Czym się różni Office 365 od zwykłego Office’a? - NAV24
« powrót do strony głównej

Czym się różni Office 365 od zwykłego Office’a?

Autor: Michał Stasiak / Data publikacji: 12.07.2017 / Data aktualizacji: 20.08.2021

Czym się różni Office 365  od zwykłego Office’a?

Microsoft Office to zdecydowanie najpopularniejszy zestaw oprogramowania biurowego na świecie. Można śmiało stwierdzić, że niemal każdy użytkownik komputera miał kiedyś styczność z takimi aplikacjami jak Word, Excel czy PowerPoint. Dzięki temu, firma decydując się na wdrożenie tego rozwiązania może mieć pewność, że bez trudu znajdzie na rynku pracy osoby, które doskonale znają programy wchodzące w skład Microsoft Office.

Office 365 – najmłodsze dziecko Microsoftu

Bazując na wieloletnich doświadczeniach i potrzebach użytkowników, Microsoft wypuścił nową, ulepszoną wersję znanego pakietu Office – Office 365 / Microsoft 365. Ten najnowszy produkt Microsoft nie jest tym samym, co „pudełkowy” Office 2019, choć zazwyczaj jest z nim utożsamiany. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, poniżej prezentujemy kluczowe różnice pomiędzy nowym Office 365, a tradycyjną wersją „pudełkową”.

Zawsze aktualna wersja

Przede wszystkim, Office 365 to usługa subskrypcyjna, natomiast Office 2019 to pakiet biurowy, który wchodzi w jej skład. Licencję wspomnianej 365-tki wykupuje się na rok użytkowania – można zapłacić za rok z góry lub uiszczać miesięczne opłaty, których wysokość jest uzależniona od wybranego planu i ilości użytkowników. Korzystający z tej usługi mają gwarancję, że zawsze dysponują najnowszymi wersjami programów, stale wzbogacanymi o nowe funkcjonalności. Więcej o dostępnych planach usługi Office 365 dla firm dowiesz się z artykułu Porównanie planów Office 365. Z drugiej strony, mamy Office 2019, potocznie określany jako wersja „pudełkowa”, który jest dystrybuowany jako licencja wieczysta. W jego skład wchodzą podstawowe aplikacje, tj. Word, Excel, PowerPoint, OneNote oraz Outlook, których jednak nie można zaktualizować do najnowszych dostępnych wersji – chcąc dokonać upgrade`u należy wykupić kolejną licencję.

Pakiet usług w chmurze

Warto wspomnieć, że Office 365 dobrze współpracuje z wersjami „pudełkowymi” – pakiety 2007 i 2010 mogą współdziałać ze wspomnianą usługą w sposób ograniczony, natomiast 2013, 2016 oraz 2019 funkcjonują bez problemu. Dodatkowo, plan Business Essentials może stanowić pewnego rodzaju „nakładkę” na wspomniane pakiety biurowe, wzbogacając je o aplikacje Sharepoint, OneDrive dla firm, Microsoft Teams, Yammer oraz Exchange. Należy jednak pamiętać o tym, że od 2020 roku licencje „pudełkowe” nie będą mogły łączyć się z Officem 365 – chcąc osiągnąć integrację trzeba będzie przejść na nowsze, wspierane wersje. Następną cechą odróżniającą Office 365 od Office 2019 jest zakres aplikacji. Oprócz „bazy”, którą stanowi pakiet Office 2019, Office 365 oferuje dodatkowe rozwiązania, uzależnione od wybranego planu usługi. Są nimi m.in. wspomniany Sharepoint (platforma pozwalająca użytkownikom na łatwe przechowywanie, odnajdowanie, udostępnianie dokumentów oraz współpracę nad ich zawartością), Outlook (Exchange) – poczta biznesowa na serwerach Microsoft Exchange o pojemności 50 GB, Microsoft Teams (czat i spotkania video w jednej aplikacji), Yammer – firmowa sieć społecznościowa oraz Publisher czy Access.

Praca w dowolnym miejscu i czasie, na wielu urządzeniach

Istotną zaletą jest fakt, że w ramach usługi Office 365 użytkownik otrzymuje dysk wirtualny OneDrive dla firm o pojemności 1 TB, w którym może zapisywać istotne pliki i dokumenty, do których ma dostęp z każdego miejsca na Ziemi za pomocą podłączonego do Internetu komputera, tabletu czy telefonu. OneDrive stanowi idealne miejsce na backup plików, dlatego korzystający z tego rozwiązania nie muszą się obawiać utraty swoich danych na skutek awarii komputera czy mechanicznego uszkodzenia. Decydując się na pakiet biurowy Office 2019, kupujący może go zainstalować wyłącznie na jednym komputerze. Model subskrypcyjny w planie Business i Business Premium pozwala na zainstalowanie pakietu biurowego na 15 urządzeniach: 5 komputerach, 5 tabletach i 5 smartfonach. 

Subskrypcja vs użytkowanie wieczyste

Przedsiębiorca stojący przed wyborem Office 2019 lub Office 365 powinien wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw danego rozwiązania. Licencja „pudełkowa” może okazać się kusząca, jednak słowo „wieczysta” podlega dyskusji – już po paru latach pakiet ten będzie przestarzały, a brak możliwości aktualizacji programów może spowodować konieczność zakupu kolejnej, aktualnej „wieczystej” licencji. Subskrybent usługi Office 365 nie jest ograniczony do instalowania aplikacji biurowych na jednym stanowisku, ma dostęp do najaktualniejszych wersji programów, które są stale wzbogacane o nowe funkcje i których zakres zdecydowanie przewyższa ten oferowany przez Office 2019. Ponadto, każdy użytkownik otrzymuje 1 TB na backup danych w chmurze. Wygląda na to, że wybór może być tylko jeden.

Krótkie porównanie tego czym różni się Office 365 od wersji pudełkowej znajduje się w naszej sekcji FAQ.

Bardziej szczegółowe porównanie pakietu Office 2019 w formie jednorazowego zakupu z subskrypcją usługi Office 365 / Microsoft 365 przedstawia poniższa tabela:

Microsoft Office 2019 Subskrypcja usługi Office 365 / Microsoft 365 
Koszt Jednorazowy koszt Niewielka opłata miesięczna lub oszczędność w przypadku zapłaty za cały rok
Aplikacje pakietu Office Aplikacje pakietu Office 2019, takie jak Excel, Word i PowerPoint. Aplikacje nie będą aktualizowane w przypadku udostępnienia nowych funkcji. Zawsze aktualne aplikacje pakietu Office, czyli Excel, Word, PowerPoint i Outlook, OneNote oraz pakiet usług chmurowych: SharePoint, OneDrive, Exchange i Microsoft Teams. Obecnie jest to pakiet Office 2019, który będzie aktualizowany wraz z pojawieniem się najnowszej wersji.
Aktualizacje funkcji Licencja obejmuje aktualizacje zabezpieczeń, ale nie będziesz otrzymywać nowych funkcji dodawanych do pakietu Office 2019. Licencja nie obejmuje uaktualnień do wersji głównych Twoja wersja pakietu Office będzie stale ulepszana. Otrzymujesz od firmy Microsoft najnowsze funkcje i aktualizacje. Licencja obejmuje uaktualnienia do przyszłych wersji głównych.
Instalowanie pakietu Office na więcej niż jednym komputerze (Mac lub PC) Jednorazowe zakupy są przeznaczone do pojedynczego systemu operacyjnego, dlatego Twoja kopia pakietu Office nadaje się dla jednego komputera Mac lub jednego komputera PC. W przypadku usługi Office 365 dla Użytkowników Domowych możesz zainstalować aplikacje klasyczne pakietu Office nawet na 5 komputerach (Mac i PC). Jeśli nie potrzebujesz tych wszystkich instalacji, udostępnij je innym osobom w swojej firmie.
Instalowanie pakietu Office i korzystanie z zaawansowanych funkcji na tabletach i telefonach Otrzymujesz podstawowe funkcje edycji tylko na tablecie lub telefonie. Po zalogowaniu się do aplikacji pakietu Office na urządzeniu otrzymujesz. W przypadku pakietu Office 365 dla Firm otrzymujesz te dodatkowe funkcje nawet na 5 tabletach i 5 smartfonach.
Dodatkowa przestrzeń dyskowa online Niedostępna. Możesz bezpiecznie przechowywać pliki w chmurze i uzyskiwać dostęp do nich z dowolnego miejsca. Otrzymujesz 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze usługi OneDrive na użytkownika.
Dostępna pomoc techniczna Dostępna jest początkowa pomoc techniczna dotycząca tylko instalowania. Przez cały okres subskrypcji możesz bezpłatnie kontaktować się z nami, aby uzyskać pomoc dotyczącą problemów technicznych albo subskrypcji i rozliczeń.

O tym jak usprawnić komunikację wewnętrzną w swojej firmie dzięki Office 365 dowiesz się z artykułu Nowy wymiar komunikacji dzięki Office 365.

Skontaktuj się z nami


  *pole wymagane


  Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP - Dynamics 365 Business Central? A może interesuje Cię pakiet Microsoft 365 albo nasze rozwiązania Power Apps i Power BI? Potrzebujesz bezpłatnej konsultacji?

  Zostaw swoje dane,
  oddzwonimy do Ciebie.

  Zaufali nam

  Partnerzy technologiczni