Wzrost zakupów online w połączeniu z oczekiwaniem na szybszą i bezpieczniejszą dostawę produktów wywiera coraz większą presję na przemysł magazynowy. Aby sprostać tym wymaganiom, branża magazynowa stale rozwija nowe technologie i pracuje nad dostosowaniem się do obecnej i przyszłej siły roboczej. Wiodącymi trendami są technologie bezprzewodowe i wspomagające komunikaty głosowe oraz nowa siła robocza. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Technologie bezprzewodowe, czyli mobilny system zarządzania magazynem

Zarządzanie magazynem przenoszone jest na urządzenia mobilne, do chmury oraz rozwiązań typu wireless nie bez powodu. Istnieje bowiem wiele korzyści przemawiających za tym ruchem. Można tutaj wspomnieć m.in. o usprawnieniu operacji dotyczących łańcucha dostaw, poprawie możliwości śledzenia aktywów, czy też skróceniu terminów realizacji zamówień. Technologia bezprzewodowa może zapewnić większą dokładność, dostęp do informacji w czasie rzeczywistym i wzrost wydajności.

Zanim jednak Twój magazyn „wskoczy” w świat bezprzewodowych technologii należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Według Lanham Associates, jednym z najważniejszych czynników, które należy rozważyć przed przejściem na urządzenia mobilne, to poznanie możliwości oprogramowania ERP (np. Microsoft Dynamics NAV) i systemu zarządzania magazynem (WMS) pod kątem ich kompatybilności z technologią bezprzewodową. Ważnym jest również rozpoznanie ograniczeń posiadanej infrastruktury magazynowej w zakresie wspomnianej technologii.

Sprawdź także System ERP i WMS – zintegrowany przepływ danych magazynowych >>

Technologie głosowe

Można powiedzieć, że technologie wspomagające głos przenoszą trend „wireless” na wyższy poziom. Rozpoznawanie głosu to zdolność komputera lub programu do odbierania i interpretowania dyktowanych poleceń głosowych. Technologia wspomagania głosu pomaga zwiększyć produktywność, dokładność, bezpieczeństwo i zadowolenie pracujących w magazynie, a jednocześnie może przyczynić się do skrócenia czasu szkolenia personelu. Obsługa głosowa ułatwia pracownikom naukę i przyspiesza ich pracę.

Jak zawsze, ważne jest, aby starannie wybrać każdą nową technologię, a obsługa głosowa nie jest tutaj wyjątkiem. Podczas, gdy wiele firm odniosło sukces w tej technologii, istotnym jest, aby zadać sobie pytanie, czy jest to potrzebne i odpowiednie rozwiązanie dla Twojego magazynu.

Branża magazynowa a Nowa siła robocza – jak ją zatrzymać? Wdrażaj nowe technologie!

Struktura siły roboczej się zmienia – Baby Boomers odchodzą na emeryturę, a w ich miejsce wchodzą przedstawiciele pokolenia Millenialsów. Aby Twoja firma i magazyn funkcjonowały dalej bez zakłóceń, niezbędnym staje się przyciągnięcie i zatrzymanie młodej siły roboczej. Jednym ze sposobów, którym branża magazynowa chce osiągnąć ten cel, jest zastosowanie nowych technologii. Millenialsi lubią i oczekują nowych technologii w miejscu pracy. Włączając je do swoich działań, zachęcisz młodsze pokolenie do swojej firmy i zapewnisz sobie siłę roboczą na najbliższą przyszłość. Oprócz technologii, Millennialsi mają tendencję do reagowania na różne style zarządzania. Największe wyzwanie dla kadry zarządzającej magazynem to kwestia podejścia i zaangażowania do pracy nowego pokolenia. Zbagatelizowanie tej kwestii może skutkować częstymi rotacjami pracowników oraz zmarnowaniem czasu i pieniędzy na ich przeszkolenie.

Podsumowanie

Branża magazynowa ewoluuje oraz chętnie otwiera się na nowe technologie, gdyż widzi w nich szereg korzyści. I niewątpliwie tak jest – technologie bezprzewodowe czy głosowe poprawiają produktywność, szybkość oraz wydajność. Nowe technologie są również mocno połączone z nowym pokoleniem, które rozpoczyna swoją ścieżkę zawodową. Niejednokrotnie, mogą one stanowić klucz do utrzymania młodego pokolenia w danym przedsiębiorstwie.