Kolejny miesiąc, kolejne zmiany i nowości w aplikacjach biznesowych Microsoft. Dużo usprawnień pojawiło się w Microsoft Teams, nieco mniej w Microsoft 365 Copilot. Są to zmiany, które na pierwszy rzut mogą wydawać się „niewidoczne” lub mało istotne. Niemniej, warto je odnotować. Ponadto, „Gigant z Redmond” zapowiedział sporo nowych funkcji w Power BI oraz – dla równowagi – ogłosił m.in. wycofanie raportu dotyczącego aktywności użytkowników w aplikacji Teams. Drobne zmiany trafiły także do pozostałych przedstawiciel z rodziny Power Platform, czyli Power Automate (wersji desktop – PAD) oraz Power Apps. Zapraszamy do lektury najnowszego wpisu z serii „Co nowego w aplikacjach biznesowych Microsoft?”.

Co nowego w Microsoft Teams?

W podsumowaniu wrześniowych zmian wspominaliśmy o możliwości zmiany nazwy kanału „Ogólny”, który powstaje za każdym razem, gdy tworzony jest nowy zespół w Microsoft Teams. W październiku Microsoft zdecydował się na wprowadzenie kolejnego usprawnienia w zakresie zespołów i kanałów. Chodzi o łatwiejsze zarządzanie nimi z poziomu odświeżonego widoku. Opcja dostępna jest po kliknięciu w symbol wielokropka u góry aplikacji, obok naszego avatara/ zdjęcia. Pozwala ona na utworzenie nowego zespołu, odfiltrowanie tych, których jesteśmy właścicielem czy też zaakceptowanie oczekujących próśb o dołączenie. Po wybraniu konkretnego zespołu jesteśmy w stanie podejrzeć wszystkie jego kanały i samemu zdecydować, które chcemy, aby były wyświetlane w widoku aplikacji.

Kolejna nowość dotyczy czatów 1:1 oraz grupowych. Szczegóły czatu – bo o nich mowa – dostępne są po kliknięciu w ikonkę w prawym górnym rogu okna konwersacji. Jej wybór spowoduje wysunięcie się okna kontekstowego, w którym wyświetlą się informacje na temat:

  • uczestników czatu – jeśli jest to czat wieloosobowy,
  • przypiętych wiadomości,
  • ostatnio udostępnionych plików.

Dzięki funkcji, możesz w szybki sposób uzyskać wgląd do kluczowych danych bez konieczności odrywania się od bieżącej konwersacji.

co nowego w microsoft teams
Źródło: What’s New in Microsoft Teams | October 2024 | Microsoft Community Hub

Drobna, ale potrzebna zmiana pojawiła się w zakresie planowania spotkań. Wydaje się to oczywiste, a jednak wcześniej było niedostępne. Mowa o możliwości wybrania, kto może wpuszczać uczestników oczekujących w lobby. Do wyboru:

  • tylko organizatorzy i współorganizatorzy,
  • organizatorzy, współorganizatorzy oraz osoby prowadzące.
zarządzanie spotkaniem w teams
Źródło: What’s New in Microsoft Teams | October 2024 | Microsoft Community Hub

Bardzo dobra wiadomość dla użytkowników Teams na MacOS. Odbywając spotkanie w kliencie Teams na urządzeniu Apple, użytkownik ma możliwość skorzystania z funkcji Voice Isolation. Jest to technologia oparta na Sztucznej Inteligencji (AI), która eliminuje niechciane dźwięki w tle, w tym głos innych ludzi. Dzięki temu spotkanie w zatłoczonym miejscu nie stanowi już wyzwania. Najlepiej zobaczyć działanie tej opcji w akcji – na poniższym filmie.

Microsoft 365 Copilot – październikowy update

Po wrześniowej fali aktualizacji (Copilot Wave 2), podczas której zaprezentowano dosłownie masę nowości, w standardowym comiesięcznym podsumowaniu zmian i usprawnień w Microsoft 365 Copilot nie odnajdziemy zbyt wiele. Nie oznacza to jednak, że nic się nie działo. Ba – warto odnotować tych kilka funkcji, które dla niektórych użytkowników są kluczowe. Szczególnie dla tych posługujących się na co dzień językiem bułgarskim, chorwackim, estońskim, greckim, indonezyjskim, litewskim, łotewskim, rumuńskim, serbskim, słowackim, słoweńskim czy wietnamskim – te 12 dodatkowych języków jest już obsługiwane przez Microsoft 365 Copilot. Na obecną chwilę asystent AI od Microsoft wspiera łącznie 42 różne języki. Kolejna zmiana to nowe promptyw ramach Copilot Lab. Ich rollout Microsoft przewidział na listopad. Bazują one na specyfice danej branży. O ile jakiś czas temu Microsoft wprowadził prompty skierowane do przedstawicieli branż produkcyjnej i źródeł odnawialnych, o tyle teraz nowe prompty dotyczą zrównoważonego rozwoju, dóbr konsumenckich, organizacji non-profit czy branży retail.

prompt lab copilot microsoft 365
Źródło: What's New In Microsoft 365 Copilot | October 2024 | Microsoft Community Hub

Subiektywnie uznajemy, że najlepszym Copilotem w ramach Microsoft 365 jest ten, którego spotkamy w Outlooku. Można go użyć do podsumowania maili, mając wytyczne napisze nam wiadomość lub podpowie, jak powinna ona wyglądać. Dodatkowo możemy przy jego użyciu odpowiedzieć na maila spotkaniem – wówczas, zaproponuje temat, odbiorców, agendę, doda prowadzoną korespondencję mailową i ją podsumuje. I właśnie spotkań dotyczy kolejna nowość. Gdy zbliża się spotkanie, można skorzystać z opcji „Prepare” – Copilot pomoże przygotować się do nadchodzącego wydarzenia poprzez podsumowanie agendy spotkania i wyświetlenie plików z nim powiązanych. Warto mieć na uwadze to, że rollout tej opcji jest przewidziany dopiero na grudzień 2024.

przygotowanie spotkań w outlook z copilotem
Źródło: What's New In Microsoft 365 Copilot | October 2024 | Microsoft Community Hub

Nowe usprawnienia trafiły również do Microsoft 365 Copilot w Word. Po zaznaczeniu treści i wybraniu Copilota zyskujesz więcej możliwości przerobienia tekstu, m.in. korzystając z funkcji Auto rewrite czy Get coaching – w jej przypadku zasada działania powinna być zbliżona do tej znanej z aplikacji Outlook.

copilot dla microsoft word
Źródło: What's New In Microsoft 365 Copilot | October 2024 | Microsoft Community Hub

Zmiany w Power BI

Całkiem sporo nowości zostało zapowiedzianych dla Power BI. Zapowiedzianych, ponieważ wiele spośród nich jest jako „preview” – czyli nie jest zalecane, póki co, wykorzystywanie ich produkcyjnie. Jedną z takich nowości są aktualizacje w zakresie tzw. Visual calculations. Kalkulacji możesz używać w zakresie wykresów typu combo, co wcześniej nie było wspierane.

zmiany w power bi
Źródło: Power BI October 2024 Feature Summary | Microsoft Power BI Blog | Microsoft Power BI

Kolejna to nowy fragmentator – List Slicer. Również w preview – tutaj Microsoft mocno rekomenduje używanie go do testów, a na produkcji dopiero w momencie, gdy oficjalnie wejdzie w fazę GA (General Availability). Ulepszenia w stosunku do dotychczasowej wersji to obsługa obrazów i etykiet, dodatkowe opcje formatowania warunkowego i ulepszone domyślne style.

list slicer w power bi co to
Źródło: Power BI October 2024 Feature Summary | Microsoft Power BI Blog | Microsoft Power BI

Warto również odnotować, że Microsoft zdecydował się na „odesłanie na emeryturę” raportu „Teams Activity Analytics”. Jest to raport, który można utworzyć z poziomu aplikacji Power BI w ramach Microsoft Teams. W związku z tym, że Teams się cały czas rozwija i posiada już własne, natywne raporty pokazujące jego wykorzystywanie przez użytkowników, Microsoft stwierdził, że nie ma potrzeby używanie Power BI w Teams do celów analitycznych. Od 1 stycznia 2025 stworzenie raportu starą metodą nie będzie już możliwe, a istniejące raporty nie będą aktualizowane. Nie pozostaje zatem nic innego jak przerzucić się na gotowe raporty.

Power Apps i Power Automate Desktop – jesienne nowości

W przypadku pozostałych przedstawicieli „Platformy Mocy” – Power Apps i Power Automate – warto wspomnieć o kilku zmianach. Do Power Automate Desktop (w skrócie PAD) trafiła – co prawda jeszcze w fazie preview – nowa zakładka Łączniki (Connectors). Dzięki temu możena użyć jeszcze większej ilości łączników, w tym premium, np. Microsoft Dataverse (pamiętaj o posiadaniu właściwej licencji) do automatyzacji procesów i łączenia świata chmurowego z tym lokalnym.

co nowego w power automate
Źródło: October 2024 update of Power Automate for desktop - Microsoft Power Platform Blog

Z kolei w przypadku Power Apps zdecydowana większość nowości jest skierowana do twórców rozwiązań. Mowa tu chociażby o sugestiach AI w zakresie tworzenia kolumn w tabelach czy zarządzaniu cyklem życia dla wirtualnych tabel. Z punktu widzenia użytkownika, który nie jest tzw. citizen developerem, ale jest otwarty na technologie i proste aplikacje Power Apps ma już za sobą, istotną nowością może być możliwość korzystania z funkcjonalności generowania formuł na podstawie komentarzy. I to w wielu językach. W związku z tym, jeśli nie jest to Twój pierwszy raz w Power Apps Studio, ale do technicznych osób się nie zaliczasz to wystarczy, że w oknie formuły wpiszesz komentarz opisujący jak ma zachowywać się, np. dany przycisk/ pole, gdy dane warunki są spełnione, a Copilot w Power Apps wygeneruje dla ciebie właściwy kod.

copilot w power apps

Przekonaj się, jak zmiany i nowości, które Microsoft wprowadza w swoich usługach chmurowych, mogą wpłynąć na funkcjonowanie Twojej firmy oraz poprawić wygodę pracy użytkowników – wypełnij formularz u dołu strony i umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą!