Pakiet narzędzi Microsoft 365 (dawniej Office 365) jest bez wątpienia najpopularniejszym rozwiązaniem biurowym dla firm na całym świecie. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z jego pełnego potencjału. Sprawdź, jakie są możliwości Microsoft 365 dla firm produkcyjnych!

Aplikacje biznesowe Microsoft warte uwagi

Prawdopodobnie w firmie wykorzystujesz narzędzia z pakietu Microsoft 365. Wysyłasz pocztę za pomocą Outlooka, tworzysz dokumenty w Wordzie i Excelu, a spotkania organizujesz w Teams. Być może do przechowywania dokumentów używasz OneDrive’a, a dzielisz się nimi z współpracownikami za pomocą SharePointa. Na tym jednak możliwości Microsoft 365 się nie kończą. Do dyspozycji mamy bowiem całą rodzinę produktów nazwaną Power Platform. W jej skład wchodzą Power BI, Power Apps i Power Automate. Ich celem jest uproszczenie procesów i skrócenie czasu, jaki tracimy na ręczne uzupełnianie kolejnych arkuszy czy formularzy. Jako najważniejsze aplikacje dla firm produkcyjnych wymienić należy:

 • Microsoft Forms;
 • Power Apps;
 • SharePoint;
 • Planner;
 • Power Automate;
 • Excel;
 • Power BI.

Jak wykorzystać ich możliwości? Spójrzmy na przykład z życia wzięty.

Jak pomogliśmy klientowi z branży produkcyjnej – studium przypadku

Klient to firma z branży spożywczej, posiadający zakłady produkcyjne w Polsce oraz Europie Zachodniej. Prowadzi produkcję ciągłą – 24 godziny na dobę. Korzystał już z systemu ERP Dynamics 365 Business Central, jednak specyfika branży i samej firmy powodowała, że kilka problemów wciąż potrzebowało rozwiązania. Po pierwsze, system zbierania danych w ERP nie był zautomatyzowany – dane przepisywano ręcznie, co wymagało poświęcenia w pełni jednego etatu. Dodatkowo informacje na temat produkcji – np. niezgodności, braków czy przestojów – zapisywane byłe w Excelu. W efekcie firma nie dysponowała dokładnymi danymi na temat czasu, jaki trzeba poświęcić na poszczególne operacje. Informacje trafiały do systemu z opóźnieniem, a ich jakość pozostawiała sporo do życzenia. Ze względu na pewne obiekcje klienta co do zaproponowanych przez nas rozwiązań, zaczęliśmy od stworzenia wersji light – w ramach licencji Microsoft 365 przygotowaliśmy bardzo prostą aplikację do rejestrowania ilości braków produkcyjnych. Co ważne, w trakcie tworzenia aplikacji i testów zbieraliśmy feedback od pracowników, którzy docelowo mieli z tej aplikacji korzystać i uwzględnialiśmy ich uwagi. W efekcie klient postanowił pójść dalej i zautomatyzować kolejne procesy. Stworzyliśmy więc aplikację zaawansowaną, pozwalającą na digitalizację procesu rejestracji postępu produkcyjnego. Korzyści dla klienta po jej wprowadzeniu jest wiele:

 • proces wprowadzania danych do systemu został ustandaryzowany;
 • dane trafiają do systemu w czasie rzeczywistym;
 • kierownicy produkcji mogą natychmiast reagować na odstępstwa od normy;
 • uwolnienie potencjału osoby odpowiedzialnej za wprowadzanie danych;
 • skrócony czas operacji, np. pakowania wyrobów gotowych.

Chcesz zobaczyć, jak dokładnie działa stworzona przez nas aplikacja i przekonać się, jak może ona wpłynąć na działania Twojej firmy? Zapisz się do cyklu NAV EDUCATION i obejrzyj webinar „Jak wykorzystać Microsoft 365 w firmie produkcyjnej”! Otrzymasz również dostęp do biblioteki webinarów poświęconych aplikacjom biznesowym Microsoft. Zobacz również na stronę ERP dla produkcji.