Obecnie w świecie biznesu dominuje fascynacja technologią pozwalającą na zwiększanie atrakcyjności wśród klientów, pracowników i inwestorów. Dla dostawców ERP oznacza to konieczność inwestowania w technologiczne nowinki, takie jak sztuczna inteligencja. Ale jak bezpiecznie inwestować w badania i rozwój w czasach niepewności powodowanej inflacją, wojną i napięciami politycznymi? 

Wybierając dziś dostawcę ERP, należy zwrócić szczególną uwagę na jego sytuację finansową i możliwość przekształcania planów w konkretne działania. Patrząc na ostatnie wyniki finansowe, Microsoft wydaje się w tym zakresie bardzo dobrym wyborem. 

Wyniki napędzane chmurą 

W IV kwartale 2023 roku Microsoft odnotował zysk na akcję w wysokości 2,69 dolarów przy przychodach w wysokości 56,2 mld dolarów (wzrost o 8 procent), przekraczając szacunki analityków. Całoroczne przychody wyniosły 211,9 mld dolarów (wzrost o 7 procent), a zysk na akcję wyniósł 9,68 dolarów. Dochód operacyjny za cały rok wyniósł 88,5 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 6 procent. 

„Pewnie zamknęliśmy rok fiskalny za sprawą kwartalnego przychodu Microsoft Cloud na poziomie 30,3 mld dolarów, co oznacza 21-procentowy wzrost rok do roku” – powiedziała Amy Hood, wiceprezes wykonawczy i dyrektor finansowy firmy Microsoft. W szerokim ujęciu kategoria Microsoft Cloud obejmuje Azure, Office 365, Linkedin i Dynamics 365. 

Kwartalny przychód Azure i innych narzędzi chmurowych wzrósł o 26 procent. Całościowo segment Intelligent Cloud wzrósł o 17 procent, generując 24 mld dolarów. Produkty i usługi z rodziny Dynamics wzrosły o 19 procent w czwartym kwartale 2023 przy wzroście przychodów z chmurowych rozwiązań Dynamics 365 o 26 procent. W poprzednim kwartale przychód z Dynamics wzrósł o 17 procent, a rok wcześniej o 19 procent. 

Przyszłość należy do sztucznej inteligencji 

„Organizacje pytają nas nie tylko jak, ale przede wszystkim jak szybko mogą wdrożyć kolejną generację AI, by bezpiecznie wykorzystać ją w największych szansach i wyzwaniach, które napotykają.” – mówi CEO Microsoftu Satya Nadella. “Przewodzimy zmianie i nadal skupiamy się na rozwoju  nowej platformy AI. Pomagamy klientom w wykorzystaniu Microsoft Cloud tak, by uzyskali największą wartość ze swoich wydatków cyfrowych i osiągnęli przewagę konkurencyjną.” 

Jeśli szukasz dostawcy, który jest stabilny finansowo i wystarczająco innowacyjny, aby poprowadzić Twoją organizację w przyszłość, Microsoft zdecydowanie powinien znaleźć się na Twojej liście.