możliwość uzyskania dostępu do tych danych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Automatyzując gromadzenie danych możliwe jest zwiększenie wydajność całego procesu magazynowego, w tym zamówień zakupu, sprzedaż, zarządzanie zapasami i obsługę klienta, a także zyskać przewagę nad konkurencją.

Jeżeli chciałbyś poznać rozwiązania NAV24 w zakresie zarządzania magazynem – napisz do nas na nav24.pl.