« powrót do strony głównej

Co to jest Microsoft Dynamics NAV?

Autor: Klaudia / Data publikacji: 07.07.2017 / Data aktualizacji: 30.04.2020
[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

Na pytanie „Co to jest Microsoft Dynamics NAV?” nie wystarczy odpowiedzieć „system klasy ERP”. Dynamics NAV jest czymś o wiele więcej, niż zwykłym oprogramowaniem biznesowym. Generuje i kojarzy dane z wielu źródeł, dzięki którym odzyskuje się kontrolę nad procesami w przedsiębiorstwie. Optymalizuje działania, doskonaląc i usprawniając je w firmie, zarówno na poziomie zarządzania, jak i produkcji. Rozwija się razem z przedsiębiorstwem dzięki swojej skalowalności, elastyczności i intuicyjności, zapewniając długofalowe korzyści. Komu dedykowane jest i jakie funkcjonalności można znaleźć w rozwiązaniu?

Microsoft Dynamics NAV – przegląd możliwości.

Wszechobecny dostęp do wiedzy i technologii ukształtował wymagających klientów, oczekujących natychmiastowej odpowiedzi na swoje potrzeby. Marki i produkty reagujące w błyskawicznym tempie na zmiany nie tylko mają szansę przetrwać na rynku, oferując lepszy produkt niż swoja konkurencja, ale przede wszystkim zyskać lojalnych klientów. Kolejnymi składnikami sukcesu firmy mogą okazać się:
· transparentność firmy i jej procesów;
· potwierdzenie jakości produktów i usług;
· nieustanne poszukiwanie innowacyjności;
· zapewnienie obsługi na najwyższym poziomie;
· a przede wszystkim reakcja na zmiany, tam gdzie zachodzą, w czasie rzeczywistym.
Microsoft Dynamics NAV jest odpowiedzią na wyzwania firm, które muszą być o krok do przodu przed zmianami, konkurencją i potrzebami klientów. Jako rozwiązanie klasy ERP:
· zmniejsza koszty – zatrudnienia, produkcji, zapasów i marnotrawstwa
· poprawia efektywność – ludzi, maszyn i ich pracy
· udostępnia jedno źródło danych – spójne, autentyczne, w czasie rzeczywistym
· przyspiesza rozwój – rozwijając się z firmą dzięki swojej skalowalności i modułowości
· wspiera mobilną pracę – umożliwiając dostęp do informacji i pracę z każdego miejsca na świecie, bez względu na porę dnia czy nocy

Microsoft Dynamics NAV zarządza danymi, procesami i produktami.

Microsoft Dynamics NAV jest systemem klasy ERP (system do usprawnienia procesów zarządzania zasobami w przedsiębiorstwie), który dzięki swojej skalowalności, uniwersalnie dostosowuje się do wielkości firmy i profilu jej działalności. Moduły (sprzedaż i marketing, finanse i księgowość, produkcja i magazyn, kadry i płace itp.), z których system jest zbudowany, mogą być dowolnie konfigurowane, a w sytuacji kiedy muszą współdziałać z zewnętrznymi aplikacjami – łatwo integrują się, co ma szczególne znaczenie przy dodatkach branżowych.

Jako rozwiązanie IT wspiera następujące obszary:

Zarządzanie danymi – Microsoft Dynamics NAV umożliwia natychmiastowy wgląd do informacji, wnikliwych raportów oraz analiz dzięki intuicyjnemu interfejsowi dostosowanemu do profilu użytkownika. Ułatwia on również znalezienie i współdzielenie informacji usprawniając również komunikację wewnętrzną oraz zewnętrzną firmy. Dzięki wizualnemu dostępowi do procesów biznesowych poprzez wskaźniki, alerty i wykresy, osoby decyzyjne mogą podejmować natychmiastowe i pewne decyzje biznesowe.
· Zarządzanie procesami – System ERP Dynamics NAV pozwala na szybką reakcję na zmienny popyt, warunki otoczenia, pozwalając równocześnie na korygowanie i monitorowanie poziomu zrównoważenia zdolności produkcyjnych. Oprócz tego automatyzuje i minimalizuje procedury administracyjne, co pozwala wyeliminować papierowy obieg dokumentów, skracając również czas obsługi każdej czynności. Proces obsługi klientów również ulega skróceniu m.in. dzięki dostępowi do systemu przy pomocy mobilnych urządzeń, umożliwiających pracę z każdego miejsca na świecie.
· Zarządzanie produktem i jego jakością – Wysoka jakość komponentów, przejrzystość w całym łańcuchu dostaw, a przede wszystkim produkt końcowy bez wad – jest to możliwe dzięki identyfikowalności partii i serii w Microsoft Dynamics NAV, która jest gwarantem dostarczenia bezpiecznego produktu do finalnego odbiorcy.

Microsoft Dynamics NAV wspiera łańcuch dostaw – od zamówienia do wydania.

System usprawnia działania firmy, zarówno w obszarach operacyjnych – szybka ocena sytuacji, terminowe dostawy, jak i strategicznych – minimalizacja ryzyka działania, zwiększenie konkurencyjności firmy, poprawa sprawności operacyjnej, optymalizacja kosztów i czasu wykonywanych czynności. Informacje z systemu to większa przejrzystość procesów, ale przede wszystkim większy komfort dla pracowników, którzy mają aktualny podgląd jakie produkty schodzą z taśmy i wiedzą, kiedy będą mogli wysyłać je do klientów. Narzędzie umożliwia również bieżący monitoring zużycia surowców, szybszą i bardziej skuteczną reakcję na zagrożenia (np. braki), a tym samym poprawia płynności procesów produkcyjnych, eliminując przestoje i błędy.

Wszystkie procesy w Microsoft Dynamics NAV.

Bez względu na branżę, ilość pracowników, wielkość produkcji, czy też jej brak – Microsoft Dynamics NAV wspiera każdy biznes, przyczyniając się do jego nieograniczanego rozwoju. Sprawdźmy, pokrótce, jakie funkcjonalności modułów wspierają poszczególne obszary firmy:

Finanse i księgowość

· analizowanie i prognozowanie przepływów pieniężnych · usprawnienie procesu księgowych, raportowania i kontrolingu · unifikacja procesu księgowego wszystkich spółek w grupie · usprawnienie cash-flow, budżetowanie i zarządzanie kosztami · obsługa usług płatniczych (tzw. Payment Services)

Sprzedaż i marketing

· zarządzanie kompletacją · dostosowanie zamówień do wymagań klienta · rozszerzona obsługa zamówień · optymalizacja zarządzania kontaktami z klientami · automatyzacja procesu składania i monitorowania zamówień · dokładne analizy sprzedażowe

Magazyn i logistyka

· efektywne zarządzanie stanami magazynowymi · większa przejrzystość magazynowania i produkcji · zaawansowane planowanie zapotrzebowania · optymalizacja nakładów związanych z zapasami, przy jednoczesnym utrzymaniu lub wzroście poziomu dostaw do klientów · tworzenie harmonogramów dostaw · usprawnienie zarządzania organizacją pracy magazynu · uporządkowanie procesu wydawania i odbierania towarów we współpracy z firmami kurierskimi · niższe koszty sprzedaży przy mniejszej utracie ilości towarów · śledzenie zapasów z dokładnością do numeru partii i numeru seryjnych

Produkcja

· wielopoziomowe zestawienia komponentów i wykazy materiałów potrzebnych do wytworzenia produktu (BOM);
· definiowanie marszruty (wykaz operacji produkcyjnych) i przydział stanowisk roboczych;
· symulowanie i planowanie zleceń produkcyjnych;
· realizacja potwierdzonych zleceń produkcyjnych;
· skuteczne zarządzanie procesem planowania produkcji(zapotrzebowanie materiałowe i czasowe);
· składanie zamówień i planowanie produkcji pod zamówienia;
· efektywne i racjonalne wykorzystanie zasobów produkcyjnych;
· łatwy dostęp do bieżącej kalkulacji kosztów wytworzenia produktu finalnego i możliwość ustalenia zadowalających marż;
· zarządzanie zapasami produkcji w toku.

To tylko krótki wstęp do systemu klasy ERP Microsoft Dynamics NAV, który stanowi esencję tego rozwiązania.

Zaufali nam

Partnerzy technologiczni