W ostatnim dziesięcioleciu branża produkcyjna znajdowała się pod wpływem szybkiego postępu technologicznego. Tradycyjna, „pracochłonna” produkcja ewoluowała z zestawu czysto mechanicznych procesów do zaawansowanej automatyzacji opartej na IT. Wiele firm produkcyjnych wykorzystuje nowe technologie w celu zwiększenia wydajności, maksymalizacji szybkości produkcyjnej i obniżenia ogólnych kosztów operacyjnych. W ramach Przemysłu 4.0, przedsiębiorstwa z sektora produkcyjnego coraz chętniej sięgają po takie rozwiązania jak cloud computing, sztuczna inteligencja, analiza danych, czy Internet Rzeczy. Badania wskazują, że producenci muszą zaakceptować i wdrożyć nowe branżowe trendy, jeżeli chcą wyprzedzić konkurencję i liczyć się na mocno konkurencyjnym rynku. Czy system ERP dla branży produkcyjnej jest w stanie “sprostać” i zintegrować wspomniane trendy technologiczne?
Chmury przemysłowe i Big Data
International Data Corporation (IDC) przewiduje, że do 2020 roku 75% wszystkich producentów będzie korzystać z chmury obliczeniowej. Dzięki połączeniu sprzętu i procesów przy pomocy technologii Internetu Rzeczy, chmury przemysłowe (wyspecjalizowane usługi przetwarzania w chmurze dla różnych gałęzi przemysłu) stają się atrakcyjną opcją udostępniania informacji. Dostęp do kluczowych danych oraz ich właściwa interpretacja może pomóc producentom w podejmowaniu właściwych decyzji oraz zwiększyć efektywność operacyjną.
Zwiększenie znaczenia łańcucha dostaw
Rosnące wymagania klientów sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorstw stara się radzić sobie z nimi poprzez poświęcenie większej uwagi na wartość łańcucha dostaw. Aby być bardziej skoncentrowany na konsumentach końcowych, producenci dokonują ponownej oceny i weryfikacji swoich produktów i usług. Według badań OrderDynamics, tylko 29,1% amerykańskich detalistów oferuje usługę click&collect. Jest to mniej niż połowa (65%) sprzedawców detalicznych z Wielkiej Brytanii, którzy oferują tego typu usługę. Dzisiejsi konsumenci nie chcą czekać – chcą mieć swoje towary tu i teraz. Firmy, które chcą się rozwijać, muszą zainwestować w rozwiązania, które pozwolą na lepszą produkcję i logistykę, co skróci czas realizacji zamówień.
Właściwe decyzje dzięki lepszemu gromadzeniu danych
Dzięki platformom analitycznym i lepszym systemom zbierania danych, producenci mają lepszy wgląd w swoje procesy biznesowe. Wydajne przetwarzanie dużej ilości danych w chmurze sprawia, że są one użyteczne oraz łatwiejsze pod kątem interpretacji. Pozwala to przedstawicielom branży produkcyjnej m.in. na poprawę i ulepszanie procesów produkcyjnych.
Internet Rzeczy (IoT) jest wszechobecny, zaś coraz więcej urządzeń posiada czujniki do gromadzenia danych, zapewniając wgląd do nich w czasie rzeczywistym. Producenci posiadający dane z tak wielu źródeł są w stanie uzyskać pełniejszą wiedzę na temat swojej działalności. Pozwala to im również na optymalizację procesów oraz prewencję, zanim pojawią się problemy.
Agile Manufacturing
Większość producentów zna filozofię „lean manufacturing`u”. Jednak, gdy tego rodzaju produkcja koncentruje się na identyfikacji obszarów, w których można poprawić efektywność poprzez eliminację niepotrzebnych operacji i procedur, to trend „agile manufacturing`u” polega na reagowaniu na zmieniające się wymagania klientów. Na skutek tych szybko zmieniających się wymagań, producenci muszą być w stanie dostosować i wprowadzać nowe produkty praktycznie „w locie”. Przy takim podejściu wysoki standard jakości i kontrola kosztów muszą być utrzymane.
System ERP dla branży produkcyjnej
Chcąc być naprawdę elastycznym, firma musi odnaleźć się wśród rozwiązań IT, których używa. Często narzędzia te nie są ze sobą zintegrowane, co sprawia, że dane znajdują się w różnych miejscach, a ich potencjał nie jest wykorzystywany w 100%-ach. Alternatywą dla wielu aplikacji jest system ERP dla branży produkcyjnej. Musi on zapewnić pełną funkcjonalność w jednym interfejsie, umożliwiając sprawny przepływ informacji między działami, dostarczając kadrze zarządzającej danych niezbędnych do podejmowania kluczowych decyzji biznesowych.
Inwestycja w system ERP zapewnia solidne podstawy do wykorzystania technologii Internetu Rzeczy, chmury obliczeniowej oraz narzędzi BI. Wdrażając nowe technologie, producenci są w stanie nadążać za ewolucyjnymi trendami cyfrowymi i być gotowi na zmieniające się warunki rynkowe. Wszystko sprowadza się do wdrożenia nowoczesnego, solidnego i wydajnego rozwiązania, takiego jak Microsoft Dynamics 365 Business Central. Jednym z powodów przemawiających za Business Central jest chociażby ilość danych, które monitoruje. Są to: dane z zarządzania finansowego, sprzedaży, magazynu, łańcucha dostaw, BOM-ów, wysyłki i innych. Dodatkowo, wybierając produkt Microsoft-u możesz go łatwo zintegrować z aplikacjami Office oraz Power BI. Może to już najwyższy czas, aby rozwinąć swoją firmę poprzez wykorzystanie jednego, zintegrowanego narzędzia ERP, jakim jest Microsoft Dynamics 365 Business Central?