Release Wave 1 2021 to kolejna z cyklu „dużych aktualizacji”, która wprowadza nowe usprawnienia i funkcje do rozwiązań chmurowych Microsoft. Obejmuje ona również Dynamics 365 Business Central. Jakich nowości możemy się spodziewać w 18 wersji systemu ERP skierowanego do firm z sektora MŚP?

Z artykułu dowiesz się:

  • jak i kiedy przeprowadzane są aktualizacje rozwiązania,
  • czym jest Dynamics 365 Business Central Modern Lifecycle Policy,
  • jakie nowości przynosi Release Wave 1 2021.

Zasady przeprowadzania aktualizacji

Microsoft stale udoskonala i poprawia swoje rozwiązania w chmurze. Co istotne – to właśnie Gigant z Redmond jest odpowiedzialny za wykonywanie aktualizacji. Można zatem powiedzieć, że są one automatyczne, a tym samym – nie wymagają zaangażowania klienta.

Przeprowadzane updatey można podzielić na „małe” (comiesięczne) i „duże” (półroczne), które określane są „falami”. Wave 1 dotyczy funkcjonalności wypuszczanych w okresie od kwietnia do września. Wave 2 – od października do marca. Pod kątem produktowym, aktualizacje dotyczą rozwiązań wchodzących w skład Power PlatformPower BI, Power Apps, Power Automate, Power Virtual Agent – oraz „rodziny” Dynamics 365, w tym Dynamics 365 Business Central. O ile nie mamy większego wpływu na comiesięczne updatey, o tyle w przypadku „dużych” aktualizacji administrator Business Central może ustawić tzw. update window. Dzięki temu, implementację nowych funkcjonalności można nieco odłożyć w czasie, aby najpierw je przetestować. Rekomendowanym jest utworzenie środowiska testowego (sandbox) jako kopii środowiska produkcyjnego, po czym sprawdzenie czy nowe funkcje nie będą mieć wpływu na uprzednio zdefiniowane ustawienia w systemie oraz zastosowane modyfikacje (extensions).

Zgodnie z Modern Lifecycle Policy, z każdą kolejną „falą” Dynamics 365 Business Central jest oznaczany jako kolejna, wyższa wersja. Przykładowo:

  • Release Wave 1 2020 (kwiecień 2020) – wersja 16.x,
  • Release Wave 2 2020 (październik 2020) – wersja 17.x,
  • Release Wave 1 2021 (kwiecień 2021) – wersja 18.x.

Sposób numeracji kolejnych wersji Business Central dostępny jest dokumentacji Microsoft.

„Stara” polityka cyklu życia produktu zakładała 10-letnie wsparcie rozwiązania (5 lat tak zwanego Mainstream Support + 5 lat wsparcia rozszerzonego – Extended Support). W odróżnieniu od niej, Modern Lifecycle Policy zachęca do posiadania zawsze aktualnej wersji oprogramowania (bycia „up-to-date”). W zamian za to, Microsoft oferuje „ciągłe wsparcie i serwis, w tym poprawki błędów, nowe funkcje i aktualizacje w zakresie zgodności z przepisami”.

Business Central Release Wave 1 2021 – zakres zmian

Zmiany i nowości, które będą wprowadzone w kwietniowej aktualizacji, mają przede wszystkim na celu pomóc obecnym oraz nowym użytkownikom w szybszym opanowaniu systemu – liczy się produktywność. W związku z tym, pogłębiona zostanie, m.in. integracja z Microsoft Teams.  Dodatkowo, udostępnione będą nowe lokalizacje krajowe (Indie, Grecja, Rumunia, Turcja), dzięki czemu system będzie dostępny już w 52 państwach. Jest to bardzo istotna zmiana chociażby dla polskich firm, które mają oddziały we wspomnianych krajach. Można by tak wymieniać. Pełna lista nowości w Dynamics 365 Business Central znajduje się na oficjalnej stronie producenta. Są one odpowiednio skategoryzowane (Administration, Application, Better with Microsoft 365, Country and regional, Microsoft Power Platform, Modern clients, Modern development tools, Onboarding), więc każdy znajdzie coś dla siebie.

update aktualizacja microsoft dynamics 365 business central

Wybrane nowości w ramach Dynamics 365 Business Central Release Wave 1 2021

Komplet informacji na temat funkcjonalności i usprawnień dodawanych do Dynamics 365 Business Central (w ramach Wave 1 2021 i kolejnych aktualizacji) znajduje się w dokumentacji Microsoft. Niemniej jednak, przykładowymi nowościami w ramach pierwszej „fali” w 2021 są:

Wspomagana konfiguracja (Assisted setup) przy tworzeniu kolejek zleceń – gromadzone dane w Business Central mogą z czasem wpłynąć na jego wydajność, np. czas ładowania. Chcąc zmniejszyć obciążenie aplikacji, często pomocne jest użycie kolejek. Wraz z Release Wave 1 2021 Microsoft wprowadza wspomaganą konfigurację celem ułatwienia użytkownikom systemu ich zdefiniowania.

nowości Business Central
Nowości microsoft dynamics 365 business central
Źródło: https://docs.microsoft.com/en-us/dynamics365-release-plan/2021wave1/smb/dynamics365-business-central/automatic-creation-lot-serial-no-information-cards

– Kody pojemników na zleceniach – funkcja ma przyspieszyć obsługę zamówień, aby pracownicy magazynu mogli jeszcze łatwiej i szybciej znaleźć pożądane towary.

  • Rozszerzenie integracji z Microsoft Teams – do tej pory łącząc Business Central z Teams mogliśmy z jego poziomu wymieniać się informacjami na temat zapasów w systemie oraz podglądać ich szczegóły – pisaliśmy o tym ostatnio na naszym blogu. Wraz z nową aktualizacją Microsoft rozszerzy integrację między tymi narzędziami o możliwość wyświetlania kontaktów Business Central z poziomu Teams.
  • Zacieśniona integracja Business Central z Power BI – możliwość wykorzystania Business Central API jako źródła danych (zamiast korzystania z WebServices).
  • Microsoft Universal Print – usługa pozwala na zarządzanie drukiem w sieci bez konieczności uprzedniego przetwarzania PDF-ów czy innych dokumentów.
  • Możliwość poprawy wartości wymiarów dla zapisów w księdze głównej.
  • Umożliwienie dodawania kluczy na tabelach.
  • Rozszerzenia w zakresie raportów – funkcja umożliwia łatwiejsze modyfikowanie raportów, np. o dodatkowe pola w zestawie danych.

Obejrzyj nagranie z webinaru o nowościach w systemie Dynamics 365 Business Central – Relase wave 1 2021

Obejrzyj nagranie z webinaru.

Podsumowanie

Release Wave 1 2021 wprowadza szereg nowości do Dynamics 365 Business Central. Wiele z nich powstało na prośbę samych użytkowników, którzy mogą zgłaszać swoje pomysły i głosować na obecne na Dynamics 365 Application Ideas w sekcji „Dynamics 365 Business Central”. Dla niektórych najbliższa „fala aktualizacji” może się okazać kluczowa, gdyż wraz z nią Microsoft zaimplementuje do Business Central bardzo długo wyczekiwane funkcje i usprawnienia, m.in. rozszerzalność raportów, czyli ich łatwiejsze modyfikowanie czy poprawki wartości wymiarów dla zapisów KG. Miejmy nadzieję, że update wydatnie przyczyni się do ułatwienia i przyspieszenia pracy zarówno użytkowników końcowych, jak i partnerów wdrażających system ERP.