Organizacje na całym świecie odczuwają potrzebę unowocześniania i dalszego ulepszania posiadanych rozwiązań ERP. Ma to oczywiście uzasadnienie. Współcześni klienci często mają wyjątkowo wysokie oczekiwania i nie zawahają się zwrócić do konkurencji, jeśli tych wymagań nie spełnisz. Mówiąc wprost: musisz stale rozwijać swoją organizację, ulepszać procesy biznesowe i ogólną wydajność.

Aby to zrobić, konieczne jest posiadanie jak najlepszego systemu ERP. To wymaga jednak odpowiedniego podejścia do fazy wdrożenia i zaangażowania ze strony pracowników. Czy jesteś gotowy, by wdrożenie w Twojej firmie okazało się sukcesem?

Wdrożenie systemu ERP – jak rozumieć sukces?

Sposób, w jaki rozumie się sukces wdrożenia systemu ERP, zmienił się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Tradycyjnie wdrożenie uznawano za skuteczne, jeśli udało się dotrzymać założonych terminów i budżetu. Co nierzadko było prawdziwym wyzwaniem! Jednak w dzisiejszym świecie często okazuje się, że wdrożenie ERP jest wymagające bardziej na poziomie organizacyjnym niż technicznym. Projekty skupiają się mocniej na transparentności – zarówno wewnątrz organizacji, jak i na zewnątrz – a w centrum wszystkich procesów znajdują się Twoi klienci.

Jak przygotować się do wdrożenia systemu ERP?

Oczywiście wszystko to łatwo powiedzieć, jednak z wykonaniem bywa już gorzej. Wymaga to zdecydowanie więcej energii, skupienia, komunikacji, zaangażowania i współpracy niż czysto techniczne wdrożenie systemu informatycznego. A ponieważ wdrożenie ERP staje się większym wyzwaniem, pojawia się pytanie, na ile gotowy i zmotywowany jesteś Ty oraz Twój zespół, aby odnieść sukces podczas nowej implementacji czy przeniesienia systemu do chmury.

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, warto zastanowić się nad kilkoma aspektami:

  • Czy wszyscy w organizacji są przygotowani i zmotywowani, by wyjść poza swoją strefę komfortu?
  • Czy kadra zarządzająca jest gotowa do poświęcenia swojego czasu i uwagi?
  • Czy kadra zarządzająca akceptuje, że zarządzanie zmianą organizacyjną jest kluczowe dla sukcesu wdrożenia?
  • Czy organizacja naprawdę jest gotowa do inwestycji w wewnętrzne budowanie wiedzy?
  • Czy kierownictwo rozumie, że wprowadzanie zmian i reorganizacja w trakcie implementacji przynosi efekt odwrotny od zamierzonego? (co, swoją drogą, jest doskonałym argumentem za stosowaniem metody małych kroków)
  • Czy zarząd jest gotów zaakceptować chwilowe obniżenie wyników finansowych ze względu na zaangażowanie części zespołu w projekt wdrożeniowy?
  • Czy organizacja jest gotowa do utrzymania struktury organizacyjnej opracowanej podczas projektu po uruchomieniu GoLive?

W Nav24 życzymy sukcesów wdrożeniowych każdemu, niezależnie od tego jakie rozwiązanie wybierze. Szukasz dodatkowych informacji, jak przygotować organizację do cyfrowej transformacji? Skontaktuj się z nami – nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania!