Gdybyśmy mieli wskazać jeden element, który zdominował rok 2023, z pewnością byłaby to sztuczna inteligencja. Jednak nie samym AI Microsoft żyje. Wybraliśmy trzy, naszym zdaniem najważniejsze, wydarzenia roku 2023 w świecie aplikacji biznesowych Microsoft.

Copilot wkracza do aplikacji Microsoft

Aby przekonać się, że rok 2023 należał do rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, wystarczy przejrzeć naszego bloga. Praktycznie każdego miesiąca informowaliśmy o nowych możliwościach, jakie daje AI w aplikacjach Microsoftu. Asystent AI nazwany Copilot trafił niemal do wszystkich aplikacji biznesowych producenta – od pakietu biurowego Microsoft 365 po Dynamics 365 Business Central. Jego możliwości wciąż są rozwijane i wszystko wskazuje na to, że w roku 2024 wciąż będzie głośno o sztucznej inteligencji.

Nowe centrum chmurowe otwarte w Polsce

Ta informacja jest bardzo ważna z lokalnego punktu widzenia. W kwietniu otwarto pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej region przetwarzania danych w chmurze. Zlokalizowany jest w Polsce i wpierwszej kolejności Microsoft udostępnił z niego usługę Azure, a następnie również Microsoft 365, Dynamics 365 i Power Platform. Jak mówią przedstawiciele Microsoftu: „dzięki kompleksowej infrastrukturze regionu Poland Central możemy zapewnić klientom korzystanie z chmury Microsoft i wdrożenie najlepszych praktyk architektury chmurowej przy jednoczesnym zachowaniu rezydencji danych w Polsce.”

Rośnie znaczenie produktów Dynamics 365

O tym, jak szybko rozwija się rodzina Dynamics 365, świadczą przedstawione w połowie roku wyniki finansowe Microsoft. W roku finansowym 2023, produkty z tej rodziny przyniosły ponad 5 miliardów dolarów przychodu. Rośnie również zainteresowanie Power Platform. Jak podawaliśmy w sierpniu, ponad 63 tysiące organizacji wykorzystało wspierane przez sztuczną inteligencję możliwości Power Platform. Całkowita liczba aktywnych miesięcznie użytkowników Power Platform wynosiła wówczas 10 milionów – o 55% więcej niż w roku poprzednim. To pozwala ze spokojem patrzeć na przyszłość tych narzędzi i gwarantuje, że Microsoft będzie nadal mocno inwestował w ich rozwój.

Bonus: urodziny Nav24 i Customer Day 2023

Rok 2023 był również ważny dla naszej firmy. Obchodziliśmy swoje 10 urodziny! Ich zwieńczeniem był pierwszy w historii Customer Day Nav24. Październikowe wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem. Przygotowaliśmy dla naszych klientów sporą dawkę wiedzy z zakresu rozwiązań Microsoft i Nav24, ale oczywiście znalazło się też miejsce na integrację i wieczorną rozrywkę. Podsumowanie wydarzenia znaleźć można tutaj.