Nie tak dawno witaliśmy nowy rok, a już rozpoczęliśmy jego drugi miesiąc. Tym razem jednak dostajemy konkretne aktualizacje w zakresie zmian i nowości w Microsoft Teams, Microsoft 365 Copilot, Dynamics 365 czy usługach z rodziny Power Platform. Czy wiesz, że Copilot potrafi podsumowywać prezentacje zawierające 150 slajdów? O tym i nie tylko w najnowszym wpisie z serii „Co nowego w aplikacjach biznesowych Microsoft”.
Co nowego w Microsoft Teams? Styczeń 2025
O ile w grudniu zmian w Microsoft Teams było mało, o tyle nie brakuje ich w styczniowym podsumowaniu. Mowa tu zarówno o nowościach, które pojawiły się w aplikacji jak również tych, które zostały zapowiedziane. Jedną z nich jest szybsze wstawianie linków w wiadomościach na czacie. Chodzi tu o sytuację, w której link ma być zaszyty w tekście, pod jakimś konkretnym słowem lub zdaniem. Wystarczy skopiować link, który chcesz wstawić, następnie wpisz wiadomość, zaznacz tekst, który ma być linkiem i użyj skrótu Ctrl + V.
![](https://nav24.pl/wp-content/uploads/2025/02/Whats-new-in-Teams-quick-hyperlink-insertion-1024x576.png)
Kolejna nowość to możliwość przesyłania wiadomości dalej. Gdy prowadzisz z kimś czat 1:1 i chcesz podzielić się z całym zespołem pewną informacją to zamiast ją kopiować możesz właśnie skorzystać z opcji przesyłania dalej. Działa dla czatów 1:1, czatów grupowych oraz wpisów w ramach kanałów. Po kliknięciu należy wybrać konkretny czat lub kanał i wybrać „Prześlij”. Na pewno pozwoli to oszczędzić kilka dodatkowych kliknięć myszy.
![](https://nav24.pl/wp-content/uploads/2025/02/Whats-new-in-Teams-Forward-message-1024x593.png)
Zapowiadany kilkukrotnie – wreszcie ogólnodostępny dla wszystkich użytkowników. O czym mowa? O nowym wyglądzie kalendarza Teams. Nawiązuje on teraz bardzo mocno do tego, który znasz z Microsoft Outlook. Dzięki temu, nie musisz już przełączać się między klientem poczty, a Teams – z poziomu tego drugiego możesz udostępnić kalendarz, zmienić jego widok na np. miesięczny, filtrować go czy planować spotkania z uczestnikami w różnych strefach czasowych. Dodatkowo, tak samo jak kalendarz Outlook, tak i ten w Teams integruje się z Microsoft 365 Copilot oraz Places. Pozwala to na łatwiejsze tworzenie agendy w przypadku zakładania spotkania czy ustawień związanych z czasem pracy i rezerwacjami biurka oraz salek w Places.
![](https://nav24.pl/wp-content/uploads/2025/02/Whats-new-in-Teams-new-calendar-experience-GA-1024x594.png)
Kolejna nowość, o której warto wspomnieć, dotyczy spotkań. Chodzi o możliwość przełączania się użytkowników między pokojami (breakout rooms). Nowość ta sprawia, że organizator spotkania może udostępnić uczestnikom listę pokoi spotkań (breakout rooms) oraz pozwolić im na dołączenie do dowolnego i przemieszczanie się między nimi.
![](https://nav24.pl/wp-content/uploads/2025/02/Whats-new-in-Teams-move-between-breakout-rooms-1024x567.png)
Czy leci z nami… Copilot?
Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że Microsoft 365 Copilot to „oczko w głowie” Giganta z Redmond. Cóż, ciężko się dziwić, skoro inwestuje się w niego tak ogromne pieniądze. Dlatego też Microsoft regularnie publikuje w jego ramach całkiem sporo nowości. Jedną z nich jest zapowiedziana aplikacja Copilot Prompt Gallery. Tak zwana „biblioteka promptów” to miejsce pozwalające na inspiracje, jak również skorzystanie z gotowych szablonów zapytań, które możemy zadać naszemu asystentowi AI. Jest to bardzo dobre rozwiązanie podczas nauki tworzenia promptów. Nowość z nią związana polega na tym, że nie trzeba będzie przełączać się między Teams a przeglądarką, aby dostać się do wspomnianej biblioteki. Możesz ją mieć w postaci aplikacji przypiętej w Teams, aplikacji w Outlook czy też dodanej na stronie głównej portalu Microsoft 365. Luty to miesiąc, w którym Microsoft rozpoczyna jej rollout.
![](https://nav24.pl/wp-content/uploads/2025/02/Copilot-Prompt-Gallery-App-in-Teams-1024x591.png)
Następna zmiana dotyczy Copilota w Excelu. Symbol Copilota ma być punktem wyjścia dla użytkownika do podjęcia dalszych działań z posiadanymi danymi w arkuszu kalkulacyjnym. Przykładowo – zaznaczając komórkę w tabeli i klikając w ikonkę Copilota, otrzymasz szereg opcji do wyboru, które mają oszczędzić Twój cenny czas. Czy jest to dobre rozwiązanie? Czas pokaże. W lutym poznamy szczegóły tej funkcji.
![](https://nav24.pl/wp-content/uploads/2025/02/Copilot-in-Excel-skittle-on-the-grid.png)
Kolejne usprawnienia trafiły do Copilota w PowerPoint. Zwiększono limit w zakresie podsumowań – Copilot potrafi teraz podsumować prezentacje zawierające do 40 000 słów lub około 150 slajdów. Warto odnotować, że do tej pory maksymalnym limitem było 15 000 słów. Oprócz tego, jeśli dodamy do prompta dokument Word, Copilot Narrative Builder jest w stanie stworzyć dobrą narrację, a tym samym – wersję roboczą prezentacji.
![](https://nav24.pl/wp-content/uploads/2025/02/Copilot-in-PowerPoint.gif)
Zmiany nie ominęło edytora tekstu. Jedna z nich to czat z Copilotem w zakresie zaznaczonego fragmentu tekstu. Dzięki temu Copilot jest w stanie zdecydowanie precyzyjniej odpowiedzieć na zadane mu pytanie lub polecenie. Ponadto, Microsoft dodał opcję odwoływania się w prompcie do pliku .txt, co daje kolejne możliwości w zakresie tworzenia dokładniejszych zapytań. Nie wspominając o spersonalizowanych sugestiach, które wyświetlają się w momencie korzystania z czatu z Copilotem. Dzięki temu możesz łatwo wrócić do historycznych poleceń, używanych w przeszłości.
![](https://nav24.pl/wp-content/uploads/2025/02/Copilot-in-Word-Chat-Selected-section-1024x613.png)
Dynamics 365: nadchodzi kolejna fala aktualizacji
Do kwietnia jeszcze daleko, niemniej Microsoft już w ubiegłym miesiącu opublikował tzw. release plans dla Dynamics 365, Power Platform oraz Copilot w Dynamics 365. Jest to zestawienie zmian i nowości, które Microsoft planuje wprowadzić do takich produktów jak Dynamics 365 Business Central w ramach kolejnej –pierwszej w tym roku – fali aktualizacji. Zapowiada się naprawdę obiecująco. Warto zapoznać się z przygotowywanymi zmianami lub zaczekać na nasz nadchodzący wpis na ten temat.
![](https://nav24.pl/wp-content/uploads/2025/02/Dynamics-365-Business-Central-Release-Plans-Wave-1-2025-1024x513.png)
Co ciekawego w Power BI?
Microsoft nie próżnował również w kontekście swojego narzędzia klasy Business Intelligence, czyli Power BI. Jedną z funkcji, którą zapowiedział na luty, jest „Odpowiedz na pytanie dotyczące danych”. Dotyczy ona oczywiście Copilota w Power BI, który dostępny jest wyłącznie w przypadku licencjonowania per przestrzeń (na domiar złego – tylko w określonych „capacity”). W momencie, gdy korzystasz z czatu z Copilotem w kontekście Power BI i użyjesz gotowego prompta „Odpowiedz na pytanie dotyczące danych” , nastąpi odblokowanie 3 sugerowanych pytań, które pomogą Ci rozpocząć eksplorowanie danych w raporcie. Co ciekawe, użytkownik może spersonalizować wspomniane trzy pytania.
![](https://nav24.pl/wp-content/uploads/2025/02/Power-BI-Copilot-Answer-question-about-data-1024x543.png)
Co prawda w preview, ale następna nowość to kilka usprawnień dodanych do Fragmentatora tekstu (text slicera). Mowa o nowych ustawieniach w zakresie akceptacji wielu wartości i możliwości filtrowania po nich.
![](https://nav24.pl/wp-content/uploads/2025/02/Power-BI-Enhancement-to-Text-Slicer.png)
Usprawnienia trafiły również do wizualizacji mapy drzewa (Treemap visual). Odnoszą się one głównie do trzech nowych metod zarządzania wyglądem kafelków oraz możliwości definiowania wielkości odstępów między poszczególnymi kaflami i grupami. W przypadku Power BI idealnie sprawdza się stwierdzenie, że „obraz wyraża więcej niż 1000 słów”. Tym samym, gorąco zachęcamy do odwiedzenia wpisu na oficjalnym blogu Power BI, gdzie przedstawiono nowe opcje w zakresie mapy drzewa.
![](https://nav24.pl/wp-content/uploads/2025/02/Power-BI-Treemap-Spaces-1024x600.png)
Przekonaj się, jak zmiany i nowości, które Microsoft wprowadza w swoich usługach chmurowych, mogą wpłynąć na funkcjonowanie Twojej firmy oraz poprawić wygodę pracy użytkowników – wypełnij formularz u dołu strony i umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą!