« powrót do strony głównej

Co to jest system ERP i jak może pomóc w biznesie?

Autor: Klaudia / Data publikacji: 04.07.2018 / Data aktualizacji: 04.09.2019
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Prawdopodobnie każda osoba prowadząca biznes ma świadomość istnienia bądź słyszała kiedyś o „systemie ERP”. Blisko 90% nie zdaje sobie jednak sprawy jak ważną rolę może odegrać w prowadzeniu firmy. ERP (czyli Enterprise Resource Planning) to narzędzie, przy pomocy którego możliwe jest zarządzanie wieloma różnymi aspektami działalności, od finansów i księgowości po zarządzanie zapasami i produkcją. Być może zastanawiasz się, dlaczego to ma dla ciebie jakiekolwiek znaczenie i dlaczego powinieneś dowiedzieć się więcej na ten temat, jeżeli sposób, w jaki obecnie zarządzasz firmą, wydaje się dobry i właściwy. Mówiąc prościej – w dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa mają coraz bardziej globalny charakter, a technologia pozwala im na więcej. Dzięki temu, firmy te są w stanie utrzymać się na mocno konkurencyjnym rynku, a w niektórych przypadkach – wieść prym w swojej branży. Po ustaleniu jakie znaczenie ma system ERP, przyjrzyjmy się niektórym konkretnym korzyściom, które może przynieść dla biznesu.

System ERP – benefity z korzystania

Jedną z kluczowych zalet systemu ERP są wbudowane funkcje zabezpieczeń danych, które pozwalają zarządzać dostępem, przetwarzaniem i przechowywaniem danych. W obecnych czasach dane stają się bardziej dostępne i są w łatwy sposób udostępniane. W związku z tym, zarządzanie bezpieczeństwem danych może być niewiarygodnie potężnym narzędziem. Dodatkowo, system ERP, taki jak Microsoft Dynamics NAV, umożliwia zarządzanie uprawnieniami. Możliwe jest wskazanie użytkowników, którzy będą mieć dostęp, prawo do edycji oraz udostępniania konkretnych informacji. Ponadto, wbudowane zapory oraz możliwość tworzenia kopii zapasowych zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo danych.

Kolejną korzyścią oferowaną przez system klasy ERP jest dostępność danych. Poprzez umożliwienie wielu pracownikom wprowadzania i modyfikowania danych (w razie potrzeby), system je następnie kompiluje, aby konkretni, autoryzowani użytkownicy, mieli do nich dostęp, gdziekolwiek i kiedykolwiek będą ich potrzebować. Jest to kluczowe dla firmy, ponieważ pozwala na gromadzenie i przechowywanie szczegółowych informacji o klientach i dostawcach. Posiadanie tego rodzaju danych w jednym scentralizowanym miejscu oznacza, że możemy uzyskać łatwy dostęp do informacji o zamówieniach, danych kontaktowych i zapasach za pomocą kilku kliknięć myszki. Wpływa to m.in. na szybszą i efektywniejszą pracę, czy też lepszą obsługą klienta.

Usprawnienie i integracja wielu procesów to następna z mocnych stron systemu ERP. Tego typu rozwiązanie ułatwia porównywanie informacji oraz ich analizę, co pozwala na podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych. Zapewnia to również spójność w różnych obszarach funkcjonalnych firmy, co często poprawia efektywność, ograniczając błędy i zamieszanie we wszystkich działach. Uproszczone procesy są szczególnie przydatne dla rozwijających się firm, ponieważ automatyzują wiele funkcji biznesowych, co może prowadzić do zwiększenia oszczędności i wydajności. Co więcej, korzystając np. z Microsoft Dynamics NAV warto zainteresować się możliwością integracji tego rozwiązania z aplikacjami Office 365 – Outlook`iem, Word`em czy Excel`em. Oprogramowanie ERP umożliwia również analizowanie danych firmy w czasie rzeczywistym i szybkie reagowanie na wszelkie zmiany lub problemy.

Rozważ wdrożenie

Oprócz wyżej wymienionych, system klasy ERP posiada wiele dodatkowych funkcjonalności. Można tutaj wspomnieć chociażby o różnych modelach jego wdrożenia (on-premises, chmura, hybryda), elastyczności w zakresie modyfikacji czy wielowalutowość. Jeśli Twoja firma rozważa wdrożenie tego typu rozwiązania – napisz do nas na kontakt@nav24.pl lub zadzwoń pod numer +48 33 333 94 24.

Zaufali nam

Partnerzy technologiczni

Microsoft
Tasklet
LS Retail
Netronic
Continia
MobileNAV
Anveo