Chmura obliczeniowa to wciąż rozwijający się trend w przedsiębiorstwach. Szacuje się, że 95% organizacji na całym świecie korzysta z oprogramowania w chmurze lub wykonuje wstępne testy aplikacji z partnerami oferującymi usługi chmurowe (wg badań RightScale). Wraz z rozwojem technologii i wykrystalizowaniem się „dobrych praktyk”, wskaźniki rozpowszechnienia (używalności) tego typu rozwiązań prawdopodobnie poszybują w górę. Niemniej jednak, znaczna liczba organizacji powstrzyma się od wdrożenia chmury i dalej będzie bazować na sprzęcie lokalnym (on-premise). Dlaczego? Powód jest jeden: w mediach krąży ogromna ilość nieuzasadnionych mitów dotyczących chmury obliczeniowej, które przerażają wiele przedsiębiorstw. Na szczęście, wraz ze wzrostem liczby firm korzystających z cloud computing`u, stają się one coraz łatwiejsze do obalenia. Oto niektóre z najpopularniejszych mitów na temat chmury, które paraliżują wielu potencjalnych użytkowników.

Chmura obliczeniowa jest niebezpieczna

chmura obliczeniowa

Sceptycy chmury obliczeniowej często opierają swoje argumenty przeciwko tej technologii na nieprawdziwych, fikcyjnych komentarzach. Niestety, wiele osób decyzyjnych oraz informatyków w to wierzy. Firmy uważają, że sprzęt oraz dane „na miejscu” są znacznie bezpieczniejsze, podając tym samym w wątpliwość bezpieczeństwo w chmurze. Według Gartner – jest to błędne twierdzenie. W rzeczywistości, większość naruszeń tyczy się oprogramowania i sprzętu lokalnego, a nie rozwiązań chmurowych.

Dostawcy wspomnianych usług posiadają w swojej kadrze wyspecjalizowanych pracowników, których jednym z głównych obowiązków jest monitorowanie sieci i wdrażanie poprawek po zidentyfikowaniu niebezpieczeństw. Większość wewnętrznych działów IT nie jest w stanie zapewnić takiej ochrony. Dodatkowo, firmy mogą konfigurować w chmurze dodatkowe zabezpieczenia cyfrowe.

Chmura jest temperamentna

chmura obliczeniowa

The Washington Post podaje, że poza kwestiami bezpieczeństwa, wiele organizacji obawia się, iż chmura obliczeniowa może w każdej chwili „odmówić posłuszeństwa”, a tym samym sparaliżować funkcjonowanie firmy i wygenerować poważne straty. Przekaz ten został wzmocniony poprzez nagłośnienie szeregu zakłóceń w chmurze. Jednym z nich była przerwa w dostępie do Amazon Web Services, która spowodowała likwidację tysięcy aplikacji.

Oczywiście, tego rodzaju stwierdzenia o chmurze nigdy nie zostały zestawione z niezliczoną ilością awarii sprzętu w modelu on-premise, które nie są zgłaszane. Ponadto, dostawcy usług w chmurze często oferują niezawodne opcje tworzenia kopii zapasowych. Dzięki temu, użytkownicy mogą łatwo odzyskać dane w przypadku – mało prawdopodobnej – awarii w chmurze. Ponadto, większość wewnętrznych zespołów IT, obsługujących sprzęt lokalny, nie jest w stanie zapewnić takiego poziomu usług, jaki oferują dostawcy rozwiązań chmurowych.

Chmura nie obsługuje dużych aplkiacji

chmura obliczeniowa

Wiele nowoczesnych organizacji obsługuje ogromne aplikacje, których znaczenie dla powodzenia i funkcjonowania danego biznesu jest krytyczne. Początkowo, chmura obliczeniowa nie wspierała tego typu rozwiązań, jednak uległo to zmianie. Według Gartner – chmura może obsłużyć aplikacje o kluczowym znaczeniu dla biznesu. Dla przykładu, firma Evernote przeniosła do chmury wszystkie zasoby i infrastrukturę – około 3 petabajty danych.

PODSUMOWANIE

Firmy, które są zainteresowane wykorzystaniem potencjału chmury, nie powinny brać pod uwagę przytoczonych mitów na jej temat. Są to często koncepcje nieprawdziwe, dlatego też należy do nich podchodzić z dystansem. Jak każde rozwiązanie – chmura obliczeniowa posiada ogromną ilość zalet, jak również kilka wad. Nie ulega jednak wątpliwości, że chmura to przyszłość, a jej wykorzystanie zapewni postęp i dalszy rozwój organizacji.

Przykładami rozwiązań, które bazują na chmurze są platforma Microsoft Azure oraz aplikacje biurowe – Office 365. Opcję wdrożenia w chmurze jest też dostępna dla systemu ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat rozwiązań chmurowych to skontaktuj się z nami, wypełniając formularz na naszej stronie internetowej.