Internet rzeczy (IoT) uznawany jest za jedną z najważniejszych technologii ostatnich kilku lat. Ale co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem? I czy Internet rzeczy można jakoś połączyć z innymi rozwiązaniami informatycznymi, na przykład systemami ERP? Sprawdzamy, jak wykorzystać technologię IoT w branży produkcyjnej i handlowej.
Czym jest Internet rzeczy?
Internet rzeczy (IoT - Internet of Things) to określenie połączonych urządzeń, które wymieniają się informacjami poprzez Internet. Pojęcie to obejmuje zarówno przedmioty, z których korzystamy w codziennym życiu, np. sprzęty AGD i RTV, jak i wszelkiej maści maszyny przemysłowe, urządzenia medyczne, skanery itp. To dzięki technologii IoT powstają tak zwane inteligentne domy czy nawet inteligentne miasta. W 2018 roku inteligentnych urządzeń na świecie było około 7 miliardów. W 2020 ich liczba przekroczyła 9 miliardów, a do roku 2025 ma ich być – w zależności od źródła – od 25 do ponad 38 miliardów. Jak widać, IoT rozwija się bardzo szybko i nic nie wskazuje, by rozwój ten miał wyhamować. Duży wpływ na przyszłość IoT może mieć też sztuczna inteligencja.
Połączenie IoT z systemem ERP w różnych branżach
Jakie korzyści daje połączenie Internetu rzeczy z rozwiązaniami typu ERP? System ERP pozwala na gromadzenie danych z różnych źródeł w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zawsze mamy wgląd w aktualną sytuację firmy. Inteligentne czujniki IoT w maszynach produkcyjnych mogą na przykład monitorować wydajność czy przewidywać, kiedy wymagana będzie konserwacja. Mając takie informacje w systemie ERP możemy optymalizować harmonogramy produkcyjne czy planować przestoje wynikające z konserwacji. Dzięki bardzo szerokim możliwościom analityki i raportowania, jakie dają narzędzia klasy ERP, dane otrzymywane z urządzeń IoT można wykorzystać do usprawnienia i automatyzacji wielu procesów. Spójrzmy na możliwości, jakie daje połączenie IoT i ERP w firmach z różnych branż.
Zwiększenie wydajności produkcji dzięki IoT i ERP
Jak wspomnieliśmy powyżej połączenie systemów ERP i IoT umożliwia firmom monitorowanie całego procesu produkcyjnego – wydajność maszyn, przestoje, czas trwania przezbrojeń czy zbliżające się wymagane konserwacje. Czujniki zbierają wiele informacji, które są następnie przekazywane do systemu informatycznego. Są też w stanie wykryć ryzyko awarii. W oparciu o dane z urządzeń można zidentyfikować potencjalne wąskie gardła, zmienić nieefektywne procesy, zarządzać zapasami, lepiej planować przezbrojenia i przestoje. Łatwiejsze staje się także zarządzanie łańcuchem dostaw. Przekłada się to na lepszą wydajność, redukcję kosztów a także zwiększenie trwałości i żywotności parku maszynowego. Najlepsze efekty da połączenie urządzeń IoT z systemem ERP, takim jak Dynamics 365 Business Central oraz aplikacją klasy MES, np. Panelem produkcyjnym Nav24.
Internet of Things i ERP dla firm z branży handlowej
Również firmy zajmujące się sprzedażą mogą wykorzystać szereg możliwości, jakie dają Internet rzeczy i systemy ERP. Urządzenia IoT mogą być źródłem wielu informacji na temat klientów: ich preferencji i nawyków zakupowych czy historii zakupów. Analiza tych danych w systemie ERP pozwala na przygotowanie lepiej dopasowanych ofert i przekazów marketingowych. Tym samym wynosimy obsługę klienta na zupełnie nowy poziom. Zwiększa się nie tylko konwersja, ale też przywiązanie klientów do naszej marki. Internet rzeczy usprawnia także dystrybucję – na podstawie danych z urządzeń wykorzystywanych w magazynie, w systemie ERP możemy na bieżąco monitorować stan zapasów i zamawiać potrzebne produkty z odpowiednim wyprzedzeniem. Również klienci zyskują stały dostęp do informacji o aktualnym statusie swojego zamówienia i mogą śledzić je na bieżąco.
Oczywiście to tylko kilka najważniejszych korzyści wynikających z połączenia Internetu rzeczy i systemów ERP. Oba rozwiązania mają ogromny potencjał a ich połączenie daje niemal nieograniczone możliwości. Więcej na temat wykorzystania systemów ERP w firmach z branży produkcyjnej i handlowej znajdziesz na naszym blogu.