W ubiegłym tygodniu odbyła się konferencja Microsoft Ignite 2020. Ignite jest corocznym wydarzeniem, podczas którego Microsoft zapowiada nowe rozwiązania i produkty. W dzisiejszym artykule skupimy się tylko na wybranych nowościach dotyczących aplikacji i rozwiązań biznesowych dla firm.
Dynamics 365 Business Central
Nowa przeglądarka Microsoft Edge ma docelowo zastąpić przeglądarki Internet Explorer i Edge Legacy. Nadszedł więc czas, aby klienci systemu ERP Dynamics 365 Business Central przeszli na przeglądarkę Microsoft Edge. 2 kwietnia 2021 r. przeglądarki Internet Explorer 11 oraz Microsoft Edge Legacy zostaną usunięte z listy obsługiwanych przeglądarek dla nowoczesnego klienta BC. Dotyczy to przedsiębiorstw korzystających z Business Central online.
Podstawowe korzyści płynące z przejścia na nową przeglądarkę Microsoft Edge:
- znacząca poprawa wydajności i szybkości reakcji podczas pracy z Business Central;
- nowe funkcje zwiększające produktywność, takie jak wbudowane narzędzia ułatwień dostępu, zsynchronizowane “ulubione” i ustawienia na wielu urządzeniach lub przełączanie między różnymi tożsamościami użytkowników;
- większa ochrona, przejrzystość i kontrola prywatności;
- bezpieczeństwo i zgodność klasy korporacyjnej zapewnione przez Microsoft;
- znane mechanizmy zarządzania wdrażaniem na urządzeniach i administrowaniem zasadami.
Microsoft Teams
Podział na mniejsze grupy
Już w październiku dzięki breakout room – organizatorzy spotkań w Microsoft Teams będą mogli podzielić uczestników spotkania na mniejsze grupy, aby ułatwić sesje burzy mózgów lub dyskusje w grupach roboczych. Ponadto będą mogli także przypisywać uczestników do konkretnych pokojów i zmieniać nazwy wirtualnych pokojów oraz w razie potrzeby usuwać je.
Rejestracja i raportowanie na webinary. W przypadku bardziej ustrukturyzowanych spotkań, takich jak webinary dla klientów, organizatorzy spotkań będą mogli korzystać z rejestracji wydarzeń za pomocą automatycznych wiadomości e-mail, aby ułatwić zarządzanie obecnością. Po spotkaniu zostanie wyświetlony szczegółowy pulpit raportowania, który pomoże zrozumieć zaangażowanie uczestników. Ta funkcja zostanie prawdopodobnie udostępniona pod koniec roku.
Nowy limit uczestników spotkań. Podczas spotkania w Teams może uczestniczyć teraz w jednym momencie z możliwością interakcji do 1 000 uczestników. W przypadku do 20 tysięcy osób istnieje możliwość organizacji spotkań z samym podglądem oraz z generowanymi na żywo napisami. Ta opcja dostępna jest dla subskrybentów planu Advanced Communications.
Podsumowania spotkań. Podsumowanie spotkania jest funkcją, z której będą z pewnością zadowoleni zarówno uczestnicy spotkań, jak i osoby, które nie mogły nich uczestniczyć. W tym roku funkcja podsumowania będzie dostępna z nagraniem spotkania, transkrypcją, czatem, udostępnionymi plikami, które zostaną automatycznie udostępnione na karcie “Czat” spotkania i na karcie “Szczegóły” każdego spotkania. Podsumowanie będzie również dostępne w wydarzeniu spotkania w kalendarzu programu Outlook.
Rozmowy telefoniczne. Jeszcze w tym roku zostanie ułatwione korzystanie z połączeń dzięki uproszczonemu widokowi, który jednocześnie pokazuje kontakty, pocztę głosową i historię połączeń, ułatwiając nawiązywanie i odbieranie połączeń jednym kliknięciem.
Wspólne rozmowy. Połączenia grupowe umożliwiają klientom dodanie kolejki połączeń do kanału w aplikacji Teams. Użytkownicy mogą współpracować i udostępniać informacje w kanale podczas odbierania połączeń w kolejce. Ta funkcja dobrze sprawdzi się z pewnością w biurach wsparcia IT lub na infoliniach HR. Administratorzy IT mogą szybko łączyć kolejki połączeń z określonymi kanałami, a właściciele zespołów mogą zarządzać ustawieniami.
Lepsze doświadczenia w salach konferencyjnych. W tym roku zostały uruchomione paski współpracy dla Microsoft Teams – rozwiązanie do wideokonferencji oparte na systemie Android. Uproszczona została także oferta urządzeń do Teams dla wspólnych spotkań, wprowadzając paski współpracy do rodziny produktów Teams Rooms. Współpraca zarówno na platformie Windows, jak i Android w Teams Rooms zapewni jeszcze łatwiejszą komunikację.
Spersonalizowane widoki podczas prezentacji. Możliwość tworzenia spersonalizowanych widoków pojawi się jeszcze w tym roku. Pozwoli na bardziej dynamiczne i efektowne wyświetlania treści uczestnikom podczas spotkania. Dzięki temu prezenter może na przykład nałożyć swoje wideo lub zdjęcie na prezentację.
Wsparcie w poprawie samopoczucia i produktywności. Informacje dotyczące samopoczucia oraz produktywności obsługiwane przez aplikacje MyAnalytics i Workplace Analytics pojawią się w usłudze Microsoft Teams już październiku. Zebrane dane pozwolą dostarczyć wskazówki, a także zalecane działania ułatwiające zmianę nawyków oraz poprawę produktywności i samopoczucia.
Witryna główna SharePoint w usłudze Teams. Nowa aplikacja witryny domowej przenosi możliwości witryny głównej programu SharePoint i intranetu organizacji bezpośrednio do usługi Teams, aby zapewnić pracownikom łatwy dostęp do intranetu w ich organizacji, z dostosowywanymi nazwami, znakowaniem i wielopoziomową nawigacją do zespołów, społeczności i zasobów. Już w tym roku nazwa i ikona aplikacji będą zgodne z marką organizacji. Można je przypiąć do paska aplikacji w usłudze Teams, zapewniając szybki dostęp do wyszukiwania oraz spersonalizowany widok wiadomości i istotnych witryn.
Power BI
Aktualizacja Power BI Premium. Aktualizacja znacznie poprawi m.in. infrastrukturę, która pozwala przedsiębiorstwom osiągnąć szybszy zwrot z inwestycji, zwiększyć wydajność działania oraz uwidocznić wskaźniki przetwarzania i wykorzystania oraz dodane zostaną dodatkowe funkcje nadzoru i zarządzania obciążeniem.
Nowa licencja Power BI Premium na użytkownika. Nowy typ licencji zapewni dostęp do zaawansowanych możliwości, takich jak raporty podzielone na strony, rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, przepływy danych, zagregowana optymalizacja na podstawie użycia, zarządzanie cyklem życia aplikacji i ulepszone automatyczne odświeżanie strony.
Lepsza integracja z Microsoft Excel. Użytkownicy będą mogli pracować na spójnych i zarządzanych danych, które dostępne są tylko dla upoważnionych użytkowników.
Zaawansowana ochrona danych. Dzięki klasyfikacji danych, która umożliwia natywną integrację z Microsoft Information Protection oraz Microsoft Cloud App Security – firmowe dane są chronione na najwyższym poziomie.
Zwiększona integracja z Microsoft Teams. Dzięki jeszcze większej integracji z Teams zostanie ułatwia praca zespołowa, co sprawi, że podejmowanie decyzji zespołowych będzie jeszcze szybsze.
Microsoft Azure
Więcej rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.
Azure Machine Learning.
Usługa Azure Machine Learning oferuje teraz nowe możliwości, które ułatwią tworzenie i wdrażanie własnych rozwiązań, dzięki m.in. wstępnemu przetwarzaniu danych oraz dodatkowym funkcjom zabezpieczeń. Zapewni to zespołom analityków danych narzędzia, które sprawią, że tworzenie niestandardowych modeli będzie łatwiejsze, niż kiedykolwiek. Funkcja Projektanta zapewnia moduły typu „przeciągnij i upuść” dla wielu zadań, w tym przygotowywania danych, szkolenia modeli i oceny. Dzięki funkcji automatycznego interfejsu użytkownika ML można budować i wdrażać modele predykcyjne dla większości typowych przypadków użycia, takich jak klasyfikacja, regresja i prognozowanie.
Azure Cognitive Search.
Nowe funkcje usługi Azure Cognitive Search ułatwią klientom bezpieczny dostęp do danych w ich usłudze wyszukiwania oraz rejestrowanie jej jako zaufanej. Dzięki prywatnym punktom końcowym, indeksatory mogą teraz łączyć się ze źródłem danych za pośrednictwem sieci platformy Azure (VNet). Klienci mogą również użyć usługę Azure Cognitive Search w celu utworzenia wychodzącego połączenia z prywatnym punktem końcowym, w celu bezpiecznego dostępu do danych, za pośrednictwem indeksatorów. Zarządzane tożsamością zapewnia przypisanie kontroli dostępu opartego na rolach (RBAC), umożliwiając bezpieczne połączenie między indeksatorem, a źródłem danych. Umożliwia także łączenie się ze źródłem danych, bez konieczności wprowadzania poświadczeń źródła danych w ramach konfiguracji.
Azure Cognitive Services.
Usługa Azure Cognitive Services wprowadza szereg nowych możliwości obejmujących rozwiązania Decision, Vision i Speech. W rozwiązaniu Decision wprowadzono nową usługę Metrics Advisor Preview, która aktywnie monitoruje metryki i diagnozuje problemy. Metrics Advisor Preview to nowa usługa, która aktywnie monitoruje metryki i diagnozuje problemy. Rozwiązanie zbudowane w oparciu o Anomaly Detector monitoruje wydajność mechanizmów zmian w organizacji, od przychodów ze sprzedaży, po operacje produkcyjne w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Ponadto może dostosowywać modele do dowolnego scenariusza, oferując szczegółową analizę z diagnostyką i alertami. Opracowana zgodnie ze ścisłymi standardami etycznymi i wskazówkami dotyczącymi odpowiedzialnego wdrażania przestrzenna, funkcja Computer Vision pomaże tworzyć aplikacje, które mogą liczyć osoby znajdujące się w pomieszczeniu, mierzyć odległości między nimi, analizować łączną liczbę odwiedzin w sklepie oraz czas przebywania przed ekspozycją, a także określać czasy oczekiwania w kolejkach. Ta funkcja wesprze organizacje w ponownym otwarciu się, tworząc układy pomieszczeń, które wspierają dystans społeczny i inne środki zapewniające zgodność ze zdrowiem.
Azure Cache for Redis.
Usługa Azure Cache for Redis ma teraz dwie nowe warstwy produktów w publicznej wersji podglądowej: Enterprise i Enterprise Flash. Warstwy te zostały opracowane we współpracy z Redis Labs i stanowią pierwszą natywną integrację między technologią Redis Labs i główną platformą chmurową, dając programistom nowe struktury danych i opcje wdrażania, aby odblokować nowe przypadki użycia w przypadku np. analizy danych, a także zwiększyć pamięć podręczną. Warstwa Enterprise Flash umożliwi także działanie Redis na szybkich pamięciach flash, co pozwali na 10-krotnie zwiększenie rozmiarów pamięci podręcznej, przy niższej cenie za gigabajt. W przypadku obu rozwiązań umowa dotycząca poziomu usług wzrosła z 99,9% do 99,99%.
Microsoft Defender
Ujednolicenie rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa dla platformy Microsoft 365 i Azure oferuje najbardziej kompleksową ofertę na rynku. Dzięki temu specjaliści ds. bezpieczeństwa otrzymają zarówno narzędzia XDR, jak i natywne narzędzia SIEM dla chmury. Ponadto wprowadzony zostanie pulpit nawigacyjny, który pokaże jakie zasoby są, a jakie nie są chronione oraz rozszerzy możliwości ochrony przed zagrożeniami.
Nowe ikony Power BI, Power Apps i Power Automate
To tylko niektóre z nowości zaprezentowanych podczas Microsoft Ignite. Jeśli chcesz wdrożyć u siebie któreś z wymienionych rozwiązań lub zakupić licencję – skontaktuj się z nami wypełniając formularz!