Rok 2023 można z pewnością określić mianem czasu Sztucznej Inteligencji (AI). W zasadzie odkąd się rozpoczął, słyszymy o kolejnych narzędziach, które ją wykorzystują w przeróżny sposób. Nie inaczej ma się sprawa w przypadku rozwiązań Microsoft, do których Gigant z Redmond zdecydował się na wprowadzenie AI pod nazwą „Copilot”. Pełni on rolę naszego osobistego asystenta, a spotkamy go w Microsoft 365, Dynamics 365, Power Platform czy obszarze Security. Skupiając się na najbardziej przystępnym i najpopularniejszym zestawie narzędzi, a więc Microsoft 365, warto zadać sobie pytanie, co Copilot tak naprawdę potrafi. Spróbujemy na nie odpowiedzieć!

Sztuczna Inteligencja – choć znana nie od dziś – została w ostatnim czasie bardzo mocno spopularyzowana. Praktycznie każdy z nas słyszał o OpenAI, Chat GPT, Bard, Dall-E, Midjourney i wielu innych narzędziach, które są o nią oparte (abstrahując od ich przeznaczenia – wszystkie wrzucane są do jednego worka o nazwie „AI”). Nacisk na AI jest tak duży, że nawet nie do końca zorientowana w temacie osoba jest w stanie stwierdzić, że odpowiednim pytaniem nie jest „czy”, lecz „kiedy”. I tutaj pojawia się przysłowiowy „wyścig szczurów”, na czele którego stoją głównie gigantyczne firmy IT, w tym Microsoft ze swoim Copilotem.

Copilot to asystent AI, którego Microsoft sukcesywnie dodaje do każdej swojej usługi chmurowej, w tym do Microsoft 365. O ile w niektórych narzędziach pojawił się stosunkowo niedawno, o tyle w pozostałych był dostępny dużo wcześniej (nawet od marca 2023) – chociażby w fazie preview dla osób będących uczestnikami Microsoft 365 Copilot Early Access Program. Nie ulega wątpliwości, że aplikacje wchodzące w skład Microsoft 365 to narzędzia wykorzystywane w codziennej pracy przez zdecydowaną większość osób w firmach, dlatego dobrze byłoby dowiedzieć się, do których Copilot trafił oraz co potrafi.

Copilot w Outlook

Copilot w programie Outlook pozwala spędzać mniej czasu na segregowaniu wiadomości e-mail, a więcej na komunikowaniu się — lepiej, szybciej i łatwiej. Asystent AI umożliwia m.in.:

  • podsumowanie wątku wiadomości e-mail i uzyskanie kluczowych informacji wraz z adnotacjami czy też sugestiami dalszych działań;
  • dopasowanie swojego unikalnego stylu pisania i głosu. Copilot stale się uczy, więc wychwyciwszy schematy komponowanych przez Ciebie wiadomości oraz często używane słowa będzie w stanie ich użyć do tworzenia wiadomości e-mail;
  • wysyłanie powiadomień do aplikacji Outlook. Sprawdza się to szczególnie, gdy nie mogłeś uczestniczyć w spotkaniu, ale było ono nagrywane. Wówczas, wspomniana notyfikacja dotyczyć będzie tego, że nagranie jest gotowe do odtworzenia.

Zebraliśmy kilka promptów, które również pozwalają nieco bardziej zrozumieć funkcjonowanie Copilota w Outlooku:

  • podsumuj e-maile, które przegapiłem podczas mojej nieobecności w zeszłym tygodniu. Oflaguj wszystkie ważne elementy;
  • przygotuj odpowiedź, w której podziękujesz nadawcy i poprosisz go o więcej szczegółów na temat drugiego i trzeciego punktu. Dodatkowo, skróć tą wersję roboczą i nadaj wiadomości profesjonalny ton;
  • zaproś wszystkich na lunch, podczas którego omówimy nowości produktowe, w najbliższy czwartek w południe.

Copilot w Word

Można powiedzieć, że Copilot w Microsoft Word pisze, edytuje i podsumowuje. Udzielając podpowiedzi, asystent AI jest w stanie utworzyć dla Ciebie pierwszą wersję roboczą dokumentów, a jeśli jest mało merytoryczny – możesz podać mu źródła, z których ma korzystać. Z drugiej strony – możesz go użyć do „podrasowania” swojego tekstu, aby nieco wzmocnił ton Twojej wypowiedzi i użytych argumentów. Kilka przykładowych poleceń:

  • przygotuj dwustronicową ofertę na podstawie danych z [dokumentu] i [arkusza kalkulacyjnego];
  • skróć trzeci akapit. Zmień ton dokumentu na bardziej swobodny;
  • utwórz jednostronicową wersję roboczą dokumentu na podstawie niniejszego konspektu.

Copilot w Excel

Copilot trafił również do Excela, gdzie pomaga analizować Twoje dane. Dzięki temu możesz zadawać mu pytania dotyczące zestawu danych w języku naturalnym – tak, jakbyś to powiedział – a nie tylko formułami. Co więcej, Copilot zweryfikuje korelacje między poszczególnymi danymi, zaproponuje scenariusze warunkowe what-if i zasugeruje zastosowanie konkretnych formuł. Dodatkowo, zyskujemy możliwość tworzenia wizualizacji przy użyciu języka Python. Przykładowe polecenia, których możesz użyć:

  • przygotuj zestawienie sprzedaży na podstawie rodzaju i kanału sprzedaży. Wstaw tabelę;
  • zaprojektuj wpływ X na sprzedaż i stwórz wykres ułatwiający wizualizację;
  • zaprojektuj, jak zmiana stopy wzrostu dla X wpłynie na moją marżę brutto.

Copilot w PowerPoint

Copilot doskonale sprawdza się w programie PowerPoint, w którym pomaga przekształcić Twoje pomysły we wspaniałe prezentacje. Co ciekawe, asystent AI jest w stanie przekształcić dokumenty w prezentacje umieszczając w niej niezbędne notatki dla prowadzącego wraz ze źródłami. Zamiast szukania właściwych opcji wystarczy wydać Copilotowi odpowiednie polecenia, co chce się osiągnąć, a ten samodzielnie dostosuje układ, zmieni format tekstu czy przygotuje animacje. Oto kilka przykładowych poleceń, których warto spróbować:

  • utwórz prezentację składającą się z pięciu slajdów na podstawie dokumentu programu Word i dołącz odpowiednie zdjęcia stockowe;
  • przygotuj prezentację, która będzie składać się z trzech slajdów i będzie stanowić podsumowanie niniejszego dokumentu;
  • sformatuj te trzy punkty w trzy kolumny, każda z obrazkiem.

Copilot w OneNote

Notatnik też otrzymał wsparcie w postaci asystenta AI, który pomaga być jeszcze lepiej zorganizowanym. Jeśli notatek mamy sporo, Copilot będzie w stanie przygotować z nich krótkie streszczenie. Co więcej, jeśli przetrzymujemy jakiś opisany proces, to możemy zadać mu pytanie „Jakie są zalety i wady tego procesu?” w efekcie czego otrzymamy klarowną odpowiedź wraz z sugestiami. Dodatkowo, podobnie jak w Word, możemy podać Copilotowi założenia tekstu, który chcemy napisać, a ten utworzy nam odpowiednik akapit, listę punktową czy też całą, uporządkowaną sekcję. Nie można też zapomnieć o możliwości nanoszenia poprawek czy zmiany stylu sporządzonej treści.

Copliot w Microsoft Teams

Copilota nie mogło zabraknąć w jednym z najbardziej rozwijanych przez Microsoft narzędzi, czyli Microsoft Teams. Jego obecność we wspomnianym rozwiązaniu pomaga prowadzić efektywniejsze spotkania i rozmowy, streszczać je oraz przygotowywać podsumowania w formie kilku kluczowych punktów. Co więcej, wysyła również niezbędne powiadomienia w zakresie kwestii, które mogły zostać przeoczone. Dodając Copilota do rozmów możemy poprosić go o przygotowanie planu spotkania na podstawie historii czatów, zidentyfikowanie odpowiednich osób do dalszych działań i zaplanowanie następnego „follow-upu”. Przykładowe prompty:

  • podsumuj to, co przegapiłem na spotkaniu. Jakie punkty zostały dotychczas poruszone?
  • utwórz tabelę zalet i wad dla [omawianego tematu]. Co jeszcze powinniśmy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji?
  • jakie decyzje zostały podjęte i jakie są sugerowane dalsze kroki?

Dostępność Microsoft 365 Copilot – co zrobić, aby móc z niego korzystać?

Microsoft ogłosił, że Copilot będzie ogólnodostępny (GA) od listopada bieżącego roku, ale tylko dla klientów „enterprise”. Oznacza to tyle, że w pierwszej kolejności będą mogły go nabyć organizacje, które mają zawartą z Microsoft umowę Enterprise Agreement (w dużym skrócie – kupują duże wolumeny licencji). Chwilowo wyklucza to segment małych i średnich przedsiębiorstw. Przedstawiciele SMB będą musieli poczekać na dostępność Copliot w ramach programu CSP (NCE) do I lub II kwartału 2024. Wcześniej jednak będą musieli spełnić kryteria licencyjne, gdyż rozwiązanie jest dodatkowo płatne i wymaga posiadania, tzw. licencji bazowych. W przypadku planów z rodziny Enterprise, licencjami bazowymi są plany Microsoft 365 E3 oraz Microsoft 365 E5. Ich odpowiednikami w segmencie „Business” ma być plan Microsoft 365 Business Standard oraz Microsoft 365 Business Premium – oczywiście, o ile Microsoft nie zmieni założeń (np. w oficjalnych ogłoszeniach była wzmianka o planach Business, o których jednak już w dokumentacji informacji brak). W momencie posiadania wyżej wymienionych będziemy mogli nabyć licencję Microsoft 365 Copilot, którą Gigant z Redmond wycenił na 30$/użytkownik/miesiąc.

Dowiedz się, jak nowe funkcje, które wykorzystują AI, mogą pomóc Twoim użytkownikom w codziennej pracy w systemie ERP Dynamics 365 Business Central, CRM Dynamics 365 Sales oraz Microsoft 365 – wystarczy, że wypełnisz formularz poniżej i umówisz się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą!