5 trików w Microsoft OneNote - NAV24
« powrót do strony głównej

5 trików w Microsoft OneNote

Autor: Michał Stasiak / Data publikacji: 27.10.2017 / Data aktualizacji: 20.08.2021
Co to jest Microsoft OneNote?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś pomyśleć, jakby to było, gdyby wszystkie Twoje pliki, dokumenty, notatki znajdowały się w jednej aplikacji? Praca byłaby zdecydowanie łatwiejsza i przyjemniejsza, a przy tym ile czasu zostałoby Ci na inne rzeczy, nieprawdaż? Co byś powiedział na aplikację OneNote? Microsoft OneNote to elektroniczny notes, za pomocą którego możesz sporządzać notatki i dzielić je na sekcje, tagować zawartość, nanosić odręczne komentarze, czy dołączać pliki tekstowe i video. Co więcej, OneNote automatycznie zapisuje i synchronizuje notatki, a lokalizując go w chmurze masz do niego dostęp z dowolnego urządzenia połączonego z Internetem. Narzędzie posiada ogromną ilość funkcji, dlatego skupmy się na kilku trikach, które ułatwią Twoją pracę.

Korzystanie z gotowych oraz tworzenie własnych szablonów 

Jedną z ciekawych opcji, która występuje także w Wordzie i Excelu, jest możliwość korzystania z szablonów. Dzięki temu, Twoje notatki będą dobrze zorganizowane oraz możesz je udostępnić w przejrzystej formie innym. OneNote posiada kilkanaście dostępnych szablonów, które są podzielone na kategorie. Ponadto, możesz ustawić domyślny szablon – w ten sposób będzie on używany dla wszystkich nowych stron w bieżącej sekcji. Istnieje również możliwość zdefiniowania własnego szablonu.

Wyciąganie tekstu z obrazków

Microsoft OneNote przychodzi z pomocą , gdy chcemy np. wyciągnąć i wyedytować treść ze zdjęć. Należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w obrazek i wybrać opcję „Kopiuj tekst z obrazu”. Po tych czynnościach wystarczy go wkleić do dowolnej aplikacji. Po wszystkim, “wyciągnięty” tekst należy jeszcze sprawdzić i sformatować w pożądany sposób.

Tagowanie i wyszukiwanie po tagach 

Gdy posiadasz ogromną ilość danych w swoim cyfrowym notesie, zbawienne jest stosowanie tagów. Pozwala to na szybsze i łatwiejsze odnajdywanie szukanych plików i informacji. Dodatkowo, istnieje możliwość na tworzenie własnych tagów. Ich używanie jest bardzo proste – wystarczy umieścić kursor w interesującym Cię miejscu i wybrać znacznik z sekcji Tagi na wstążce. Następnie, chcąc odnaleźć konkretny znacznik wystarczy kliknąć w opcje “Znajdź tagi” na wstążce oraz wskazać miejsca do przeszukania.

Używanie linków

W celu lepszego odnajdywania oraz poruszania się między sekcjami aplikacja pozwala na tworzenie linków. Dzięki temu, jednym kliknięciem możemy przenieść się do innej sekcji w zupełnie innym notesie, a nawet do konkretnego akapitu. Chcąc wstawić link należy skorzystać z opcji “Link” na wstążce lub umieścić nazwę danej sekcji w nawiasach kwadratowych. Jeżeli w ten sposób utworzysz link do sekcji, która nie istnieje, to spowoduje to powstanie nowej strony. Wtedy to link będzie jej odnośnikiem. Dodatkowo, korzystając z opcji “Kopiuj link do akapitu” masz możliwość wstawienia linku do konkretnego miejsca w tekście lub notatce.

OneNote Web Clipper

Dobrym pomysłem jest zlokalizowanie swojego notesu w chmurze, co umożliwia dostęp do niego z każdego urządzenia – wystarczy połączenie z Internetem. Dodatkowo, jeżeli umieszczasz w nim praktycznie wszystko to zainstaluj rozszerzenie OneNote Web Clipper i skonfiguruj je ze swoim kontem Microsoft. Dzięki temu rozwiązaniu, czytając np. jakiś artykuł z sieci, możesz go “wyciąć” z danej strony i wskazać konkretną sekcję w OneNote, a artykuł się tam pojawi. W ten sposób, możesz dokończyć jego czytanie korzystając ze smartfona.

Sprawdź, co potrafi aplikacja OneNote – skorzystaj z bezpłatnej wersji testowej usługi Office 365 –> wypełnij formularz

Skontaktuj się z nami


  *pole wymagane


  Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP - Dynamics 365 Business Central? A może interesuje Cię pakiet Microsoft 365 albo nasze rozwiązania Power Apps i Power BI? Potrzebujesz bezpłatnej konsultacji?

  Zostaw swoje dane,
  oddzwonimy do Ciebie.

  Zaufali nam

  Partnerzy technologiczni