M-Sport Poland Sp. z o.o.
M-Sport to firma, która zajmuje się przygotowywaniem samochodów do rajdów. Została założona w 1979 roku przez byłego kierowcę WRC Malcolma Wilsona (początkowa nazwa to Malcolm Wilson Motorsport), z siedzibą w Cockermouth. W 1994 r. zespół zdobył międzynarodowe mistrzostwo Włoch, Portugalii, Bliskiego Wschodu i Samochodowe Mistrzostwo Wielkiej Brytanii z założycielem firmy za kierownicą Forda Escorta RS Cosworth.
Polska baza M-Sport zlokalizowana jest w Balicach, nieopodal Krakowa. Realizowane są w niej m.in. projekty Fordów Fiesta Rally5, Rally4, Rally3 oraz usług w zakresie napraw i obsługi Fiest Rally2. Sukcesy firmy były początkiem jej gwałtownego rozwoju. Coraz większa liczba zamówień, rosnące wymagania klientów, konieczność zapewnienia odpowiedniej jakości produktów, oraz integracja z brytyjską spółką – to tylko nieliczne czynniki, które powodowały, że firma szukała sprawdzonego systemu informatycznego. Ostatecznie, M-Sport podjął decyzję o nawiązaniu współpracy z firmą Nav24 oraz wdrożeniu nowszej wersji systemu klasy ERP – Microsoft Dynamics NAV.
Wyzwania
Istotnym wymogiem stawianym nowemu systemowi ERP było to, aby wszystkie procesy biznesowe i operacje finansowe zachodziły w obrębie jednego rozwiązania informatycznego. Czynnik ten bowiem pozwala na przeprowadzanie analiz konkretnych danych, w tym finansowych, w czasie rzeczywistym. Znaczącą kwestią była również wspólna baza danych integrująca wszystkie informacje w jednym miejscu, dostępne dla poszczególnych oddziałów firmy, gdyż daje to zdolność do szybkiego reagowania na zmiany w ramach współdzielonych procesów. Dodatkowo, system miał za zadanie zautomatyzować możliwie wiele procesów, co wydatnie przełożyłoby się na oszczędności w czasie.
Korzyści
Implementacja rozwiązania klasy ERP, jakim jest Microsoft Dynamics NAV, pozwoliła na ogólne podniesienie efektywności działań firmy oraz odzwierciedlenie kluczowych procesów biznesowych w jednym zintegrowanym systemie. Wdrożenie narzędzia oferowanego przez Microsoft przełożyło się na szereg korzyści, do których zaliczyć należy:
- uzyskanie pełnej kontroli nad kosztami projektów poprzez zastosowanie modułu zleceń;
- integrację z programem Microsoft Excel, która przyspiesza pracę poprzez możliwość edycji danych poszczególnych kartotek z poziomu arkusza kalkulacyjnego;
- uproszczony proces przyjęcia z poziomu zakładki „Zamówienia zakupu” oraz możliwość kopiowania zamówień i zleceń;
- łatwą rezerwację zasobów do konkretnego zlecenia wykonywanego w danym projekcie;
- monitorowanie i utrzymywanie odpowiednich stanów magazynowych dzięki modułowi zakupów;
- przyspieszenie procesu zarządzania zapasami poprzez etykietowanie;
- lepszą kontrolę księgową, która jest spowodowana tym, że księgowość zewnętrzna rejestruje dokumenty bezpośrednio w tym samym systemie ERP. Daje to możliwość bieżącej analizy danych oraz znacząco wpływa na skrócenie czasu spływu należności, pozwalając firmie na utrzymanie płynności finansowej;
- automatyzacja procesu fakturowania, powiadomień i możliwość przygotowania zestawień okresowych oraz sprawdzania zadłużenia klienta już na etapie składania przez niego zamówienia ogranicza problemy związane z egzekwowaniem należności.
- automatyczne generowanie zbiorowych deklaracji Intrastat według aktualnych specyfikacji, co generuje odczuwalne oszczędności zarówno czasu (pożytkowanego na przejrzenie dokumentów, przygotowanie analiz i raportów), jak i pieniędzy – utrzymanie i obsługa procesów dzięki ich optymalizacji i automatyzacji staje się tańsza i bardziej efektywna;
- łatwiejszą i przyjemniejszą pracę, którą zapewnia przyjazny oraz intuicyjny interfejs i wyszukiwarka;
- możliwość tworzenia nie tylko „standardowych” plików JPK – w dowolnym momencie możliwe jest utworzenie pliku „na żądanie”. Może on zawierać informacje z dowolnie wybranego wycinka danych, obszaru, a także czasu.