O tym, czym jest chmura Azure oraz jakie korzyści wynikają z wdrożenia na niej systemu Microsoft Dynamics NAV (obecnie Dynamics 365 Business Central) pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów. Microsoft Azure można podsumować jako platformę chmurową, która “ściąga” z Ciebie obowiązek inwestowania w sprzęt (hardware). Dostęp do danych serwera i oprogramowania uzyskujesz za pośrednictwem połączenia internetowego z centrum danych Microsoft. Istnieje wiele zastosowań wdrażania platformy Azure, jednak jakie korzyści biznesowe może osiągnąć Twoja firma dzięki temu rozwiązaniu?
Zalety platformy Microsoft Azure
1. Bezpieczeństwo
Mitem jest poddawanie w wątpliwość umieszczania danych w chmurze. Pomyśl o swoim lokalnym serwerze, który znajduje się w pomieszczeniu chronionym tylko przez zamek w drzwiach. Jeżeli przeniesiesz go do Azure będzie on chroniony przez specjalne zabezpieczenia zapewniane przez centrum danych Microsoft. Dostęp do centrów danych jest kontrolowany przez dwuetapowe uwierzytelnianie, w tym czytniki biometryczne. Dodatkowo, gigant z Redmond posiada globalny zespół reagowania na incydenty, pracujący 24h na dobę, którego głównym zadaniem jest rozwiązywanie problemów z wszelkimi zagrożeniami cybernetycznymi.
Sprawdź także: Cyberbezpieczeństwo – siła Microsoft Azure >>
2. Koszty
Zakup nowej infrastruktury jest zawsze dużą inwestycją, która wymaga wysokich nakładów finansowych. W Azure nie jest to już problemem. Zamiast zastępować swoje serwery co 5 lat możesz wynająć serwer od Microsoft za mniejszy miesięczny koszt, co sprawia, że jest to wydatek operacyjny, taki jak np. Office 365. Co istotne – nie musisz już dłużej brać pod uwagę kosztów ogrzewania, chłodzenia ani zasilania – za to wszystko odpowiada Microsoft.
3. Skalowalność
Jedną z najważniejszych korzyści Microsoft Azure jest jego skalowalność, która sprawia, że płacisz tylko za to, czego potrzebujesz (za faktyczne zużycie danych zasobów). Przykładowo – jeśli wiesz, że w danym okresie Twój system może sobie pozwolić na 40% wydajności – to tak go zeskaluj. Natomiast, jeżeli będziesz potrzebować większej wydajności – po prostu podwyższ parametry swojej maszyny wirtualnej.
4. Kopie zapasowe i odzyskiwanie po awarii
Tworzenie kopii zapasowych danych w chmurze jest opłacalne. Otrzymujesz 99 lat przechowywania i nie musisz się martwić o dyski twarde. Dzięki usłudze Site Recovery, możesz odzyskać dane w dodatkowej witrynie lub bezpośrednio w chmurze. Dodatkowo, możesz skorzystać z funkcji Azure Backup and Disaster Recovery.
5. Zgodność
Microsoft dokłada wszelkich starań, aby zapewnić zgodność i ochronę danych w chmurze. Platforma Azure jest oparta na wymogach prywatności i bezpieczeństwa wynikających z różnorakich potrzeb biznesowych. W porównaniu z innymi dostawcami usług w chmurze, Microsoft zapewnia najbardziej wszechstronny zestaw opcji zgodności. Jeśli pracujesz w sektorze prawnym lub finansowym możesz mieć pewność, że Twoje dane są przechowywane zgodnie z przepisami RODO.
Sprawdź także: Zgodność, bezpieczeństwo i oszczędności dzięki Microsoft Azure >>
Podsumowanie
Przytoczone korzyści biznesowe Microsoft Azure to tylko niektóre, które wynikają z jego zastosowania. Platforma zapewnia najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa, jest skalowalna (płacimy za faktyczne zużycie danych zasobów) oraz nie wymaga od nas wysokiej inwestycji „na start” (brak konieczności zakupu fizycznego sprzętu i serwerów). Dodatkowo, nie musimy przejmować się kwestiami związanymi ze zgodnością – „wyręcza” nas za to Microsoft – jak również z aktualizacjami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat platformy Microsoft Azure – przeczytaj nasze inne wpisy na jego temat.