„Mam calla w Teams”, „idę na (spotkanie) Teamsa”. Tego typu sformułowania na stałe zagościły już w organizacyjnym języku wielu polskich firm, które codziennie korzystają z narzędzia Microsoft usprawniającego komunikację i pracę zespołową. Niemniej, jedyną „stałą” w świecie Microsoft jest zmiana – i ta również dotknęła w ostatnim czasie Microsoft Teams. Mowa tutaj o wprowadzeniu rozwiązania o nazwie Teams Premium.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie wersje Microsoft Teams są obecnie dostępne na rynku;
- czym jest dodatek Teams Premium.
Microsoft Teams – remedium na COVID-19
Każdy kojarzy Microsoft Teams, a to głównie za sprawą wybuchu COVID-19. To właśnie wtedy rozwiązanie stało się ogromnie popularne i uratowało niejeden biznes przed zamknięciem. Błędem jest jednak stwierdzenie, że Teams powstał wskutek pandemii – Microsoft wypuścił to rozwiązanie na rynek już w 2017 roku. Wspomniany zaś wirus – jak dziwnie by to nie brzmiało – stał się motorem napędowym do rozwoju platformy poprzez szybki rozwój jej funkcjonalności i dostosowywanie do panujących realiów. Tym samym, według Microsoft, miesięczna liczba aktywnych użytkowników Teams na całym świecie to obecnie około 280 milionów. W związku z tym, chcąc pozyskiwać kolejnych, nowych użytkowników platformy, gigant z Redmond wprowadził szereg planów, w ramach których usługa jest dostępna. Różnią się funkcjonalnością oraz ceną. Takie podejście pozwala na stopniowe poznawanie usługi Teams (niski próg wejścia), aby finalnie określić, która wersja będzie najodpowiedniejsza dla firmy.
Free, Essentials, Aad Identity – o co chodzi?
Mimo tak ogromnej ilości osób korzystających z rozwiązania, Microsoft stale stara się pozyskiwać nowe. W związku z tym na rynku cały czas można skorzystać z bezpłatnej wersji Microsoft Teams, która w zupełności wystarcza do podstawowej współpracy w organizacji. Mowa tu o czacie, rozmowach i wymianie plików. Jako, że jest to wersja darmowa, to jest ona dość mocno ograniczona zarówno funkcjonalnie, jak i posiada konkretne limity, np. maksymalna długość spotkań grupowych to 60 min czy też pojemność magazynu w chmurze wynosi 5 GB dla każdego użytkownika. Nie wspominając o braku jakiegokolwiek centralnego zarządzania kontami użytkowników, jak i samą usługą. W teorii pierwsza osoba w organizacji, która zainicjuje bezpłatną wersję Microsoft Teams, otrzymuje ograniczoną rolę administratora, jednak nie jest to to samo, co dedykowane centrum administracyjne.
Źródło: Porównanie cen i planów usługi Microsoft Teams | Microsoft Teams
Oprócz wersji bezpłatnej oraz różnych promocji, które gigant z Redmond ogłaszał w przeszłości (np. Teams Exploratory), nie tak dawno wprowadzono na rynek produkt o nazwie Teams Essentials. Jest to plan subskrypcyjny przeznaczony dla firm, które na obecną chwilę uważają, że potrzebują wyłącznie Microsoft Teams, a zatem nie interesują ich pozostałe usługi chmurowe dostępne w ramach Microsoft 365 Business Basic, takie jak SharePoint Online czy OneDrive dla firm. W pewnym stopniu wymienione usługi i tak zostały „przemycone” do Teams w wersji Essentials, ponieważ sporo funkcji jest właśnie opartych o SharePoint, jednak zostały one ograniczone. Tak, by korzystający poznali wartość, a potem, w miarę korzystania, gdy zacznie brakować np. przestrzeni na pliki, skorzystali z wersji Teams zawartej w ramach Microsoft 365 Business Basic. Przechodząc zatem do funkcjonalności Essentials – pokrywa on wersję darmową i dodatkowo:
- wydłuża długość spotkań grupowych do 30 godzin;
- zwiększa liczbę (pojemność) uczestników ze 100 do 300;
- zwiększa przestrzeń na przechowywanie plików z 5 GB do 10 GB per użytkownik.
W tym miejscu warto wspomnieć o specjalnej wersji Teams Essentials, mianowicie Teams Essentials AAD Identity. Jest ona przeznaczona dla firm, które już posiadają tenant w Microsoft, np. mają uruchomioną usługę Power BI Pro, bądź mają zamiar nabyć Teams Essentials za pośrednictwem partnera takiego jak Nav24. Nie pomyli się ten, kto podejrzewa, że ta wersja będzie funkcjonalnie nieco inna, a właściwie bogatsza w porównaniu do tej bez dopisku „AAD Identity”. Teams Essentials AAD Identity pokrywa funkcjonalność Essentials oraz pozwala na:
- nagrywanie spotkań;
- korzystanie z Microsoft Whiteboard oraz Breakout Rooms;
- tworzenie kanałów i zespołów;
- rozszerzenie Teams o ponad 250 innych aplikacji (Microsoft oraz firm trzecich);
- hosting poczty – Exchange Online (2 GB-owa skrzynka dla każdego użytkownika);
- korzystanie z dedykowanego centrum administracyjnego.
Tabelaryczne porównanie można odnaleźć na stronie producenta.
Tym samym, obecnie do wyboru mamy darmową wersję Teams, do której potrzebne jest konto osobiste Microsoft, Teams Essentials (jako produkt samodzielny), Teams Essentials AAD Identity przeznaczonych dla firm posiadających tenant w Microsoft oraz Microsoft Teams dostępny w ramach planów subskrypcyjnych Office i Microsoft 365. To jednak nie wszystko, bowiem w ostatnim czasie Microsoft zaprezentował rozwiązanie o nazwie Teams Premium.
Czym jest Microsoft Teams Premium?
Teams Premium to tak zwany add-on, czyli dodatek, który wzbogaca funkcjonalność rozwiązania. Niemniej, wymogiem dla Teams Premium jest posiadanie usługi Microsoft Teams w ramach subskrypcji Office 365/ Microsoft 365. Innymi słowy – do darmowego Teamsa oraz wersji Essentials nie możemy go dokupić. Jest on przeznaczony dla firm, które oczekują nieco więcej, zarówno pod kątem możliwości, jak i bezpieczeństwa wydarzeń. Tym samym, opcje zawarte w ramach Teams Premium można podzielić na cztery obszary dotyczące spotkań: zabezpieczenia, konfiguracja (custom meetings), premium events (webinary), virtual appointments. Szczegółowy opis dostępny jest w dokumentacji producenta, natomiast warto wypunktować opcje, za jakie Microsoft żąda dopłaty, a są to:
- Zabezpieczenia:
- Znaki wodne;
- Etykiety poufności;
- Szyfrowanie spotkań;
- Zaawansowane ustawienia.
- Custom meetings:
- Szablony spotkań;
- Branding;
- Tłumaczenia na żywo (Microsoft zabiera je ze standardowego Teamsa do wersji Premium);
- Modyfikacje trybu razem (Together Mode).
- Webinary:
- Green Room;
- Presenter bio;
- Lista rezerwowa i akceptacje uczestników;
- Dodatkowe ustawienia webinarów.
- Virtual Appointments:
- Konfiguracja lobby;
- Powiadomienia SMS;
- Analityka spotkań typu virtual appointments.
Wartym zauważenia jest fakt, że część wymienionych funkcji zostało przeniesionych przez Microsoft ze standardowego Teamsa do wersji Premium. Przykładowo, chcąc kontynuować korzystanie z tłumaczeń spotkań na żywo czy markerów w nagraniach, należy zaopatrzyć się w niezbędną ilość licencji Teams Premium.
Zobacz także: Współpraca Microsoft Teams i Power BI staje się jeszcze lepsza
Czy warto wybrać usługę Teams Premium?
Dla wielu przedsiębiorstw Microsoft Teams jest obecnie nieodłącznym narzędziem pracy. Wskutek pandemii organizacje wypracowały nowe procesy, które – niezależnie od całościowego bądź częściowego powrotu do biur – zagościły na stałe i wykorzystują wspomniane rozwiązanie w wielu aspektach. Mowa tutaj o spotkaniach, rozmowach głosowych, webinarach, usprawnieniu komunikacji, integracji z Dynamics 365 Business Central czy też świadczeniu usług zdalnego wsparcia. Nie wspominając o wymianie plików i ich przechowywaniu w jednym, konkretnym miejscu. Wszystko to spowodowało, że Microsoft położył szczególny nacisk na rozwój Teams, aby stale go ulepszać, poprawiać, a jednocześnie dać wybór odbiorcom poprzez wprowadzenie różnych planów licencyjnych oraz dodatku Teams Premium. W kontekście licencjonowania i ceny warto jednak wspomnieć, że zasady licencjonowania są takie same, jak w przypadku pakietu biurowego Microsoft, a więc per użytkownik. W związku z tym, dla 100 osobowej organizacji miesięczny koszt za Teams Premium wyniesie 660 EUR w ramach rocznego zobowiązania – zakładając dodatkowo, że zakup zostanie dokonany do 30 czerwca 2023, gdyż do tego czasu obowiązuje 30% promocja. Niemniej, dla firm, dla których Teams stał się organizacyjnym „centrum dowodzenia” aspekty bezpieczeństwa powinny być warte każdej ceny. Dotyczy to również firm, które prowadzą wiele spotkań i webinary w Teams – add-on dodaje szereg niezbędnych funkcji w tym zakresie (konfiguracja lobby, green screen, lista rezerwowa). Zatem, czy warto dopłacać za Teams Premium? Na to pytanie każda organizacja musi sobie odpowiedzieć indywidualnie.
Przekonaj się, jak rozwiązania Microsoft oferowane przez Nav24 mogą usprawnić procesy w Twojej firmie oraz poprawić wygodę pracy użytkowników – umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą, wypełniając formularz u dołu strony!