Szukasz sposobów na to by obniżyć koszty produkcji i zarazem zwiększyć jej wydajność? Jeśli tak, to analiza braków i wadliwości powinny być dla Ciebie priorytetami. Na podstawie praktycznych doświadczeń oraz wskazówek Klientów nasi eksperci przygotowali raport, który Ci w tym pomoże. Dzięki niemu będziesz w stanie wcześnie reagować na niepokojące czynniki i podejmować lepsze decyzje. 

Raport Braków Produkcyjnych – idea powstania

Jedna z firm wytwórczych zgłosiła się do nas z prośbą o wsparcie w zakresie rozliczania braków produkcyjnych i odpadów (scrap). Głównym problemem kierownika produkcji był dostęp do aktualnych i szczegółowych informacji na temat tego, gdzie generowane są straty. Szczególnie istotne okazały się dane o tym na jakiej maszynie, na jakim stanowisku roboczym oraz z jakich powodów powstają braki. Ich właściwa identyfikacja jest niezbędna do optymalizacji procesów i obniżenia kosztów.

Kolejnym wyzwaniem było oszacowanie ilości materiałów, które zostały ponownie zużyte. Wytwarzany przez przedsiębiorstwo produkt gotowy składa się z kilkunastu różnych materiałów / elementów. Jeśli wyprodukowany egzemplarz posiadał wadę, produkt wpisywany był w koszty. Niekiedy jednak możliwe jest ponowne użycie nieuszkodzonych materiałów, z których został wykonany. Wykorzystane ponownie materiały nie były jednak ewidencjonowane (rozliczane).

Po konsultacjach z naszymi ekspertami od analizy danych, opracowaliśmy raport w Power BI, który pomógł stawić czoła tym wyzwaniom. 

W jaki sposób dzięki Raportowi Braków Produkcyjnych możesz obniżyć koszty produkcji i zwiększyć jej wydajność?

Jeśli nie możesz czegoś zmierzyć, to ciężko będzie Ci to poprawić. W przypadku braków i odpadów (scrap) produkcyjnych, warto mierzyć ich źródła według czasu, materiału, maszyny, stanowiska roboczego ect. Mając wdrożony Raport Braków Produkcyjnych otrzymujesz bieżący dostęp do kluczowych informacji i wskaźników. Możesz w prosty sposób analizować je, identyfikować wąskie gardła i podejmować odpowiednie kroki, w celu naprawienia problemów i zmniejszenia strat, a w konsekwencji obniżenia kosztów produkcji.

Dzięki niemu możesz łatwo zlokalizować miejsce powstania braku (maszyna, wydział, grupa robocza, operator, etap produkcji), powód (błąd ludzki, maszyna, wadliwy materiał). Filtrowanie danych pozwala na łatwe przechodzenie od ogółu do szczegółu. Dodatkową zaletą jest dostęp do wskaźników m.in. PPM (Parts Per Milion), ilości braków według czasu, efektywności maszyn. Ponadto raport daje możliwość wyznaczenia celów oraz śledzenia poziomu ich realizacji.

Obejrzyj nagranie prezentujące Raport Braków Produkcyjnych

Co jeszcze warto wiedzieć o tym raporcie?

Raport Braków Produkcyjnych dostępny jest online, z każdego miejsca z dostępem do Internetu, na wszystkich urządzeniach (laptop, tablet, telefon). Dane pobierane są bezpośrednio z systemu ERP Dynamics NAV lub Microsoft Dynamics 365 Business Central i prezentowane w formie wygodnego raportu Power BI. Nie ma więc ryzyka błędu ludzkiego podczas wprowadzania danych, a informacje są zawsze aktualne. Przeznaczony jest zwłaszcza dla osób odpowiedzialnych za produkcję oraz za jakość w firmie. Przeglądanie go możliwe jest przez wielu użytkowników, w zależności od poziomu uprawnień. Raport dostosowywany jest pod konkretne wymagania danej firmy. Istnieje również możliwość graficznego dostosowania raportu do identyfikacji wizualnej firmy.

Zajrzyj również na stronę Business Central dla firm produkcyjnych i zobacz kompleksowe rozwiązanie dla firm produkcyjnych.