Czy w XXI wieku firmy wciąż korzystają z kartek papieru do rejestrowania danych produkcyjnych? Z rozmów z naszymi potencjalnymi klientami wynika, że robi to aż 99% z nich! O wadach takiego rozwiązania chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Sprawdź, jak przenieść procesy produkcyjne w XXI wiek dzięki rozwiązaniom Microsoft.
Wyzwania branży produkcyjnej
Zdajemy sobie doskonalę sprawę z tego, że proces procesowi nierówny. Wiele zależy od specyfiki samych firm czy wytwarzanych przez nie produktów. Wszystkie procesy produkcyjne moglibyśmy jednak sprowadzić do trzech wspólnych mianowników: ilości, czasu i zasobów. Podobne są również wyzwania, z jakimi borykają się firmy produkcyjne. To przede wszystkim chaos informacyjny, brak informacji na temat rzeczywistych kosztów, archaiczne systemy informatyczne, utrudnienia analizy danych czy ich bezpieczeństwo. Również proces cyfrowej transformacji stawia wyzwania wiele wyzwań. Tutaj szczególną uwagę zwrócić należy na ograniczenia budżetowe, ograniczone możliwości zasobów czy złożoność procesów.
Narzędzia, które mogą Ci pomóc
Chcąc stawić czoła tym wyzwaniom i wykorzystać pełnię możliwości cyfrowych rozwiązań, należy sięgnąć po odpowiednie narzędzia. Z pomocą przychodzi Microsoft i jego produkty z grupy Microsoft 365, system ERP Dynamics 365 Business Central czy rozwiązania Power Platform.
Dynamics 365 Business Central – uznany przez magazyn „Forbes” za najlepszy system ERP 2023, pozwala pokryć zdecydowaną większość potrzeb biznesowych firm z wielu branż – w tym także produkcyjnych. Bardzo często jest wybierany jako ERP dla produkcji. Z kolei w ramach Power Platform dostajemy dostęp do zintegrowanych narzędzi opartych o low-code: Power BI do analizy danych i tworzenia raportów, Power Apps do tworzenia własnych aplikacji, Power Automate pozwalający szybko wprowadzić automatyzację powtarzalnych procesów i Power Pages do tworzenia bezpiecznych witryn internetowych.
Zastosowanie metody PHRS w firmach produkcyjnych
Przyjrzyjmy się, jak wykorzystać rozwiązania Microsoft w ramach metody PHRS. Co oznacza ten skrót?
- P jak „Planowanie”. Z pomocą przychodzi Arkusz planowania dostępny w Business Central, który na podstawie dostarczonych danych pomaga zaplanować zlecenia produkcyjne.
- H jak „Harmonogramowanie”. Ułożenie konkretnych zadań na konkretnych maszynach z uwzględnieniem dostępności zasobów czy zaplanowanych przestojów. Zaplanowane w pierwszym kroku zadania można rozłożyć na poszczególne etapy, dopasowując do potrzeb i możliwości. W tym kroku coraz mocniej wykorzystywana jest sztuczna inteligencja.
- R jak „Realizacja”. Tutaj można wykorzystać aplikację Panel Produkcyjny Nav24 – aplikacja do rejestrowania danych z hali produkcyjnej w czasie rzeczywistym. Pozwala między innymi skanować zlecenia produkcyjne, rejestrować operacje w trakcie czy zgłaszać pomysły optymalizacyjne.
- S jak „Sprzedaż”. Wiadomo, że głównym celem każdej firmy jest sprzedaż. Omawiane narzędzia posiadają szereg funkcjonalności do zarządzania sprzedażą.
Oczywiście to tylko część możliwości i narzędzi, które warto wykorzystać w celu usprawnienia produkcji. Pełnię możliwości przedstawiliśmy podczas webinaru „Wirtualny asystent produkcji. Zwiększ efektywność dzięki aplikacjom Microsoft”. Nagranie dostępne jest w ramach cyklu NAV EDUCATION zupełnie za darmo. Wystarczy zarejestrować się, klikając ten link. W zamian dostaniesz dostęp do wszystkich zrealizowanych w ramach tej serii webinarów!