Power BI - co to takiego?

Microsoft Power Bi to zestaw narzędzi klasy Business Intelligence służących do analizy danych i tworzenia zawsze aktualnych, interaktywnych raportów. Należy do rodziny Power Platform, w skład której wchodzą też między innymi rozwiązania Power Apps, Power Automate czy Power Pages. Narzędzia klasy Business Intelligence zbierają dane z różnych źródeł, analizują je na bieżąco i pozwalają prezentować wyniki w formie atrakcyjnych, interaktywnych raportów, podsumowań, pulpitów nawigacyjnych, wykresów czy map.

Power BI Desktop, Power BI Pro, Power BI Premium cena

Najważniejsze zalety Microsoft Power BI

Jakie korzyści daje korzystanie z rozwiązań Power BI? Zacznijmy od dostępu do zawsze aktualnych danych dotyczących sytuacji w firmie - na przykład wyników sprzedażowych czy finansowych. Dzięki temu, że aktualizowane są na bieżąco i prezentowane w atrakcyjnej, a przede wszystkim przystępnej w odbiorze, formie, możesz natychmiast reagować na ewentualne problemy i zagrożenia. Co ważne, Power BI integruje dane z różnych źródeł, np. systemu Microsoft Dynamics 365 Business Central, plików Excel, csv czy baz danych sql server. Wizualizacje możesz udostępniać członkom zespołu, partnerom czy klientom, a nadając różne poziomy uprawnień zabezpieczysz je przed niepowołanymi modyfikacjami. Dzięki dostępowi z różnych urządzeń - również mobilnych - najważniejsze raporty możesz mieć zawsze pod ręką.

Przykłady zastosowań Power BI

Interaktywne raporty w Power BI możesz tworzyć samodzielnie, ale istnieje też możliwość skorzystania z gotowych rozwiązań. Nasi eksperci stworzyli między innymi raport OEE, który na bieżąco obrazuje wskaźniki efektywności niezbędne w procesie produkcji. Powstał on w oparciu o dobre praktyki analityczne, rozmowy z klientami oraz nasze doświadczenia z branży produkcyjnej. Jego skuteczność najlepiej obrazuje sytuacja jednego z naszych klientów. Wraz z wprowadzeniem raportu, management zyskał dostęp do danych na temat efektywności poszczególnych maszyn w czasie rzeczywistym. Analiza wykazała między innymi, że ze względu na awarie oraz planowane przestoje, jedna z maszyn była dostępna tylko przez 60% czasu. Ta wiedza pozwoliła na podjęcie odpowiednich działań naprawczych, lepsze zagospodarowanie zasobów i uniknięcie zbędnych wydatków.

OEE, raport przygotowany w Power BI

Licencja Power BI Desktop

Przejdźmy do tematu licencjonowania usługi Microsoft Power BI. Zacznijmy od wersji bezpłatnej, czyli Power BI Desktop. Pozwala ona na tworzenie raportów w pełnym zakresie. Skierowana jest do użytkowników, którzy tworzą raporty na własny użytek i nie mają potrzeby udostępniania ich innym - możliwe jest tylko publikowanie raportów w chmurze. Niestety powoduje to, że dostęp do nich będą mieli wszyscy użytkownicy dysponujący linkiem. W przypadku raportów zawierających ważne dane na temat funkcjonowania firmy nie jest to dobre rozwiązanie - informacje mogą łatwo trafić w niepowołane ręce. Wśród funkcjonalności Power BI Desktop warto zwrócić uwagę na:

  • możliwość integracji z różnymi źródłami danych;
  • możliwość budowania w pełni funkcjonalnych raportów;
  • indywidualny obszar roboczy w chmurze (do 1 GB na użytkownika) do przechowywania danych;
  • możliwość eksportu danych i raportów do programu Excel, PowerPoint czy pliku PDF.

Jeżeli jednak firma potrzebuje możliwości udostępniania raportów innym użytkownikom, Power BI Desktop nie będzie odpowiednim rozwiązaniem. Konieczne będzie skorzystanie z licencji Power BI Pro. Ostatnią z wersji jest Power BI Premium. Przyjrzyjmy się bliżej ich różnicom.

Power BI Pro i Premium - czym się różnią?

Licencja Power BI Pro jest licencją dla użytkowników indywidualnych, która wystarcza w zupełności dla potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw. Do standardowych funkcjonalności wersji Power BI Desktop dodaje między innymi:

  • możliwość udostępniania danych i raportów innym (muszą oni posiadać Power BI w wersji Pro);
  • przestrzeń do magazynowania danych (10 GB na użytkownika);
  • możliwość osadzania raportów na stronach internetowych lub w witrynach Microsoft SharePoint.

Licencja Power BI Premium na użytkownika zwiększa maksymalną pojemność magazynu danych. Zwiększa także częstotliwość odświeżania danych do 48 dziennie (zamiast 8 dziennie w licencji Power BI Pro). Wśród dodatkowych funkcjonalności warto zwrócić uwagę na dostęp do możliwości zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji.

Licencja Power BI Pro czy Power BI Premium?

Istnieje także subskrypcja Power BI Premium dla poszczególnych pojemności. Jest ona przypisywana do całej organizacji, a nie poszczególnych użytkowników. Pozwala przyznawać licencje Power BI w organizacji w celu umożliwienia użytkownikom przeglądania raportów i wchodzenia z nimi w interakcje bez dodatkowych płatnych licencji na użytkownika.

Koszt licencji Microsoft Power BI

Jak kształtują się ceny opisanych powyżej rozwiązań? W przypadku licencji Power BI Pro mówimy o wydatku na poziomie 9,40 € za użytkownika miesięcznie. Licencja Power BI Premium na użytkownika to wydatek 18,70 € miesięcznie. Z kolei subskrypcja Power BI Premium dla poszczególnych pojemności kosztuje... 4 675,60 € na pojemność miesięcznie. Jak zatem widać, różnice są bardzo duże. Już między innymi licencją Pro a Premium mówimy o dwukrotnie większych kosztach. Dlatego wybór odpowiedniego rozwiązania należy dobrze przemyśleć.

Microsoft Power BI Pro i Premium - które rozwiązanie wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, aby poznać możliwości usługi Power BI, wystarczy bezpłatna wersja Desktop. Jej ograniczenia pojawiają się, gdy chcemy udostępniać raporty innym osobom w organizacji. Udostępnianie zawartości użytkownikom wymaga płatnej licencji Power BI Pro. Jeżeli Twoja firma ma potrzebę przetwarzania dużej ilości danych w krótkim czasie, warto rozważyć Power BI Premium na użytkownika. Z kolei Power BI Premium jako subskrypcja dla określonych pojemności jest rozwiązaniem przeznaczonym głównie dla dużych przedsiębiorstw i organizacji.

Czy Power BI to duża inwestycja?

Jak zatem widać, początkowa inwestycja w Power BI nie musi być wysoka - do samego tworzenia raportów w zasadzie nie trzeba ponosić żadnych kosztów. Koszty pojedynczych licencji też można uznać za przystępne. Nasze doświadczenie pokazuje, że największe koszty wynikają z błędów popełnionych podczas samodzielnego wdrażania usługi Power BI. Aby zapewnić bezproblemowe funkcjonowanie Power BI w firmie, warto skorzystać ze wsparcia specjalistów. Mogą oni także przygotować szablony raportów dostosowane do specyficznych potrzeb Twojej organizacji.

publikowanie raportów w ramach Power BI Pro i Power BI Premium

Podsumowując: jeśli szukasz narzędzia do analizowania danych w czasie rzeczywistym i tworzenia raportów, Power BI będzie doskonałym wyborem. Chcąc skutecznie wdrożyć go w firmie, skorzystaj ze wsparcia ekspertów. Możesz też wykorzystać stworzone przez nich gotowe raporty - znajdziesz je na podstronie poświęconej rozwiązaniu Power BI.