W dzisiejszych czasach każda korporacja, duża firma, małe i średnie przedsiębiorstwo, a także każdy start-up chcąc osiągnąć sukces muszą podejmować dobrze przemyślane, racjonalne decyzje. Konkurencja jest ogromna i to w każdej branży. Dlatego tak ważnym jest, aby na nowo określić znaczenie planowania zasobów przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – ustalić nowe metody wdrażania systemów ERP, takich jak Microsoft Dynamics NAV. Do wyboru mamy dwa sposoby wdrożenia: jako usługę (Software as a Service) lub instalację. Każde z nich posiada różne zalety, a także odmienne zagrożenia. Należy więc przemyśleć możliwości, jakie oferuje system ERP, a następnie zdecydować się na instalację na własnych serwerach (implementacja on-premises) bądź w chmurze (SaaS). Jakie czynniki wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?
Prostota wdrożenia systemu ERP
Jako, że Software as a Service to model, który zdecydowanie upraszcza cały proces implementacji systemu ERP, unikamy dzięki temu konieczności zakupu dodatkowych serwerów oraz samodzielnej instalacji oprogramowania. Tak naprawdę jedyne czego potrzebujemy to dostęp do internetu.
Duża elastyczność
O ile SaaS jest modelem upraszczającym proces wdrożenia, o tyle trudniej go zmodyfikować pod kątem własnych potrzeb biznesowych. W przeciwieństwie do niego, tradycyjny model opiera się na instalacji na serwerach użytkownika, a co za tym idzie – daje możliwość dowolnego dostosowywania go do swoich potrzeb oraz integrowania z innymi narzędziami.
Sprawdź także Zalety Dynamics 365 Business Central w chmurze >>
Dostępność systemu
To, że do wdrożenia systemu ERP na zasadach modelu SaaS, czyli na serwerach zewnętrznych, wystarczy jedynie Internet z jednej strony stanowi duże uproszczenie z drugiej pociąga za sobą pewne zagrożenia. Czasami mogą bowiem występować nieoczekiwane przerwy w dostępie do sieci. Kupując własny serwer w ramach tradycyjnej instalacji systemu ERP zyskujemy pewność, że brak dostępu do Internetu nie sprawi nam większych problemów.
Koszt wdrożenia i utrzymania systemu ERP
W przypadku SaaS cena wdrożenia i utrzymania systemu ERP jest niższa. Wynika to z braku konieczności zakupu licencji i nowoczesnego sprzętu, a także zarządzania infrastrukturą i tworzenia rozwiązań technologicznych. Jest to dobre rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jednak, gdy firma zaczyna się rozrastać, w związku z czym zatrudnia coraz więcej pracowników, miesięczne opłaty związane z wynajmem oprogramowania na zasadzie subskrypcji niebezpiecznie wzrastają. Wobec tego, warto uprzednio przeprowadzić dokładną analizę – może się okazać, że implementacja i utrzymanie systemu na własnym serwerze będzie korzystniejsze.
Może cię zainteresować: Ile kosztuje system ERP Dynamics 365 Business Central?