Microsoft Dynamics NAV jest znany na międzynarodowym rynku już od ponad 25 lat. Jego korzenie sięgają wczesnych lat 90 ubiegłego wieku. Powstał jako flagowy produkt duńskiej firmy Navision Software. Microsoft nabył ją w roku 2002, a produkt przemianował na Microsoft Dynamics NAV. Dzięki międzynarodowej dystrybucji i wysiłkom tysięcy partnerów wdrożeniowych, Dynamics NAV został liderem rynku systemów ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw. W 2018 roku Microsoft przedstawił jego następcę – Dynamics 365 Business Central. Teraz wygląda na to, że firma chce przekonać użytkowników Dynamics NAV do zmiany. 

Czy Microsoft wycofa Dynamics NAV? 

Szybkie tempo postępu technologicznego powoduje, że Microsoft musi nieustannie szukać równowagi między wsparciem istniejących wersji a innowacją. Dotyczy to zarówno systemów operacyjnych, jak Windows 95 i 98, ale też rozwiązań ERP. Takie utrzymanie balansu jest wymagającą sztuką. Dyrektor generalny Microsoft ds. Dynamics 365 dla małych i średnich firm, Mike Morton, zapowiedział, że „Microsoft zamierza kontynuować wsparcie dla Dynamics NAV, publikować nowe wydania i zachować produkt w planie działania tak długo, jak są w stanie przewidzieć. Nie ma sekretnego planu, by zaprzestać wydawania nowych wersji on-premise.” 

To pocieszające wieści dla użytkowników Dynamics NAV. Jednocześnie wyraźnie widać znaki, że Microsoft zamierza powoli, acz zdecydowanie, skłaniać tę grupę klientów do upgrade’u. Oto kilka przesłanek: 

  • ograniczanie możliwości dalszego rozwijania istniejących systemów Dynamics NAV; 
  • wycofywanie szerokiego wsparcia starszych wersji Dynamics NAV; 
  • a ostatnio podniesienie cen. 

Użytkowników Dynamics NAV czekają podwyżki 

Po raz pierwszy od wielu lat Microsoft ogłosił serię zmian w cenniku Dynamics NAV. Od pierwszego października 2022 użytkownicy posiadający roczny plan utrzymania dla Dynamics NAV i Business Central w wersji on-premise płacą 17, a nie jak dotychczas 16, procent pierwotnej kwoty zakupu swoich licencji – podwyżka wyniosła 1 punkt procentowy. 

To jednak nie wszystko. Od 1 stycznia 2023 roku Microsoft pobiera cykliczną opłatę za przestarzałe modyfikacje. Klienci, którzy wciąż korzystają z Dynamics NAV, poniosą dodatkowe koszty przy przenoszeniu się do Business Central w wersji on-premise jeśli posiadana modyfikacja nie jest rozszerzeniem i/lub nie jest zoptymalizowana pod kątem działania w chmurze. Ta inicjatywa otrzymała nazwę Universal Code. Jeżeli Twoje modyfikacje nie spełniają powyższych warunków, od 2025 roku możesz zapłacić nawet 425 dolarów za licencję użytkownika rocznie. Ten koszt zostanie dodany do pozostałych kosztów utrzymania. 

Przygotuj się na przejście do Business Central 

Na szczęście nie wszystkie koszty wzrosną. Microsoft uczynił przejście do Business Central niezwykle atrakcyjnym, oferując ogromną obniżkę standardowych kosztów subskrypcji aż o 60%. 

Jeżeli przygotowujesz się do zmiany na Dynamics 365 Business Central, to jest dobry moment do działania. Skontaktuj się z nami już dziś i wykonaj pierwszy krok w kierunku zmiany.