Sugestie tłumaczeń wiadomości na preferowany język, komendy, usprawnienie pracy w przypadku scenariusza multi-tenant, nowe licencje bazowe dla Copilot for Microsoft 365, dodawanie grafik wygenerowanych przez AI z poziomu Worda lub PowerPointa, tworzenie treści na podstawie pdf-ów, wycofanie wsparcia dla starych wersji przeglądarek, Strona Główna w Power BI Desktop, wizualizacje jako tabele na urządzeniach mobilnych – to tylko kilka z nowości, które pojawiły się w czerwcu 2024 w usługach chmurowych Microsoft Teams, Copilot czy Power BI. Po więcej szczegółów zapraszamy do lektury kolejnego wpisu z serii „Co nowego w aplikacjach biznesowych Microsoft”.
Co nowego w Microsoft Teams?
Jak co miesiąc, tak i tym razem gigant z Redmond opublikował podsumowanie zmian, nowości oraz zapowiedzi w kontekście Microsoft Teams. Niektóre z nich są mocno związane z asystentem AI – Copilotem. Pierwsza z nich to możliwość dostosowywania wersji roboczych wiadomości. Tworząc wiadomość w Teams możemy kliknąć w ikonkę Copilota, a następnie opcję „Adjust”. Spowoduje to wyświetlenie dostępnych możliwości dostosowania wiadomości. Co ciekawe, jeśli nie odnajdziemy nic interesującego, możemy skorzystać z opcji „Custom” i wprowadzić polecenie mówiące o tym, co ma być zmienione/ dodane do tworzonej wiadomości. Przykładowo, możemy poprosić Copilota o dodanie dowcipu do treści. Warto odnotować, że funkcja ta wymaga licencji Copilot for Microsoft 365.
Dobrą wiadomością jest fakt ogłoszenia dostępności plugina Copilot for Sales w ramach Copilota dostępnego podczas spotkań Teams. Dodając wspomniany plugin do spotkania handlowcy mogą błyskawicznie uzyskać informacje na temat danego kontaktu, firmy czy szansy sprzedażowej prowadzonej w systemie CRM. Parafrazując – są one w zasięgu dobrego prompta. Jeśli mamy problem z jego utworzeniem, na podstawie wzmiankowanych słów kluczowych w trakcie spotkania Copilot for Sales będzie sam sugerował odpowiedni prompt.
Oprócz nowości mocno powiązanych z AI, Microsoft zdecydował się na kilka innych usprawnień. Drobne, ale jakże przydatne okazują się polecenia dostępne po wprowadzeniu slasha („/”) w oknie wiadomości. Dzięki nim, zamiast wykonywać kilka kliknięć, wystarczy kliknąć w slasha na klawiaturze i wybrać odpowiednie zadanie, które Teams ma wykonać, np. otworzenie nowego okna czatu, dodanie bloku kodu czy przejście do ustawień.
Inna, bardzo przydatna nowość, to sugestie tłumaczenia wiadomości. Gdy na co dzień posługujemy się innym językiem i nagle dostaniemy wiadomość na czacie w języku obcym, Teams wyświetli nam polecenie, po kliknięciu w które przetłumaczy treść na preferowany przez nas język. Dzięki temu nie musimy przełączać się między różnymi narzędziami celem dokonania tłumaczenia.
Warto również wspomnieć o dodatkowych możliwościach w zakresie polityki spotkania. Do tej pory możliwe było zdefiniowanie zasady, która wymagała zgody uczestników spotkania na jego nagrywanie. Gdy została ona użyta i ktoś zainicjował nagrywanie to wyświetlany był monit, który musiał zostać zaakceptowany przez każdą osobę. Nowość polega na tym, że oprócz nagrywania polityka może zostać rozszerzona o konieczność wyrażenia zgody na transkrypcję.
Ciekawostki ze świata Copilot for Microsoft 365
Póki co Microsoft dotrzymuje słowa i kontynuuje zainicjowaną w lutym serię, w której przedstawia nowości zaimplementowane do rozwiązania w danym miesiącu. Pierwsza z nich to fakt, że do licencji bazowych pod Copilot for Microsoft 365 dołączyły kolejne plany licencyjne. Zmiana jest już „aktywna”, ponieważ zaktualizowana została dokumentacja Microsoftu. Innymi słowy – ogromna większość licencji stanowi obecnie bazę pod Copilota.
Kolejna nowość jest już natury funkcjonalnej. Mowa o możliwości generowania grafik z poziomu Worda lub PowerPointa. Wystarczy wprowadzić precyzyjny prompt, co pozwoli Copilotowi na stworzenie obrazu zgodnego z naszymi oczekiwaniami.
Spora nowość pojawiła się w Copilot w Word. Do tej pory tworząc prompta mogliśmy odwoływać się wyłącznie do plików .docx (Word) lub .pptx (PowerPoint), jednak właśnie uległo to zmianie. Zmianie na lepsze, gdyż możliwe jest odwoływanie się do plików .pdf. Dzięki temu, możemy napisać polecenie, na podstawie którego Copilot przygotuje nam ofertę bazującą na konkretnym pliku PDF. Oprócz tego, ma pojawić się możliwość odwoływania do konkretnych wiadomość mailowych, a nawet spotkań.
Takie samo usprawnienie trafiło do Copilot w PowerPoint, gdzie możemy odwołać się do pliku .pdf prosząc Copilota o utworzenie prezentacji. Dodatkowo, Microsoft poprawił jakość tworzonych przez AI prezentacji.
Power BI – podsumowanie nowości z ubiegłego miesiąca
Narzędzie klasy Business Intelligence od Microsoft również jest stale rozwijane. A to zaś przekłada się na konieczność korzystania ze stosunkowo nowych wersji przeglądarkowych. W czerwcowym podsumowaniu nowości ze świata Power BI, gigant z Redmond zakomunikował, że jeśli korzystamy z Power BI przez przeglądarkę i wersja tejże przeglądarki jest starsza niż Chrome 94, Edge 94, Safari 16.4, Firefox 93 to do 31 sierpnia 2024 mamy czas na ich zmianę. W przeciwnym razie możemy utracić dostęp do funkcjonalności Power BI.
Kolejna nowość to general availability Strony Głównej (Home) w Power BI Desktop. Tak jak w innych rozwiązaniach pakietu Office, tak i w końcu wersja desktopowa Power BI doczekała się swojej Strony Głównej, z poziomu której użytkownik może wybrać odpowiednie źródło danych do tworzonego raportu czy też szybko przejść do ostatnio używanych plików.
O ile wyświetlanie wizualizacji jako tabele w wersji desktop czy przeglądarkowej nie jest niczym nowym, o tyle funkcja ta na urządzeniach mobilnych już tak (obecnie w preview). Tryb ten na pewno docenią osoby, które preferują bardziej „excelowy” widok aniżeli graficzny, a wybrać go można spośród opcji dostępnych pod symbolem wielokropka w prawym górnym rogu ekranu mobilnego.
Przekonaj się, jak zmiany i nowości, które Microsoft wprowadza w swoich usługach chmurowych, mogą wpłynąć na funkcjonowanie Twojej firmy oraz poprawić wygodę pracy użytkowników – wypełnij formularz u dołu strony i umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą!