Połowę 2024 roku w wykonaniu Microsoftu można śmiało określić mianem półrocza spod znaku sztucznej inteligencji. Możemy się o tym przekonać szczególnie, gdy na co dzień korzystamy z narzędzi giganta z Redmond. Co rusz funkcje AI pojawiają się w Outlooku, Wordzie, Teamsach czy nawet tak niszowych aplikacjach jak Stream. W dodatku funkcje te cały czas są poprawiane i ulepszane, aby działały jak najlepiej. Zmiany dotykają również zasad licencjonowania czy dostępności kolejnych języków, w których Copilot – czyli asystent AI od Microsoft – jest w stanie odpowiadać na nasze zapytania. Jak na dzień dzisiejszy wyglądają najważniejsze informacje na temat najpopularniejszego z Copilotów, czyli Copilot for Microsoft 365?
Microsoft nie zwalnia tempa w obszarze AI. Jego Copiloty odnajdziemy w sporej ilości usług chmurowych. Administratorzy oraz specjaliści odpowiedzialni za bezpieczeństwo w firmach na pewno docenią dostępność Copilot for Security, który jest w stanie wspierać ich w codziennych zadaniach. Wśród Dynamics 365, a konkretniej w Dynamics 365 Sales oraz Customer Service również odnajdziemy funkcjonalność sztucznej inteligencji. W przypadku, gdyby ta wbudowana we wspomniane była niewystarczająca, można do niej dokupić Copilot for Sales lub Copilot for Service. Gdyby tego było mało – do dyspozycji Microsoft daje nam narzędzie Copilot Studio, za pośrednictwem którego możemy… budować własne Copiloty. Nie ulega jednak wątpliwości, że najczęściej używanym i najbardziej przystępnym jest Copilot for Microsoft 365.
Copilot for Microsoft 365 – „dziecko Clippiego”
Na pewno część z Was kojarzy Clippiego – taki wirtualny spinacz, który pomagał nam, np. podczas tworzenia dokumentu w Word. Można śmiało powiedzieć, że Copilot for Microsoft 365 to jego „dziecko” bądź ulepszony następca, który jest w stanie wyręczyć nas w wielu powtarzalnych działaniach. Mowa chociażby o pisaniu wiadomości e-mail, ich tłumaczeniu, podsumowywaniu, wyszukiwaniu danych czy streszczaniu dokumentów.
To, co potrafi Copilot for Microsoft 365 opisywaliśmy szerzej we wpisie „Copilot for Microsoft 365 – co potrafi”, natomiast warto zaznaczyć, że od tamtego czasu pojawił się lub został zapowiedziany:
- w Microsoft Forms, gdzie na podstawie zdefiniowanego prompta jest w stanie stworzyć formularz/ ankietę za nas:
- w OneDrive for Business, gdzie potrafi udzielić odpowiedzi na zadane pytanie na podstawie dokumentów, które mamy w swoim chmurowym dysku lub zostały nam udostępnione, np. „jakie dokumenty powinienem przejrzeć, aby rozpocząć pracę nad projektem X?”.
- w Microsoft Stream, w którym możemy poprosić Copilota o podsumowanie danego video czy też, aby przeniósł nas do konkretnej części nagrania, w której podjęto konkretny temat. Oczywiście, Copilot w Stream będzie działać jedynie w przypadku video, które miały włączoną transkrypcję.
Copilot for Microsoft 365 – plan Business Basic jest ok
Dość istotną aktualizację Microsoft wprowadził w zakresie licencjonowania Copilot for Microsoft 365. Jest to tzw. add-on, a więc dodatek, który wymaga posiadania licencji bazowej. O ile do niedawna ograniczały się one do planów Microsoft 365 Business Premium, Standard, E3, E5 oraz Office 365 E3 i E5 to obecnie w zasadzie każdy plan – z wyłączeniem Apps for Business oraz Apps for Enterprise – stanowi kwalifikującą się licencję bazową. W związku z tym, firmy, które korzystają z jednego z najtańszych planów, czyli Microsoft 365 Business Basic, również mogą dokupić do niego Copilota for Microsoft 365. Ponadto, może on też być dodatkiem dla planów z serii „F”, czyli przeznaczonych dla tak zwanych „Pracowników Pierwszej Linii”. Mowa tu o planach Office 365 F3 oraz Microsoft 365 F1 i F3. Natomiast, wśród planów Enterprise, kolejną licencją bazową został plan Office 365 E1. Co więcej, nie zapomniano o segmencie edukacyjnym i dano możliwość partnerom Microsoft na sprzedaż Copilota do szkół w ramach kanału CSP (tak jak subskrypcje Dynamics 365 Business Central), co początkowo nie było dostępne.
Pozostałe nie uległy zmianie, tj.:
- Copilot for Microsoft 365 jest licencjonowany na użytkownika;
- nie ma minimum zakupowego – można nabyć już jedną licencję;
- dostępny tylko w ramach zobowiązania rocznego płatnego jednorazowo za cały rok;
- brak wersji testowej (no trial).
Z punktu widzenia rynku polskiego, bardzo istotną nowością jest dostępność języka polskiego, która pojawiła się pod koniec ubiegłego miesiąca. W związku z tym, Copilot for Microsoft 365 rozumie prompty napisane w naszym ojczystym języku, ale także jest w stanie udzielić w nim satysfakcjonującej odpowiedzi. To też otwiera nowe możliwości w zakresie tłumaczeń treści czy też wykonywania podsumowań dokumentu angielskojęzycznego w kilku punktach w języku polskim.
Przeglądarka i urządzenia mobilne – tam też go znajdziemy
Microsoft Copilot dostępny jest w wersji darmowej, dla każdego, z poziomu przeglądarki internetowej (copilot.microsoft.com). Umieszczając zapytania w oknie czatu uzyskamy odpowiedź na podstawie informacji z Internetu. Niemniej, posiadając licencję Copilot for Microsoft 365 dane naszej firmy są chronione oraz mamy możliwość przełączania się między wyszukiwaniem w Internecie a zasobami firmowymi.
W przypadku, gdy jesteśmy nastawieni na współpracę z Copilotem tylko w kontekście danych gromadzonych przez naszą organizację, warto korzystać z czatu dostępnego na Stronie Głównej Microsoft 365 (po zalogowaniu na office.com).
Tego typu czat z Copilotem dostępny jest również w Microsoft Teams, Word, PowerPoint czy kliencie poczty Outlook. Oprócz tego, każdy może z niego skorzystać z poziomu smartfona. O ile Copilot for Microsoft 365 był dostępny w ramach aplikacji mobilnej „Microsoft 365 (Office)”, gdzie w zasadzie stanowi jedną z dostępnych funkcji, o tyle stosunkowo niedawno doczekał się dedykowanej aplikacji mobilnej o nazwie „Microsoft Copilot”. Jest to nic innego jak czat z przeglądarki żywcem przeniesiony do „kieszeni” użytkownika. Co ciekawe, zestawiając aplikację „Microsoft 365 (Office)” z „Microsoft Copilot” bardzo ciężko znaleźć różnice. W zasadzie jedyną jest pasek z opcjami dostępny w ramach „Microsoft 365 (Office)”.
Zainteresował Cię temat Copilot for Microsoft 365? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na jego temat oraz poznać scenariusze, w których może zostać wykorzystany? A może Twoja firma posiada licencje bazowe i chciałbyś dopytać o koszty licencji? Jesteśmy w stanie udzielić Ci odpowiedzi na wszystkie pytania – wystarczy, że wypełnisz formularz poniżej i umówisz się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą!