W sektorze B2B transakcje kupna / sprzedaży realizowane są w różnych walutach, głównie z uwagi na terytorium, do którego dostarczane są towary bądź usługi. Coraz częściej, z uwagi na dynamicznie zmieniające się kursy walut, polscy przedsiębiorcy decydują się na sprzedaż konkretnych towarów lub usług w walutach, w których dokonują ich zakupu. Skutkiem takich sytuacji może być powstanie należności z jednym kontrahentem w różnych walutach, w tym PLN. System Dynamics 365 Business Central już od dawna umożliwia obsługę rozrachunków różnych walut, włącznie z rozliczaniem płatności do faktur w tej samej bądź innych walutach. W takich sytuacjach użytkownik na dokumencie sprzedaży, takim jak Zamówienie czy Faktura, musiał pamiętać o zmianie konta bankowego, zależnie od waluty. Często użytkownicy nie pamiętali o zmianie numeru konta, co finalnie skutkowało zapłatą należności w EUR na konto złotówkowe – w takich scenariuszach, banki dokonują automatycznego przewalutowania według stosownego kursu, co często powoduje powstanie dodatkowych, niejednokrotnie wysokich kosztów.
Wraz z wiosennym wydaniem Dynamics 365 Business Central, Microsoft usprawnił dość istotnie funkcjonalność zarządzania kontami bankowymi na dokumentach sprzedaży.
Jak to działa?
System Business Central umożliwia zdefiniowanie wielu kont bankowych. W przypadku kont walutowych należy wskazać kod waluty. Ustawienie domyślnego konta bankowego dla danej waluty odbywa się poprzez zaznaczenie opcji „Użyj domyślnie dla waluty”.
Kiedy użytkownik tworzy dokument sprzedaży, system automatycznie wypełnia pole Kod konta bankowego na podstawie ustalonego Kodu waluty dla transakcji. W przypadku chęci zmiany podpowiedzianego numeru konta bankowego użytkownik może dokonać ostatecznej zmiany tego ustawienia.
W momencie księgowania dokumentu sprzedaży, system przenosi wybrany kod konta bankowego do zaksięgowanego dokumentu faktury sprzedaży. Użytkownicy posiadający odpowiednie uprawnienia, mogą zmienić kod konta bankowego w zaksięgowanym dokumencie, wybierając z listy właściwe konto bankowe.
Korzyści biznesowe:
- Obniżenie kosztów wynikających z różnic kursowych, powstających pomiędzy fakturami sprzedaży a dokonanymi płatnościami;
- Redukcja czasu potrzebnego na rozliczaniu i księgowaniu wyciągów bankowych.
Inne możliwości:
Co więcej, Microsoft umożliwił partnerom możliwość dodania rozszerzenia, które pozwala na inną logikę podpowiadania domyślnego konta bankowego.