Przygotowując się do wdrożenia systemu Microsoft Dynamics 365 Business Central można spotkać się z pojęciami takimi, jak modyfikacje, rozszerzenia czy aplikacje. Do czego one służą i czym się różnią? W jaki sposób wpływają na funkcjonalności systemu ERP? Kiedy warto je zastosować? Wyjaśniamy!

Rozszerzenie, modyfikacja czy aplikacja? Czym się różnią?

Pod każdym z tych pojęć kryją się narzędzia ułatwiające pracę i zwiększające możliwości systemu. Rozszerzenie jest pojęciem najbardziej ogólnym i obejmuje wszystkie dodatki funkcjonalne do Dynamics 365 Business Central. W przypadku rozszerzeń tworzonych od zera, dopasowanych do indywidualnych potrzeb danej firmy, mówimy o modyfikacjach. Ostatnią opcją są aplikacje biznesowe. To gotowe rozszerzenia, przygotowane przez zewnętrznych dostawców i ogólnodostępne w sklepie Microsoft noszącym nazwę AppSource. Możliwości aplikacji pozwalają pokryć zdecydowaną większość potrzeb i standardowych procesów, jakie zachodzą w organizacjach z różnych branż.

rozszerzenia funkcjonalności aplikacji business central

Rozwiązania chmurowe dają więcej możliwości

Należy przy tym wyraźnie podkreślić, że dostępne na platformie Microsoft AppSource rozszerzenia są kompatybilne jedynie z systemami utrzymywanymi w chmurze. W przypadku Microsoft Dynamics 365 Business Central utrzymywanego we własnej infrastrukturze (tak zwane on-premises) kwestia zmian funkcjonalnych jest dużo bardziej skomplikowana. Tworzenie modyfikacji wymaga bowiem ingerencji ze strony programisty bezpośrednio w kodzie. Największym wyzwaniem okazują się aktualizacje systemu – powodują one usunięcie z kodu modyfikacji. Aby je zachować, należy ręcznie przenieść je do nowej wersji systemu. Z tego powodu aktualizacje systemów we własnej infrastrukturze z modyfikacjami są czasochłonne i kosztowne. W przypadku systemu Business Central w wersji chmurowej (SaaS) otrzymujemy dwie duże aktualizacje rocznie i przynajmniej kilkanaście mniejszych pomiędzy. Wszystko dzieje się automatycznie, bez wiedzy użytkowników. Nie ma zatem miejsca na tradycyjne, wymagające uwagi modyfikacje. Stąd pomysł na rozszerzenia, będące dodatkiem do systemu, a nie zmianą, które znajdują się poza kodem. Aktualizacje systemu nie mają żadnego wpływu na takie rozszerzenia. Chmura rozwiązuje więc jeden z największych problemów, z jakimi muszą się mierzyć użytkownicy systemów w wersji on-premises.

Modyfikacja czy aplikacja – czego potrzebuje Twoja firma?

Jak już wspomnieliśmy, aplikacje są uniwersalne i pokrywają praktycznie wszystkie standardowe potrzeby przedsiębiorstw z większości branż. Jeżeli jednak w Twojej organizacji zachodzą specyficzne procesy, charakterystyczne tylko dla Twojej branży czy wręcz firmy, konieczne może okazać się stworzenie modyfikacji. Będzie ono bardziej czasochłonne i kosztowne, jednak zyskujesz pewność, że stworzone narzędzie wpasuje się idealnie w Twoje potrzeby. Decyzja, którą opcję wybrać, jest więc uzależniona od indywidualnych oczekiwań.

rozszerzenia systemu dynamics 365 business central

Czy trzeba korzystać z App Source?

Aplikacje dostępne są w sklepie Microsoft App Source. Co do zasady nie różni się on niczym od tych, które znamy ze smartfonów. Instalacja aplikacji w systemie takim, jak Dynamics 365 Business Central jest jednak dużo bardziej wymagająca niż w przypadku telefonów. Warto skorzystać z wsparcia partnera wdrożeniowego. Tym bardziej, że w jego portfolio też może znajdować się aplikacja będąca odpowiedzią na Twoje potrzeby, a niedostępna w AppSource. Przykładem są Produkty Nav24 - gotowe do instalacji, zweryfikowane i przetestowane rozwiązania przygotowane przez nasz zespół specjalistów. Produkty powstają na bazie praktycznych pomysłów użytkowników systemu, dobrych praktyk wdrożeniowych lub naszych własnych doświadczeń. O ich wysokiej jakości świadczy odznaczenie "Preferred Solution", przyznawane przez Microsoft dla aplikacji pochodzących od partnerów posiadających głęboką, sprawdzoną wiedzę specjalistyczną i możliwości zaspokajania specyficznych potrzeb klientów. W ostatnim czasie takie oznaczenie otrzymała nasza aplikacja Nav24 Shop Floor Pack. Nie wszystkie Produkty Nav24 dostępne są w AppSource, dlatego przed przystąpieniem do samodzielnych poszukiwań w sklepie warto się z nami skonsultować.