Firma IDC przygotowała zestawienie dostawców rozwiązań chmurowych klasy ERP dla małych firm. Nie mogło w nim oczywiście zabraknąć Microsoftu i systemu Dynamics 365 Business Central. Co na jego temat mówią eksperci IDC i jakim firmom polecają to rozwiązanie? Sprawdźmy!

Czym jest IDC?

Założona w 1964 roku firma International Data Corporation (IDC) to wiodący globalny dostawca informacji rynkowych, usług doradczych i wydarzeń dla sektora technologii informacyjnej, telekomunikacji i technologii konsumenckich. Zatrudniając ponad 1300 analityków na całym świecie, IDC dzieli się wiedzą w zakresie technologii, benchmarkingu IT, sourcingu oraz możliwości i trendów rynkowych w ponad 110 krajach – zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Analizy IDC są istotnym źródłem informacji dla profesjonalistów IT, menedżerów i inwestorów, chcących podejmować decyzje technologiczne w oparciu o aktualne trendy.

Małe przedsiębiorstwa w obliczu wyzwań

IDC podkreśla, że pod koniec 2023 roku małe przedsiębiorstwa nadal borykały się z niestabilnością gospodarczą oraz pytaniami dotyczącymi nowych osiągnięć w dziedzinie AI i automatyzacji. Obecnie muszą radzić sobie między innymi z inflacją, podwyżkami stóp procentowych czy brakami kadrowymi. Mądrze zarządzane małe firmy dostrzegają potencjał dostępny w technologiach takich jak zaawansowane systemy ERP wykorzystujące możliwości automatyzacji i sztucznej inteligencji. Według badania IDC z lutego 2023 roku, 78% małych firm (zatrudniających od 1 do 99 pracowników) planowało zwiększyć wydatki na technologie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. To wynik lepszy niż w średnich firmach (100-999 pracowników), gdzie taką samą deklarację złożyło 60% badanych.

Wdrażanie systemów ERP w małych przedsiębiorstwach

To samo badanie pokazuje, że dla 50% małych firm zarządzanie finansami i narzędzia do operacji biznesowych, takie jak rozwiązania ERP, stanowiły priorytet technologiczny na kolejne 12 miesięcy. Firmy te starają się odejść od niedoskonałych ręcznych procesów na rzecz systemów ERP, które zwiększają szybkość i efektywność, są źródłem praktycznych informacji oraz, co najważniejsze, umożliwiają dostęp do jednej, spójnej bazy danych. Jak na te potrzeby odpowiada Microsoft?

Micorosft liderem wśród dostawców systemów ERP

Microsoft liderem wśród dostawców ERP dla MŚP

Firma IDC przygotowała krajobraz rynku i oceniła dostawców globalnych rozwiązań chmurowych dla małych firm. Po gruntownej ocenie strategii i możliwości Microsoftu, IDC umieściło giganta z Redmond wśród liderów dostawców systemów ERP. Za mocne strony rozwiązania Dynamics 365 Business Central uznano:

  • Przystępność i łatwość użycia: Business Central współpracuje z aplikacjami Microsoft 365, których wiele małych firm używa codziennie. Umożliwia to komunikację w toku pracy bez konieczności podwójnego wprowadzania danych czy przełączania się między aplikacjami. Przykładowo, firmy mogą realizować transakcje od oferty, przez fakturę, po płatność w ramach Outlooka. Ta łatwość użycia jest dużą przewagą konkurencyjną w zakresie obsługi przez pracowników małych firm z ograniczoną wiedzą IT.
  • Wbudowane możliwości AI i automatyzacje: Microsoft Copilot w Business Central zapewnia wsparcie AI, wykorzystując technologię naturalnego języka do automatyzacji powtarzalnych zadań. Przykładowo, umożliwia tworzenie sugestii tekstów marketingowych generowanych przez AI. Automatyzacja jest atrakcyjna dla małych firm z ograniczonymi zasobami, szczególnie w obliczu dzisiejszych niedoborów siły roboczej.
  • Elastyczność w przechodzeniu z lokalnych rozwiązań do chmury: użytkownicy Business Central mogą zdecydować się na wdrożenie w chmurze lub lokalnie, korzystając z jednej bazy kodu. Firmy, które początkowo wybierają wdrożenie lokalne, mogą później przejść do chmury, zachowując całą historię, rozszerzenia, integracje i inne elementy bez konieczności zakupu dodatkowej licencji.

Jak czytamy w podsumowaniu, wdrożenie Microsoft Dynamics 365 Business Central powinny rozważyć przede wszystkim małe firmy, które już korzystają z pakietu Microsoft 365 lub planują jego wdrożenie, a także te, które uznają możliwości sztucznej inteligencji i automatyzacji za priorytet. Chcesz sprawdzić, czy system ERP od Microsoftu sprawdzi się w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami – przedstawimy Ci wszystkie możliwości Business Central.