Za nami kolejny miesiąc, w którym tematem nr 1 był Copilot. Trzeba się będzie do tego przyzwyczaić, ponieważ nowości z nim związane dotykają również innych produktów, a więc Microsoft Teams, Power BI czy Power Apps. Co więcej, już niedługo będzie dostępny w języku polskim. Zapraszamy do lektury kolejnego wpisu z serii „Co nowego w aplikacjach biznesowych Microsoft”, w którym skupiamy się na nowościach, które zostały zapowiedziane lub wprowadzone przez Microsoft w swoich rozwiązaniach w ubiegłym miesiącu.
Zmiany i usprawnienia w Microsoft Teams
Microsoft nie zwalnia tempa w zakresie rozwoju Microsoft Teams. W ubiegłym miesiącu udostępnił nowe funkcjonalności w zakresie czatów, gdy posiadamy licencję Copilot for Microsoft 365. Pierwsza z nich to ikonka Copilota w widoku czatów pozwalająca na szybkie przejście do konwersacji z naszym asystentem AI. Dodatkowo, nowa aplikacja Copilot, w porównaniu do swojego protoplasty, czyli Microsoft 365 Chat, umożliwia:
- dostęp do biblioteki promptów w ramach Copilot Lab;
- pozwala na przegląd historii „czatu” z Copilotem;
- skorzystanie z gotowych, ulepszonych promptów dotyczących naszej osoby.
Oprócz powyższej zmiany warto wspomnieć o kilku drobnych, które niekoniecznie mogą być widoczne na pierwszy rzut oka. Pierwsza z nich to możliwość usuwania elementów z zakładki Aktywności, a więc przeróżnych wzmianek i informacji na nasz temat, które tam trafiają. Dzięki temu, możemy się realnie skupić na tym, co najistotniejsze.
Kolejna – pozostajemy w sekcji “Aktywności” to większe możliwości w zakresie zarządzania powiadomieniami. Klikając w symbol wielokropka przy danej pozycji przechodzimy do ustawień, z poziomu których możliwe jest skonfigurowanie dźwięku dla notyfikacji czy sposobu jej wyświetlania.
Ciekawie prezentuje się nowy sposób wyświetlania udostępnianych treści w ramach Trybu Razem (Together Mode) w trakcie spotkań.
Z kolei administratorzy Teams dostali możliwość przypisywania drugiego (prywatnego) numeru telefonu użytkownikowi. Dzięki temu, może on odbierać połączenia przychodzące bezpośrednio, bez konieczności angażowania asystentów czy delegatów. Dodatkowo, połączenia z drugiego numeru cechują się specjalnym powiadomieniem i dźwiękiem połączenia.
Co nowego w Copilot for Microsoft 365?
29.02 – ciekawa data na inicjację przez Microsoft nowej serii comiesięcznych wpisów informacyjnych o tematyce zmian i nowości w Copilot for Microsoft 365. Podsumowując luty warto wspomnieć o tym, że Gigant z Redmond zapowiedział wsparcie dla kolejnych języków – w tym dla polskiego – które mają trafić do Copilota w marcu i kwietniu 2024. Z wyłączeniem Excela – tam na nasz ojczysty język przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Co więcej, Copilot trafił do aplikacji mobilnej Microsoft 365, jak również do dedykowanych aplikacji Word i Power Point. Stanowi to świetne uzupełnienie dla wprowadzonej nieco wcześniej aplikacji Copilot, będącej mobilnym odpowiednikiem asystenta AI dostępnego przez przeglądarkę internetową za pośrednictwem strony https://copilot.microsoft.com.
Kolejna nowość to w zasadzie zapowiedź. Copilot w Microsoft Forms – bo o nim mowa – ma zostać udostępniony w marcu. Czy tak się stanie? Miejmy taką nadzieję. Na zaprezentowanej przez Microsoft animacji widzimy, że jest on w stanie, na podstawie wprowadzonego prompta, przygotować roboczą wersję ankiety, quizu czy formularza. A jeśli nawet brakuje nam pomysłu to możemy skorzystać z gotowych, sugerowanych zapytań. Wstępnie przygotowany draft formularza wystarczy zweryfikować, dokonać graficznej edycji i… gotowe!
Nie zabrakło czegoś dla wielbicieli „klasycznego Outlooka”. O ile podsumowania przygotowywane przez Copilota były dostępne od listopada ubiegłego roku w Outlook for Windows, o tyle w tym miesiącu wprowadzane są do niego dodatkowe funkcje: Draft with Copilot oraz Coaching by Copilot. Pierwsza pomaga oszczędzić czas w zakresie pisania wiadomości e-mail. Przykładowo: wystarczy podać Copilotowi, w punktach, najważniejsze informacje, które wiadomość ma zawierać i kliknąć „Generate”. Przygotowaną wiadomość można edytować lub od razu wysłać, jeśli forma nam odpowiada. Druga opcja weryfikuje treść naszej wiadomości i podaje sugestie jej poprawy. Copilot jest w stanie stwierdzić, że ton danego maila jest, np. zbyt agresywny lub za mało oficjalny oraz jak odbiorca może go odebrać.
Power BI – lutowa aktualizacja
Sporo ciekawostek ze świata Power BI. Wiele funkcji co prawda w fazie preview, ale przynajmniej wiemy, że rozwiązanie jest rozwijane przez Microsoft. Jedna z nich to visual calculations, które zmieniają sposób tworzenia kalkulacji do konkretnych wizualizacji w ramach raportu. Po włączeniu funkcjonalności należy zaznaczyć pożądaną wizualizację, a następnie wybrać „Nowa kalkulacja”.
W kolejnym kroku należy wprowadzić wyrażenie obliczeniowe, które ma dotyczyć danej wizualizacji. Na przykład do wizualizacji zawierającej kwotę sprzedaży i całkowity koszt produktu według roku obrotowego można dodać wizualizację obliczającą zysk za każdy rok, po prostu wpisując: Zysk = [Kwota sprzedaży] – [Całkowity koszt produktu].
Dodatkowo, dodając parametr „RUNNINGSUM([Profit])” jesteśmy w stanie otrzymać wizualizację jak poniżej.
Kolejna nowość dotyczy mailowej subskrypcji danego raportu Power BI. Tłumaczenie nazwy tej funkcjonalności na język polski nie jest zbyt dobrym pomysłem, ponieważ może wprowadzać lekkie niezrozumienie, zatem najlepiej omówić ją na przykładzie. Wyobraźmy sobie, że mamy raport zawierający dane sprzedażowe, który jest przeznaczony dla każdego członka naszego zespołu. Chcemy zatem zaplanować wysyłkę wiadomości, która co tydzień będzie zawierać kopię wspomnianego raportu w formacie PDF dla każdego handlowca, przy czym raport musi być odfiltrowany tak, aby przedstawiał tylko wyniki sprzedaży, które go dotyczą. Mailowa subskrypcja pozwala na połączenie się z modelem semantycznym (dawny dataset, czyli zbiór danych Power BI), który definiuje mapowanie między odbiorcami i odpowiednimi wartościami filtrów. Dzięki temu nasz sprzedawca otrzyma automatycznie odfiltrowany raport z wartościami, które dotyczą wyłącznie jego.
Drobnym usprawnieniem, które unifikuje aplikację Power BI Desktop z innymi rozwiązaniami Microsoft, jest Strona Główna. Wchodząc do Worda czy Excela mamy możliwość zobaczenia ostatnio używanych plików czy wyboru szablonu. Do tej pory w Power BI czegoś takiego nie było. Teraz jednak Power BI Desktop Home Page stała się dostępna. Na razie jako preview, ale jest to wyłącznie kwestia czasu, gdy wejdzie produkcyjnie do środowiska Microsoft.
Power Apps – podsumowanie lutowych nowości
Zmiany nie ominęły Power Apps. Pierwsza z nich to „nowy oręż” dla administratorów Power Platform, który umożliwia blokowanie, a właściwie zapobieganie niezarządzanym modyfikacjom w środowisku Dataverse. Blokując tego typu dostosowania oraz import niezarządzanych rozwiązań, możemy mieć pewność, że wszelkie zmiany w środowiskach testowych i produkcyjnych przechodzą wyłącznie przez zatwierdzone procesy zarządzania cyklem życia aplikacji (Application Lifecycle Management – ALM). Póki co, jeszcze w fazie preview.
W Power Apps spotkamy również Copilota, który, na podstawie prompta, jest w stanie przygotować tabelę w Dataverse oraz wersję roboczą aplikacji. Wspomniane zapytanie należało jednak stworzyć w języku angielskim. To jednak uległo zmianie, bowiem Copilot w Power Apps jest dostępny w ośmiu językach: angielskim, holenderskim, francuskim, niemieckim, włoskim, japońskim, portugalskim oraz hiszpańskim. Kiedy język polski znajdzie się w gronie obsługiwanych? Niestety, nie ma na razie informacji na ten temat.
Przekonaj się, jak zmiany i nowości, które Microsoft wprowadza w swoich usługach chmurowych, mogą wpłynąć na funkcjonowanie Twojej firmy oraz poprawić wygodę pracy użytkowników – wypełnij formularz u dołu strony i umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą!