Poznaj 5 narzędzi NAV24 do gromadzenia i analizy danych produkcyjnych - NAV24
« powrót do strony głównej

Poznaj 5 narzędzi NAV24 do gromadzenia i analizy danych produkcyjnych

Autor: Kinga Iwanek / Data publikacji: 03.08.2022 / Data aktualizacji: 03.08.2022

Brak rzetelnej analizy danych produkcyjnych często stanowi barierę w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych. To w konsekwencji niestety wstrzymuje rozwój firmy. Tradycyjne przetwarzanie informacji w arkuszach kalkulacyjnych jest czasochłonne, mało efektywne i trudne w walidacji. Natomiast posiadając odpowiednie narzędzia, jesteś w stanie na bieżąco śledzić kluczowe dla Twojego biznesu wskaźniki efektywności.

Czytając ten artykuł:
– poznasz 5 narzędzi, które usprawnią Twoją produkcję,
– dowiesz się w rozwiązaniu jakich problemów pomoże Ci dane narzędzie.

Firmy produkcyjne zazwyczaj są jak jeden, wielki, złożony organizm. Na efekt końcowy składa się wiele, różnych czynników. Jednak jak dobrze wiesz, kluczowe w tym wszystkim jest podejmowanie właściwych decyzji. W obecnych czasach polegając na samym przeczuciu, nie jesteśmy w stanie odnieść sukcesu w biznesie. Konieczny jest dostęp do odpowiednich rozwiązań, które stają się nowym standardem w zarządzaniu zasobami przedsiębiorstwa produkcyjnego. Dlatego poniżej przedstawiamy Ci zbiór narzędzi NAV24 do gromadzenia i analizy danych produkcyjnych. Sprawdź, w jaki sposób mogą wesprzeć Twój biznes.

1. Panel Produkcyjny

Rozwiązanie dedykowane jest firmom, które potrzebują mieć dostęp do bieżących danych prosto z hali produkcyjnej. Dodatkowo zależy im na poznaniu dokładnego kosztu wytworzenia produktów. Posiada szereg funkcjonalności, takich jak m.in. rejestracja danych o realnych kosztach wytworzenia produktu, możliwość rejestrowania przezbrojeń i przerw podczas trwania danej operacji czy zgłaszania awarii oraz wysyłania powiadomień. Ogromną korzyścią zastosowania Panelu Produkcyjnego jest poprawa wydajności produkcji oraz minimalizacja pomyłek, wynikających z nieprawidłowego lub niekompletnego wprowadzania danych. Dostęp do aplikacji jest możliwy z każdego zakątka świata z dostępem do Internetu. Narzędzie współpracuje z systemami iOS/Android/Windows. Może być zintegrowane z systemem klasy ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central.

Panel produkcyjny

2. Raport produkcyjny

Pozwala monitorować wydajność procesów produkcyjnych oraz konkretnych grup roboczych czy narzędzi. Opiera się na danych, które gromadzone są w Dynamics 365 Business Central. Mając dostęp do Raportu Produkcyjnego, możesz na bieżąco śledzić informacje o planowanych oraz zrealizowanych ilościach, z dokładnością do produktu oraz zlecenia produkcyjnego. Co kluczowe, rozwiązanie umożliwia analizę powstałych braków na poszczególnych etapach procesu produkcyjnego. Możesz również analizować koszty produkcji z poziomu zapasu oraz zleceń produkcyjnych. Kierownik produkcji otrzymuje także przejrzyste raporty, dotyczące wydajności maszyn. Dzięki czemu może reagować na czas i kończyć zlecenia w terminie. Korzystną opcją jest możliwość mieszania danych z różnych źródeł np. SharePoint’a, Excela czy Power Apps. To powoduje, że informacje są zawsze aktualne.

Raport produkcyjny

3. Raport Braków Produkcyjnych

Nie mogąc czegoś zmierzyć, nie masz możliwości tego poprawić. A w przypadku braków i odpadów produkcyjnych, ważne jest mierzenie powodu ich wystąpienia według czasu, materiału czy stanowiska roboczego. Wdrażając w swoim przedsiębiorstwie Raport Braków Produkcyjnych poznasz, jaki jest dokładny poziom braków według maszyny, jak również przyczyny. Jest też możliwość analizy braków według konkretnego zakresu czasu. Raport informuje także o ilości niezgodnych części na ilość wyprodukowanych. Co kluczowe dowiesz się, jakie są koszty braków przypisane do konkretnych maszyn oraz koszty braków według zapasów. To pozwoli Ci na przeprowadzanie analizy, identyfikację wąskich gardeł, a także podejmowanie odpowiednich decyzji w celu zmniejszenia strat. Dzięki danym z raportu łatwiej Ci będzie zlokalizować miejsce powstania braku, jak i powód, co w konsekwencji pozwoli obniżyć koszty produkcji.

Raport Braków Produkcyjnych

4. Zapasy pod Kontrolą

Raport Zapasy pod Kontrolą jest przejrzystym i aktualnym źródłem informacji na temat zapasów. Wdrażając narzędzie w swojej firmie możesz sprawdzić stan zapasów na dany dzień, co pozwoli Ci mieć ciągłą kontrolę nad wzrostami bądź spadkami stanów magazynowych. Jest możliwość sprawdzania informacji, dotyczących przychodów i rozchodów magazynowych. Możesz śledzić bieżące zużycie zakupów, otwarte zamówienia, stan magazynowy czy rotacje w dniach. Ciekawą funkcją jest możliwość filtrowania danych po kategorii, numerze zapasu lub po lokalizacji.

Zapasy pod kontrolą

5. Raport OEE

To rozwiązanie oferuje dostęp do kluczowych informacji o stanie procesu produkcyjnego. Dostarcza danych o statusie zużycia godzin produkcyjnych. Zawiera szczegółowe informacje na temat produktywności i wydajności produkcji z możliwością filtrowania według czasu i grupy maszyn. W raporcie OEE znajdziesz również informacje na temat kluczowych parametrów jakościowych, m.in. ilości braków według kodu zmiany czy przyczyny. Dzięki zaimplementowaniu narzędzia w swojej firmie, przestaniesz tracić czas na ręczne przygotowywanie raportu. Będziesz mógł go przeznaczyć na analizę, wyciąganie wniosków i podejmowanie konkretnych decyzji.

Raport OEE

Podsumowanie

Decydując się na korzystanie z powyższych rozwiązań pozyskasz konkretne dane, będziesz mógł monitorować efektywność realizowanych procesów i wprowadzać ewentualne zmiany w swoim przedsiębiorstwie. Jednak najważniejszą kwestią w tym wszystkim jest to, że mając aktualne informacje możesz reagować na bieżąco i nie dopuszczać do sytuacji przepalania budżetu firmowego. Jeżeli zajdzie potrzeba modyfikacji pewnych funkcjonalności, to zawsze możesz nam to zgłosić, a my dostosujemy narzędzia pod wymagania Twojej firmy.

Zainteresowaliśmy Cię tematem, spodobało Ci się któreś z prezentowanych rozwiązań? Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji. Chętnie opowiemy Ci więcej o naszych narzędziach, a także pokażemy je ,,od środka’’.

Skontaktuj się z nami


  *pole wymagane


  Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP - Dynamics 365 Business Central? A może interesuje Cię pakiet Microsoft 365 albo nasze rozwiązania Power Apps i Power BI? Potrzebujesz bezpłatnej konsultacji?

  Zostaw swoje dane,
  oddzwonimy do Ciebie.

  Zaufali nam

  Partnerzy technologiczni