Patrząc na światowe trendy i postęp w IT łatwo wysnuć jeden wniosek – przyszłość oprogramowania dla biznesu leży w chmurze. Mocno napędzani efektami pandemii COVID-19, dostawcy ERP robią obecnie wszystko, by wzmacniać i dalej rozwijać swoje rozwiązania chmurowe. I właśnie tam najłatwiej znaleźć ostatnie innowacje. Utrzymują oczywiście przy życiu swoje rozwiązania on-premise, jednocześnie przekonując klientów o zaletach płynących z migracji do chmury.

Jak długo zatem możesz sobie pozwolić na to, by omijały Cię wartości dodane wynikające z rozwiązań chmurowych? I kiedy jest odpowiedni moment na zmianę dla Twojej firmy?

Jak pandemia przyspieszyła rozwój chmury

Jako środowisko biznesowe w ostatnich trzech latach zaakceptowaliśmy rozwiązania chmurowe. Bez tej technologii praca z domu nie byłaby możliwa. To samo dotyczy zresztą zdalnej edukacji, opieki zdrowotnej i wielu innych przykładów zarówno z życia codziennego, jak i biznesu. Aby odpowiedzieć na tę nagłą potrzebę zmiany, dostawcy rozwiązań IT zmuszeni byli szybciej wcielić w życie strategię „Cloud First”, czyli zwiększyć znaczenie chmury względem rozwiązań on-premise. Właśnie dlatego dzisiejsze budżety przeznaczone na badania i rozwój, dostawcy systemów ERP i CRM przeznaczają na chmurę. Dzieje się to kosztem wcześniej planowanych innowacji w tradycyjnym środowisku.

Co tracisz pozostając przy tradycyjnych rozwiązaniach?

Zbyt długie trzymanie się obecnego rozwiązania on-premise jest jednoznaczne z dobrowolnym odcięciem od najnowszych technologii i prawdziwych innowacji. Co to oznacza dla Twojej firmy i jej konkurencyjności, jeżeli inni już podjęli kroki w kierunku zmiany? Co zrobisz, jeśli okaże się, że dzięki tej zmianie konkurencja jest w stanie obsługiwać klientów lepiej, szybciej i taniej?

Patrząc na strategię firmy w ujęciu długoterminowym pytanie nie powinno brzmieć „czy przejść do chmury”, ale „kiedy to zrobić?”. A skoro i tak musisz podjąć ten krok, to po co zwlekać?

Oto, co warto wziąć pod uwagę określając idealny czas zmiany:

  • Wdrożenie nigdy nie będzie wygodne dla Twojej organizacji – nawet, jeśli przesuniesz je o kolejny rok czy dwa!
  • Możesz odczuwać początkowo delikatną, ale narastającą chęć do zmiany ze strony swojego partnera wdrożeniowego. Pomyśl o ograniczeniach Twojego aktualnego rozwiązania i zwiększających się kosztach utrzymania i wsparcia.
  • Weź pod uwagę możliwości i zasoby swojego partnera wdrożeniowego. Czy będzie on dostępny w momencie, gdy podejmiesz decyzję o zmianie? A może okaże się, że musisz poczekać w kolejce?
  • Dostęp do informacji na temat Twojego aktualnego rozwiązania on-premise z czasem może być coraz trudniejszy.

Jeżeli w chwili obecnej nie możesz przeprowadzić migracji ze względów prawnych lub technicznych, zaktualizuj przynajmniej posiadane rozwiązanie on-premise do najnowszej dostępnej wersji. Przykładowo, jeśli Twoja firma korzysta z Dynamics NAV, skorzystaj z możliwości upgrade’u do Business Central. W ten sposób zapewnisz sobie najlepsze możliwe wsparcie.

Masz wątpliwości związane z rozwiązaniami chmurowymi? Sprawdź, dlaczego nie należy się ich bać i jakie mają zalety w wywiadzie z naszym specjalistą: https://nav24.pl/bezpieczenstwo-danych-w-chmurze-czy-jest-sie-czego-bac