Niemalże każdy proces produkcyjny można w jakiś sposób zoptymalizować. Wymaga to jednak odpowiedniej wiedzy na temat wydajności i dostępności zarówno zasobów ludzkich, jak i parku maszyn. Tylko dysponując odpowiednimi danymi, jesteśmy w stanie przygotować realne scenariusze planowania. Problemem wielu firm produkcyjnych jest brak odpowiednich narzędzi, pozwalających na szybką weryfikację potencjalnej wydajności i optymalizację procesów produkcyjnych. Zobacz, jak wygląda zarządzanie procesami produkcji w firmie produkcyjnej wykorzystującej nowoczesne narzędzia informatyczne.
Zwiększanie planu produkcji bez odpowiednich danych niesie wiele zagrożeń
Dlaczego dokładna analiza danych dotyczących potencjalnej wydajności pracowników i parku maszyn jest tak istotna? Bez odpowiednich danych zmuszeni jesteśmy do wprowadzania scenariuszy produkcyjnych metodą prób i błędów: zwiększanie planu produkcji opiera się na doświadczeniu i intuicji. Jedynym sposobem na sprawdzenie efektów wprowadzonych zmian jest obserwacja. Jeżeli pracownicy i maszyny nadal będą dysponować mocami przerobowymi, można zwiększać plan produkcji dalej. Jeśli jednak przesadzimy i produkcja przestanie „wyrabiać”, trzeba będzie zmniejszać pierwotne założenia. Taka metodologia ma niewiele zalet, za to wiele wad. Przede wszystkim jest bardzo niedokładna i czasochłonna. Ciągłe zmiany powodują zamieszanie i mogą negatywnie wpływać na efektywność pracy. Co gorsza, należy liczyć się z tym, że w którymś momencie przesadzimy i produkcja zacznie łapać opóźnienia – a tego przecież każdy chce uniknąć.
Dokładne symulacje dzięki odpowiednim narzędziom
Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie odpowiednich narzędzi, które pozwolą na przeprowadzenie symulacji i dadzą odpowiedź na pytanie „co by było, gdyby?”. Na tej podstawie jesteśmy w stanie dokładnie określić, o ile można zwiększyć produkcję (np. ilościowo) przy aktualnie dostępnych zasobach ludzkich i parku maszyn oraz wygenerować plany produkcyjne idealnie dopasowane do możliwości. Dodatkowo można wykorzystać dedykowane narzędzia do harmonogramowania produkcji i optymalizacji harmonogramu według określonych kryteriów. Pozwala to usprawnić procesy produkcyjne w sposób w pełni bezpieczny i skuteczny.
Jak system ERP Business Central wspiera planowanie produkcji?
O tym, jak wdrożenie nowoczesnych rozwiązań może usprawnić optymalizację procesu produkcyjnego i określenie potencjalnej wydajności, przekonał się jeden z naszych klientów – firma produkcyjna z branży automotive. Ze względu na różnorodność asortymentu i wymagania branży, firma zmuszona była wprowadzić szereg usprawnień związanych z wszystkimi procesami biznesowymi, m.in. produkcją, sprzedażą czy obsługą klienta. Ogromne znaczenie miał też fakt negocjacji prowadzonych z potencjalnym klientem z Europy Zachodniej, rozpoznawalnym na większości rynków europejskich i w obu Amerykach. Podjęcie tej współpracy wymagało znaczącego zwiększenia produkcji. Odpowiedzią na wszystkie potrzeby firmy okazała się implementacja rozwiązania ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central. Wdrożenie zaowocowało ogólnym podniesieniem efektywności działań przedsiębiorstwa i odzwierciedleniem kluczowych procesów biznesowych w jednym zintegrowanym systemie. W zakresie planów produkcyjnych pomocna okazała się funkcjonalność zarządzania produkcją, która pozwala na zdefiniowanie procesu produkcyjnego z uwzględnieniem gniazd roboczych, narzędzi i zasobów ludzkich. Dzięki tej funkcjonalności udało się zweryfikować plany produkcyjne i zoptymalizować je tak, by jak najskuteczniej wykorzystywać dostępne zasoby ludzkie i park maszyn. Dużą zaletą jest usprawnienie przepływu informacji z hali produkcyjnej oraz poszczególnych działów firmy. W efekcie zwiększenie planu produkcyjnego, związane z pozyskaniem nowego dużego klienta, przebiegło szybko i bezproblemowo. Nowe założenia produkcyjne pozwalają w pełni wykorzystać możliwości pracowników i maszyn. Całość przełożyła się na wzrost przewagi konkurencyjnej poprzez skrócenie czasu produkcji, wyższą jakość produktów i ogólne zwiększenie zadowolenia klientów.
Sprawdź, jak rozwiązania Microsoft mogą pomóc Twojej firmie i wznieść produkcję na wyższy poziom wejdź na stronę Business Central dla produkcji lub – umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą, wypełniając formularz poniżej.