W życiu codziennym, w którym rządzi mobilność i technologia oczekujemy, iż będziemy w stanie zarządzać wieloma aspektami naszego życia z poziomu smartfona. Rezerwacja wakacji, zamawianie jedzenia, czy zakupy za pomocą naszego telefonu już nikogo nie dziwią.
Dlaczego więc tych wymagań nie przenieść również na strefę zawodową?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co wchodzi w skład Microsoft PowerPlatform?
- Czym jest Microsoft PowerApps i jakie daje możliwości?
- Jak wyglądają przykładowe aplikacje stworzone za pomocą Microsoft PowerApps?
W pracy na co dzień spotykamy się z czynnościami, które niekoniecznie są związane z działalnością operacyjną, ale skutecznie pochłaniają nasz czas. Wiele firm nadal korzysta z papierowych wniosków urlopowych lub prowadzi ewidencję przejechanych kilometrów autami służbowymi na papierze. A co jeśli istniałaby możliwość stworzenia aplikacji mobilnej dostępnej dla całej organizacji, bez wydawania wielu tysięcy złotych na software house? Otóż istnieje! Microsoft zadbał o to aby każdy z nas mógł poczuć się jak zawodowy programista aplikacji mobilnych, czy stron internetowych.
Za pomocą środowiska Power Platform, w którego skład wchodzą Microsoft Power Apps, Microsoft Flow oraz Microsoft PowerBI, praktycznie każdy może stworzyć swoją aplikację mobilną, czy stronę internetową, która będzie w stanie pokryć obszary działalności pomocniczej, tak by procesy te działały płynnie i efektywnie. Zacznijmy jednak od początku. Skupmy się zatem na tym czym są i za co odpowiadają dwa pierwsze elementy należące do PowerPlatform?
PowerApps to platforma umożliwiająca użytkownikom tworzenie i wdrażanie dostosowanych aplikacji, które mogą być używane na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych (iOS, Android, Windows). Środowisko PowerApps można określić jako „no-code” – nie trzeba znać żadnego języka programowania, aby stworzyć aplikację mobilną, jednakże warto znać podstawy projektowania oprogramowania. Środowisko to pozwala również na połączenie aplikacji z ponad 200 źródłami danych, więc bez żadnych przeciwwskazań można dodawać kolejne rekordy z poziomu własnej aplikacji do pliku Microsoft Excel, listy umieszczonej na Sharepoincie, jak również do relacyjnej bazy danych.
Ostatnimi nowościami, które od października już na stałe zagoszczą jako część platformy PowerApps są AI Builder oraz PowerApps Portal. AI Builder to wbudowane elementy sztucznej inteligencji, pozwalające wykorzystać usługi kognitywne takie jak rozpoznawanie pisma, czy obrazów. Zastosowań tego typu rozwiązań jest niezliczona ilość – możliwość rozpoznawania zapasów, czy zapisywanie danych z wizytówek za pomocą aparatu w Twoim telefonie, bądź zamiana pisma odręcznego na tekst – to tylko przykłady. PowerApps Portal to natomiast platforma do tworzenia stron internetowych na tej samej zasadzie co aplikacje mobilne – jest to w pełni środowisko „no-code”!
To nie koniec całej magii – pełen potencjał platformy PowerApps można wydobyć tylko w połączeniu z drugim elementem PowerPlatform. Microsoft Flow, bo o nim mowa, to usługa automatyzacji procesów, która pozwala użytkownikom projektować i budować przepływy pracy (workflow) między ulubionymi aplikacjami i usługami. Ilość aplikacji i systemów między którymi można przesyłać dane ciężko zliczyć, gdyż Microsoft na bieżąco dodaje kolejne łącza. Za pomocą Flow możemy wykorzystać jeden z istniejących już przepływów lub zbudować i wywołać go na przykład za pomocą przycisku w naszej aplikacji PowerApps. Przypominając, iż Microsoft Flow oraz Microsoft PowerApps to środowisko, w którym nie używamy żadnego języka programowania możemy stwierdzić, że mamy w swoich rękach bardzo potężne narzędzie. Firmy na całym świecie przekonują się o tym każdego dnia. Według badania Forrester Total Economic Impact, przedsiębiorstwa redukują koszty implementacji rozwiązań i zwiększają zwrot z inwestycji za pomocą usług PowerApps i Microsoft Flow nawet do 362%, a sama efektywność procesów biznesowych rośnie aż o 15%.
Istnieje niezwykle szerokie pole do tworzenia aplikacji za pomocą PowerApps.
Poniżej przedstawiamy tylko dwa przykłady aplikacji stworzonych na potrzeby wewnętrzne naszej firmy.
1. Aplikacja do rezerwacji samochodów służbowych oraz ewidencji przebiegu floty firmowej:
2. Aplikacja stworzona za pomocą PowerApps do obsługi firmowej biblioteki:
Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań biznesowych firmy Microsoft. Jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem aplikacji wspierającej procesy biznesowe w swojej organizacji, koniecznie zajrzyj na stronę aplikacje biznesowe na zamówienie.