Planowanie kosztów projektu, ich rejestracja i rozliczenie mogą stanowić nie lada wyzwanie. Podobnie rzecz się ma z planowaniem zasobów. W jaki sposób można usprawnić te procesy? Z pomocą przychodzą rozwiązania Microsoft. Zobacz, jak wykorzystać je w firmie projektowej!

Czym są projekty i do czego służą?

Podstawowym rozwiązaniem, które omówimy, jest Dynamics 365 Business Central, czyli system klasy ERP od Microsoftu. Znajdziemy w nim moduł o nazwie „Projekty”. To właśnie jego możliwości będą nas dzisiaj interesować. Mówiąc o projekcie, mamy na myśli specyficzny rodzaj zlecenia, którego efektem nie jest wyprodukowanie czegoś bądź sprzedaż, a raczej wykonanie usługi bądź szeregu usług. Business Central umożliwia stworzenie struktury takiego projektu, zawierającej wszystkie niezbędne do jego realizacji informacje. Projekty dzielimy na zadania lub też etapy. Poszczególne zlecenia możemy w Business Central planować w odpowiednich wierszach. Wszystkie etapy rozpisane są w systemie z uwzględnieniem budżetów. Elastyczność systemu pozwala dowolnie dopasowywać schematy projektów do konkretnych potrzeb i wymagań klienta.

Planowanie kosztów projektu z Dynamics 365 Business Central

Zaczynając projekt, nie jesteśmy w stanie określić, jakie będą jego dokładne koszty. Wszak zależą one od wielu czynników, które nie zawsze da się przewidzieć. Bez znajomości kosztów z kolei trudno jest wycenić realizację projektu i określić ostateczny zarobek firmy. Również tutaj z pomocą przychodzi moduł projektowy w Business Central. Możemy w nim zaplanować koszty zasobów – czyli określić, ile czasu nasze zasoby poświęcą na dany projekt i ile będzie nas kosztować ich praca. Zaplanować można także koszty materiałowe – np. surowce czy materiały potrzebne do realizacji projektu. Ostatni rodzaj to tak zwane koszty inne, czyli np. noclegi, przeloty czy paliwo.

Jak efektywnie zaplanować wykorzystanie zasobów?

Mowa tu oczywiście nie tylko o zasobach ludzkich, ale też o maszynach czy firmach zewnętrznych, jeśli ich wykorzystanie jest konieczne do realizacji danego projektu. W systemie możemy zaplanować czas pracy i budżet. Co ważne, planować ich pracę możemy na różne sposoby – z dokładnością co do dnia, tygodnia czy całego miesiąca. Planując zasoby, określamy ich wydajność, czyli wymiar, w jakim są dostępni danego dnia, tygodnia czy miesiąca. Pomocne mogą być także rozszerzenia do Business Central, pozwalające na wizualizację dostępnych danych i łatwiejsze planowanie.

To oczywiście tylko część możliwości, jakie dają rozwiązania Microsoft firmom projektowym. Więcej na temat tego, jak aplikacje biznesowe pomagają w planowaniu i rozliczaniu projektów, powiedzieliśmy podczas dedykowanego webinaru. Jest on dostępny bezpłatnie, na żądanie. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, by zyskać dostęp do nagrania.