Brak rzetelnej analizy danych produkcyjnych często stanowi barierę w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych i w konsekwencji wstrzymuje rozwój firmy. Tradycyjne przetwarzanie informacji w arkuszach kalkulacyjnych jest czasochłonne, mało efektywne i trudne w walidacji. Tymczasem posiadając odpowiednie narzędzia, jesteś w stanie na bieżąco śledzić kluczowe dla Twojego biznesu wskaźniki efektywności.

Dzięki temu artykułowi:

  • poznasz 5 narzędzi, które usprawnią produkcję w Twojej firmie,
  • dowiesz się, w rozwiązaniu jakich problemów pomoże Ci dane narzędzie.

Firmy produkcyjne zazwyczaj są jak wielki, złożony organizm. System naczyń połączonych, na funkcjonowanie którego składa się szereg czynników. Klucz do sprawnego zarządzania firmą produkcyjną stanowi podejmowanie właściwych decyzji opartych o dane, a nie przeczucia. Niezbędny jest dostęp do odpowiednich rozwiązań, które stają się nowym standardem w zarządzaniu zasobami przedsiębiorstwa produkcyjnego. Poniżej przedstawiamy zbiór narzędzi Nav24 do gromadzenia i analizy danych produkcyjnych - sprawdź, w jaki sposób mogą wesprzeć Twój biznes.

Panel Produkcyjny

Rozwiązanie dedykowane firmom, które potrzebują stałego dostępu do bieżących danych prosto z hali produkcyjnej. Panel Produkcyjny posiada szereg usprawniających pracę funkcjonalności, takich jak rejestracja danych o realnych kosztach wytworzenia produktu, możliwość rejestrowania przezbrojeń i przerw podczas trwania danej operacji czy zgłaszania awarii oraz wysyłania powiadomień. Ogromną korzyścią zastosowania Panelu Produkcyjnego jest poprawa wydajności produkcji oraz minimalizacja pomyłek wynikających z nieprawidłowego lub niekompletnego wprowadzania danych. Aplikacja współpracuje z systemami iOS/Android/Windows i jest dostosowana do urządzeń stacjonarnych oraz mobilnych. Narzędzie może być zintegrowane z systemem Microsoft Dynamics 365 Business Central. Panelu Produkcyjnego możesz używać z dowolnego miejsca na świecie – wystarczy dostęp do Internetu.

Raport produkcyjny

Pozwala monitorować wydajność procesów produkcyjnych oraz konkretnych grup roboczych czy narzędzi. Opiera się na danych gromadzonych w Dynamics 365 Business Central. Mając dostęp do Raportu Produkcyjnego możesz na bieżąco śledzić informacje o planowanych oraz zrealizowanych ilościach, z dokładnością do produktu oraz zlecenia produkcyjnego. Co niezwykle istotne, rozwiązanie umożliwia analizę powstałych braków na poszczególnych etapach procesu produkcyjnego. Możesz również analizować koszty produkcji z poziomu zapasu oraz zleceń produkcyjnych. Kierownik produkcji otrzymuje także przejrzyste raporty dotyczące wydajności maszyn, co pozwala mu reagować na zaistniałe sytuacje i pilnować terminowości w realizacji zleceń. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest możliwość budowania raportów o dane z różnych źródeł, np. SharePoint’a, Excela czy Power Apps. Dzięki temu informacje zawarte w raportach są zawsze aktualne.

Raport Braków Produkcyjnych

Nie mogąc czegoś zmierzyć, nie masz możliwości, by to poprawić. W przypadku braków i odpadów produkcyjnych, ważne jest określenie powodu ich wystąpienia według czasu, materiału czy stanowiska roboczego. Wdrażając w swoim przedsiębiorstwie Raport Braków Produkcyjnych poznasz dokładny poziom braków według maszyny, jak również przyczyny ich wystąpienia. Zyskujesz również możliwość analizy braków według konkretnego zakresu czasu. Raport informuje o stosunku części niezgodnych do ilości części wyprodukowanych. Poznasz także koszty braków przypisane do konkretnych maszyn oraz koszty braków według zapasów. To pozwoli Ci na przeprowadzenie analizy i identyfikację wąskich gardeł, a w efekcie wprowadzenie odpowiednich działań w celu zmniejszenia strat. Dzięki danym z raportu łatwiej Ci będzie zlokalizować miejsce powstania braku, jak i jego powód, co w konsekwencji pozwoli obniżyć koszty produkcji.

Zapasy pod Kontrolą

Raport Zapasy pod Kontrolą jest przejrzystym i aktualnym źródłem informacji na temat zapasów. Wdrażając to narzędzie w swojej firmie możesz sprawdzić stan zapasów na dany dzień, co zapewni Ci stałą  kontrolę nad wzrostami bądź spadkami stanów magazynowych. Zyskujesz możliwość sprawdzania informacji dotyczących przychodów i rozchodów magazynowych. Możesz śledzić bieżące zużycie zakupów, otwarte zamówienia, stan magazynowy czy rotacje w dniach. Ciekawą funkcją jest możliwość filtrowania danych według kategorii, numeru zapasu lub lokalizacji.

Raport OEE

To rozwiązanie oferuje dostęp do kluczowych informacji o stanie procesu produkcyjnego. Dostarcza dane o statusie zużycia godzin produkcyjnych. Zawiera szczegółowe informacje na temat produktywności i wydajności produkcji z możliwością filtrowania według czasu i grupy maszyn. W Raporcie OEE znajdziesz również informacje na temat kluczowych parametrów jakościowych, m.in. ilości braków według kodu zmiany czy przyczyny. Dzięki zaimplementowaniu narzędzia w firmie, przestaniesz tracić czas na ręczne przygotowywanie raportów.

Podsumowanie

Decydując się na powyższe rozwiązania zyskujesz dostęp do konkretnych danych, możliwość monitorowania efektywności realizowanych procesów i wprowadzania ewentualnych zmian w firmie. Najważniejszą kwestią jest jednak możliwość reagowania na bieżąco na niepożądane sytuacje dzięki stałemu dostępowi do aktualnych danych. Przekłada się to bezpośrednio na lepsze zarządzanie firmowym budżetem. Mamy także możliwość modyfikacji pewnych funkcjonalności i dostosowania narzędzi do wymagań Twojej firmy.

Zainteresowało Cię któreś z prezentowanych rozwiązań? Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji. Chętnie opowiemy Ci więcej o naszych narzędziach, a także pokażemy je ,,od środka’’.