W dynamicznie zmieniającym się świecie, branża produkcyjna stoi przed wieloma wyzwaniami. Chcąc nadążyć za rosnącymi wymaganiami klientów i konkurencją, konieczne jest odejście od tradycyjnych metod i przestarzałych rozwiązań informatycznych. Koniecznością staje się transformacja cyfrowa i wprowadzenie nowych technologii cyfrowych. Zobaczmy, jak za pomocą dostępnych już teraz narzędzi stworzyć firmę produkcyjną przyszłości.
Znaczenie transformacji cyfrowej w firmach produkcyjnych
Transformacja cyfrowa pozwala firmom produkcyjnym skutecznie radzić sobie z krytycznymi wyzwaniami, przed którymi stają na co dzień. Ważną rolę odgrywają nowoczesne narzędzia cyfrowe, takie jak aplikacje biznesowe klasy ERP, chmura obliczeniowa, zaawansowane narzędzia analizy danych i raportowania czy sztuczna inteligencja. Z ich pomocą można stworzyć zakład produkcyjny na miarę XXI wieku. Inteligentne rozwiązania w fabrykach oznaczają niedostępne w tradycyjnym modelu możliwości optymalizacji zasobów i kosztów. Kluczową rolę dla poprawy wydajności odgrywa stały wgląd w aktualną sytuację na hali produkcyjnej czy w magazynie. Aplikacje takie, jak nasz autorski Panel Produkcyjny, zbierają informacje z hali produkcyjnej, zapewniając dostęp do danych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu kadra zarządzająca ma stały wgląd do zawsze aktualnych informacji na temat sytuacji w fabryce. Może w ten sposób optymalizować wykorzystanie zasobów i zadbać o tak zwaną Ogólną Efektywność Sprzętu. W jaki sposób?
Wykorzystując uczenie maszynowe i analizę predykcyjną łatwo można przewidzieć, które maszyny będą wymagały w najbliższym czasie konserwacji i zaplanować ją tak, by przestoje były jak najkrótsze i jak najmniej wpływały na efektywność zakładu. Przeprowadzone zawczasu prace konserwacyjne pozwolą także uniknąć awarii, eliminując tym samym źródło większości nieplanowanych przestojów. Szybki przepływ danych oraz metody pozwalające na ich zaawansowane analizy i raportowanie ułatwiają pracę pomiędzy zespołami. Lepsza komunikacja między wszystkimi działami – od hali produkcyjnej, poprzez magazyn, na kadrze projektowej skończywszy – wpływa na poprawę ogólnej efektywności i płynną pracę całego przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy systemy informatyczne są rozproszone i nie integrują się ze sobą albo – co gorsza – firma w ogóle nie wykorzystuje nowych technologii, utrzymanie odpowiedniej wydajności jest znacznie utrudnione. Dlatego w ramach cyfrowej transformacji warto zdecydować się na nowe technologie cyfrowe, pomagające w usprawnieniu procesów biznesowych. Więcej informacji na temat konkretnych rozwiązań dla produkcji, znajdziesz na stronie ERP dla produkcji.
Możliwości inteligentnych fabryk
Zakład produkcyjny, który przeszedł cyfrową transformację, zyskuje szereg nowych możliwości:
- Lepsza współpraca między działami i zespołami. Dzięki dostępowi do tych samych, zawsze aktualnych danych wymiana informacji między działami jest szybsza i bezproblemowa.
- Optymalizacja monitorowania produkcji. Zbieranie i analiza danych z linii produkcyjnych za pomocą czujników, aplikacji biznesowych i sztucznej inteligencji pomaga uzyskać szybki wgląd w operacje i zidentyfikować możliwości optymalizacji.
- Lepsze utrzymanie ruchu i kontrola jakości. Aplikacje i rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji można wykorzystać do śledzenia materiałów wewnątrz fabryki, automatyzacji złożonych procesów kontroli jakości oraz planowania prac konserwacyjnych.
Żyjemy w świecie cyfrowym, który w ostatnich latach rozwinął się w niezwykłym tempie. Dostosowanie przedsiębiorstwa do dzisiejszych wymagań ma kluczowe znaczenie w budowaniu przewagi konkurencyjnej Twojej firmy. Zobacz, jak proces transformacji cyfrowej zmienił sposób pracy naszych klientów z branży produkcyjnej – wypełnij formularz i pobierz darmowy e-book.