Zmiany często kojarzą się z dużymi nakładami czasu, reorganizacją pracy firmy a czasami niepotrzebnymi wydatkami. Jednak dobrze przeprowadzone zmiany mają bezpośrednie przełożenie na poprawę funkcjonowania przedsiębiorstw, zadowolenie pracowników, a także na zwiększanie wyników finansowych. Jak przeprowadzić proces aktualizacji bezproblemowo i z korzyściami dla Twojego biznesu? Poniżej zbiór najważniejszych informacji.

Dynamics NAV a Business Central 

System Dynamics NAV (wcześniej pod nazwą Navision) swoją historią sięga końcówki lat 80-tych. Przez ten okres ewoluował, dostosowywany był do globalnych zmian, ale przede wszystkich do potrzeb użytkowników. Dynamics 365 Business Central to najnowsza wersja sprawdzonego i cenionego Dynamics NAV. Po około 15 latach, po przejęciu systemu przez Microsoft, popularny NAV doczekał się odświeżonej wersji. Od 2018 użytkownicy mogą zaktualizować obecnie używaną wersję systemy do najnowszego jej odpowiednika, która dla polskich użytkowników dostępna jest od 2019 roku.

Co oznacza aktualizacja dla mojej firmy?

Odpowiednio przeprowadzony proces aktualizacji systemu ERP może przynieść Twojej firmie wiele korzyści. Najnowsza wersja systemu Dynamics 365 Business Central wprowadza ogromną ilość funkcjonalności, które pozwolą na usprawnienie prowadzenie Twojego biznesu. 

  • Nowy interface

Microsoft Dynamics 365 Business Central posiada zupełnie nowy interfejs dostosowany do potrzeb menedżerów. Między innymi ulepszona została opcja przeglądu i zarządzania dostępną pojemnością baz danych i plików. Dodatkowo wprowadzone zostały również możliwość wygodniejszej personalizacji menu nawigacji. Ułatwia to dostosowanie systemu do swoich potrzeb i skupieniu się na najbardziej newralgicznych obszarach. 

  • Praca w chmurze

Wraz z wprowadzeniem nowej wersji Dynamics NAV, Business Central nie posiada już aplikacji instalowanej na systemach WIndows. Microsoft postanowił całkowicie skupić się na pracy w chmurze. Dla użytkownika przynosi to wiele korzyści. Przede wszystkim daje możliwość pracy z różnego typu urządzeń, a webowa budowa systemu dostosowuje wygląd aplikacji do naszego ekranu. Dodatkowo mamy pewność, że wersja, z której korzystamy, jest zawsze najbardziej aktualna i bezpieczna. Jakość pracy gwarantowana jest również przez chmurę Microsoft Azure

  • Większa personalizacja i setki rozszerzeń

Business Central pozwala na personalizację zastosowań systemu do potrzeb nawet najbardziej wymagających firm. Dzięki otwartemu API, a także możliwości dodawania rozszerzeń, dostosowanie narzędzia do naszych procesów staje się jeszcze prostsze. W sklepie z aplikacjami znajdziemy setki rozszerzeń, które znajdą zastosowanie w każdej branży. Począwszy od rozwiązań e-commercowych, przez zarządzanie stanami magazynowymi, automatyczne generowanie raportów, przetwarzanie dokumentów, aż po śledzenie czasu procesów produkcyjnych. 

Jak przeprowadzić aktualizację? 

Aktualizację systemu z Dynamic NAV do Dynamics 365 Business Central warto przeprowadzić pod okiem specjalistów. Odpowiednio ułożony proces pozwala na płynne kontynuowanie działań w zaktualizowanym środowisku. Wykwalifikowany specjalista pomoże również w przygotowaniu się do aktualizacji, a sposobów na jej wykonanie mamy kilka. 

Jednym z podejść, na które pozwala Microsoft, jest opcja “Start from Standard”. Opcja ta pozwala na przeprowadzenie aktualizacji z ułożeniem procesów od podstaw. Przenoszone są jedynie najważniejsze dane, które pozwalają na wykonywanie codziennej pracy. Plusem tego rozwiązania jest możliwość zrewidowania obecnych procesów i zastanowienia się, czy dotychczasowy sposób działania był tym odpowiednim. 

Aktualizując system do Business Central możemy też skorzystać z opcji “Start from Modified” polegającego na migrację zarówno danych, jak i dotychczasowych modyfikacji. Ta opcja sprawdzi się w firmach, które są pewne ułożenia swoich procesów i obecne rozwiązania odpowiadały ich potrzebom, jednak zdają sobie sprawę z długoterminowych korzyści płynących z aktualizacji. 

Czy aktualizacja jest obowiązkowa? 

Wielu obecnych użytkowników Dynamics NAV zastanawia się, czy są zmuszeni do zaktualizowania swojego systemu do najnowszej wersji. Microsoft nie wymaga, aby wykonać takową aktualizację jednak starsze oprogramowanie nie będzie już wspierane. Pomimo braku odgórnej konieczności, w dłuższej perspektywie zaktualizowanie systemu może być wskazane. Dynamics 365 Business Central, zgodnie z polityką Microsoft, jest wspierany i ciągle aktualizowany, co daje nam pewność płynności działania narzędzia, a co za tym idzie polegania na systemie w zarządzaniu naszą firmą.