Firma firmie nierówna. Jedna zatrudnia tysiąc pracowników, druga tylko dwudziestu. W związku z tym, każda z nich ma inne potrzeby w zakresie rozwiązań IT. I nie dotyczy to wyłącznie sfery zabezpieczeń czy zarządzania urządzeniami przedsiębiorstwa. Stąd różnorodność planów popularnego pakietu biurowego dostępnego w ramach subskrypcji. Mowa o Microsoft 365, ale również o planach Office 365, które wciąż są dostępne w segmencie Enterprise. I właśnie rodzina Enterprise, na którą przyszła kolej po analizie planów dla firm z sektora MŚP (Business), jest przedmiotem naszych zainteresowań w niniejszym wpisie – siódmej odsłonie serii „Kącik licencyjny”.
Office 365 czy Microsoft 365 – główna różnica
Na samym początku warto wyjaśnić jedną kwestię. Wraz z wprowadzeniem na rynek rozwiązania Office 365 mogliśmy w jego ramach wyróżnić plany Business (dla małych i średnich firm, o których pisaliśmy ostatnio) oraz Enterprise, czyli te skierowane głównie do dużych organizacji. Lekkie zamieszanie – szczególnie dla przedsiębiorstw korzystających z planów z serii „E” – powstało wskutek wprowadzenia na rynek usługi Microsoft 365. O ile w przypadku planów dla małych firm nazwa Microsoft 365 zastąpiła ówczesną, czyli Office 365, o tyle w obszarze Enterprise stanowi ona osobną linię produktową. W związku z tym, może nasunąć się pytanie czym różnią się plany Office 365 E3 i E5 od Microsoft 365 E3 i E5? Odpowiedź brzmi: rozwiązaniami z zakresu zarządzania i bezpieczeństwa. Gdyby nie ten aspekt to wprowadzenie na rynek Microsoft 365 E3 i E5 przez Microsoft nie miałoby sensu, bo przecież taką samą funkcjonalność odnajdziemy w Office 365 E3 i E5. Jednak, wyposażając plany Microsoft 365 E3 i E5 w paczkę usług Enterprise Mobility + Security E3 i E5 otrzymujemy zaawansowane rozwiązania do zarządzania wszystkimi aspektami IT w organizacji, a ich przewaga nad planami Office 365 jest znacząca. Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że pod kątem ceny również).
Gdzie ten Teams?
Dotychczasowo, plany Enterprise zawierały w sobie rozwiązanie Teams. Jednak 1 października 2023 Microsoft wprowadził zmiany w sposobie licencjonowania. O ile w przypadku rodziny Business klient może dokonać wyboru, np. nabyć Microsoft 365 Business Standard jak do tej pory, czyli z Teamsem, o tyle ma również do dyspozycji linię Business EEA. A zatem – jeśli wie, że Teams nie będzie mu potrzebny, może kupić wspomnianą licencję w wariancie EEA, czyli bez tego rozwiązania. W przypadku planów Enterprise takiego wyboru nie ma. W związku z tym:
- klienci, którzy przed wspomnianą datą mieli zakupione licencje Enterprise mogą z nich korzystać jak dotychczas, a więc zwiększać ilość oraz odnawiać;
- klienci, którzy nabywają wybrany plan Enterprise po raz pierwszy, mają do dyspozycji wyłącznie wersję EEA, czyli bez Microsoft Teams. Jeżeli jest on im potrzebny to muszą dokupić do niego licencję o nazwie „Teams EEA”.
Dostępne plany
Tak jak w przypadku planów licencyjnych dla małych i średnich firm, które opisywaliśmy w ubiegłym miesiącu, tak i wersja Enterprise jest licencjonowana na użytkownika. W przeciwieństwie do pakietów z rodziny Business, nie ma tutaj limitu ilości sztuk – można nabyć ponad 300 z dowolnego planu. Zaznaczamy jednak, iż nie jest tak, że jeśli prowadzisz małą firmę to nie możesz nabyć np. Microsoft 365 E3. Firma sama dokonuje wyboru, a segmentacja na plany Business i Enterprise ma w tym jedynie pomóc. Natomiast, tak samo jak w planach Business, dostępne są darmowe, 30-dniowe wersje testowe (trial).
Co do samych planów:
- w przypadku Office 365 do dyspozycji są:
- Office 365 E1 EEA (no Teams) – czyli najtańszy plan z rodziny Enterprise. Jego odpowiednikiem jest plan Microsoft 365 Business Basic, a zatem nie daje on prawa do instalacji pakietu Office – ma wyłącznie usługi chmurowe. Pozostałe różnice (niewielkie) sprowadzają się do poszczególnych funkcji, np. E1 daje możliwość zorganizowania i przeprowadzenia Live Eventu w Microsoft Teams.
- Aplikacje Microsoft 365 dla przedsiębiorstw (Apps for Enterprise) – przeciwieństwo planu E1, ponieważ daje on prawo do instalacji pakietu Office, ale jedyną usługą chmurową, którą zawiera, jest OneDrive for Business. Co ciekawe, daje prawo do instalacji pakietu biurowego w środowisku serwera terminali.
- Office 365 E3 EEA (no Teams) – funkcjonalnie “pokrywa” dwa wcześniejsze, a więc wyposażony jest w kompletny zestaw usług chmurowych oraz pakiet Office możliwy do zainstalowania. Warto zaznaczyć, że Exchange Online, czyli usługa hostingu poczty, która jest w nim zawarta, daje użytkownikowi 100 GB pojemności skrzynki. Jest to dwa razy więcej niż oferuje plan E1 oraz wszystkie plany Business.
- Office 365 E5 EEA (no Teams) – ten plan można określić mianem „Office 365 E3 na sterydach”. Jako jedyny z wymienionych zawiera w sobie pełnoprawną licencję Power BI Pro, a więc nie trzeba go nabywać osobno. Przewagę w stosunku do Office 365 E3 stanowią funkcje związane z zabezpieczeniami takie jak safe links, czy safe attachments.
- w zakresie Microsoft 365 należy wymienić:
- Microsoft 365 E3 EEA (no Teams) – plan ten to odpowiednik Office 365 E3, ale wzbogacony o cały pakiet usług przeznaczonych do zarządzania zasobami firmowymi i ich bezpieczeństwem (Enterprise Mobility+Security E3). Na pokładzie znajdziemy dodatkowo Microsoft Intune do zarządzania urządzeniami organizacji, Entra ID Plan 1 do tworzenia reguł dostępu warunkowego czy Defender for Endpoint Plan 1 do kompleksowego zabezpieczenia popularnych „końcówek”.
- Microsoft 365 E5 EEA (no Teams) – daje jeszcze mocniejsze zabezpieczenia w kontekście użytkowników, polityk i zasobów przedsiębiorstwa.
Kompletne porównanie poszczególnych planów między sobą dostępne jest w dokumentacji producenta.
Który plan sprawdzi się w przypadku przedsiębiorstwa?
Na wybór odpowiednich licencji składa się wiele czynników, o których pisaliśmy podczas analizy planów dla firm z sektora MŚP. Niemniej, jeśli musimy nabyć co najmniej 300 sztuk to wzrok należy zwrócić właśnie ku planom Enterprise. Co ważne, plany w ich ramach możemy mieszać. Gdy ktoś nie wymaga instalacji pakietu Office na komputerze, idealnie sprawdzi się dla niego Office 365 E1. W przypadku jednak, kiedy taka konieczność zachodzi, warto rozważyć plan Office 365 E3 lub E5. Sprawdzą się one również w scenariuszu, w którym przedsiębiorstwo posiada już wdrożone rozwiązania zabezpieczające chmurę i dane. A jeśli ich brakuje, w zasadzie nie ma się nad czym zastanawiać: trzeba postawić na Microsoft 365 E3 lub E5. Te zawierają m.in. usługę Entra ID odpowiedzialną za zarządzanie tożsamościami i bezpieczny dostęp do zasobów firmowych na bazie reguł (tzw. conditional access), Microsoft Intune umożliwiający „podpięcie” komputerów firmowych do domeny i centralne zarządzanie nimi czy też Defender for Office 365 z funkcjami bezpiecznych linków i załączników, stanowiącymi dodatkowe zabezpieczenie poczty e-mail. Możliwości jest naprawdę sporo, a do tego licencjonowanie Microsoft stosunkowo często ulega zmianie. Stąd też, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub chciałbyś zoptymalizować koszty związane z licencjami to skontaktuj się z zaufanym i doświadczonym partnerem Microsoft – takim jak Nav24.
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem lub odnowieniem licencji Microsoft 365, konfiguracją dodatkowych funkcji, jego integracją z Dynamics 365 Business Central lub po prostu nie wiesz, który plan będzie najlepszy dla Twojej firmy – nie czekaj, skontaktuj się z nami i umów na bezpłatną konsultację z naszym doradcą, który udzieli niezbędnych informacji.