Nowości, które Microsoft zaplanował w ramach drugiej fali aktualizacji w 2022 roku, zbliżają się wielkimi krokami. Jakie usprawnienia dla administratorów, programistów oraz użytkowników końcowych Business Central zostały przygotowane tym razem przez Giganta z Redmond? Rąbka tajemnicy uchyla nam dokumentacja.

W przypadku Microsoft ciężko nie negować stwierdzenia „nie ma fal”. Nie, żebym nie lubił jednego z najpopularniejszych polskich wokalistów pop, niemniej – sorry Dawid, akurat tutaj mamy fale. I to dwie. Dla tych, którzy zastanawiają się nad wdrożeniem bądź upgrade`m do Dynamics 365 Business Central w modelu chmurowym (SaaS) – mianem „fal”, Microsoft określa dwie duże aktualizacje. Pierwsza „wchodzi w życie” w kwietniu, a druga w październiku. Regularnie wprowadzają szereg nowych funkcji, poprawek błędów oraz aspektów bezpieczeństwa. Dokładniej o zasadach przeprowadzania aktualizacji możesz przeczytać w jednym z artykułów na naszym blogu.

Przeglądając dokumentację producenta, można w łatwy sposób odnaleźć „słowo klucz”, a jest nim wyraz „improve”. Przewija się on przez każdy obszar Business Central, w którym Microsoft dokonuje usprawnień. Mowa tu o działaniu samej aplikacji i jej wydajności, obszarze development`u, zarządzania, administracji, raportowania, onboarding`u, UX, kończąc na aspektach integracji z Microsoft 365 i Power Platform. Do tego dochodzi fakt dostępności systemu ERP w kolejnych krajach i regionach na całym świecie. Obecnie, Business Central jest już dostępny w ponad 100 krajach. Podsumowując, Microsoft cały czas rozwija, poprawia i ulepsza swój system ERP w chmurze, który skierowany jest do firm z sektora MŚP. Natomiast same zmiany są – jakby to powiedziała dzisiejsza młodzież – „automagicznie” implementowane do rozwiązania.

Prezentacja wybranych funkcjonalności Business Central w ramach Release Wave 2 2022

Komplet funkcji, które mają pojawić się w ramach Release Wave 2 2022 w Business Central, odnajdziesz w dokumentacji Microsoft. Poniżej przedstawiam kilka przykładowych, które w szczególności zwróciły moją uwagę.

1. Przywrócenie uprzednio usuniętego środowiska – przydatna opcja szczególnie dla administratora Business Central. W przypadku usunięcia środowiska nadawany zostaje mu status „soft-deleted”, co pozwala adminowi na jego przywrócenie przez okres 7 dni od usunięcia, bez konieczności angażowania wsparcia Microsoft. 

2. Łatwiejsze przełączanie się między środowiskami i firmami – nie jest to z definicji „nowość”, a usprawnienie, ponieważ możliwość przełączania się między firmami była dostępna dla użytkownika w „Moich ustawieniach”. Niemniej, zmiana środowiska wymagała posiadania bezpośredniego łącza do niego lub chociaż znajomości jego nazwy. Zaproponowana zmiana jest zdecydowanie lepsza oraz „user-friendly”, aniżeli dotychczasowa forma. 

Release Wave 2 2022.

3. Możliwość ustawienia wielu adresów (przekazu) do rozliczeń płatności z dostawcami – przydatna opcja w sytuacji, gdy np. dostawca wysyła towar ze swojego oddziału, ale płatność chciałby otrzymać do centrali organizacji. 

Release Wave 2 2022,

4. Możliwość wyboru konkretnego szablonu raportu na request page`u – funkcja jest dodana do obszaru Reporting, a zatem z myślą o sprawozdawczości. W dokumentacji nie jest jednak wyszczególnione, jakie rodzaje raportów mają zostać nią objęte. Niemniej – wydruk faktury to też raport, więc jeśli zostanie on objęty tą funkcją, to użytkownik będzie miał możliwość wyboru jednego z kilku dostępnych wzorów faktury. 

5. Pogłębiona integracja z OneDrive dla firm – połączenie Business Central z OneDrive daje szereg korzyści. Przykładowo – do tej pory edycja danych w Excelu była możliwa jedynie w przypadku korzystania z aplikacji Excel, zainstalowanej na komputerze. Konfigurując integrację z OneDrive (do wykonania przez admina) mamy możliwość edycji danych w Excel Online, w konsekwencji – nie musimy posiadać licencji na „stacjonarnego Excel`a” (czyli wystarczy Microsoft 365 Business Basic zamiast planu Business Standard). Do tego, integracja z OneDrive daje możliwość… udostępniania plików Business Central z poziomu Outlook`a. Zmiana zdecydowanie pozytywnie wpisuje się do annałów historii aktualizacji Business Central.

Release Wave 2 2022.

6. Substytuty grup księgowych – funkcja miała pojawić się już w ramach kwietniowej fali aktualizacji, jednak została przesunięta na obecny release. 

7. Pogłębiona integracja z Shopify – Microsoft zacieśnia współpracę z Shopify, aby integracja między dwoma rozwiązaniami była jednocześnie jeszcze lepsza i prostsza.  

Release Wave 2 2022..

Podsumowanie

Tak, jak wspomniałem wcześniej, powyższe to tylko niektóre z planowanych nowości w Business Central, natomiast więcej szczegółów na temat Release Wave 2 2022 można odnaleźć bezpośrednio w dokumentacji Microsoft. Obszerniejszą prezentację wybranych nowości opublikujemy, gdy już będą produkcyjnie wdrożone do systemu (General Availability).