W życiu zawodowym już tak bywa, że czasem jesteśmy pełni nadziei, wytrwale dążymy do sukcesu, po czym tracimy wiarę, że uda nam się osiągnąć jeszcze więcej. Kiedy pomimo starań i poświęcenia nie widzimy wyraźnych efektów to nie potrafimy już dostrzec sensu w wykonywaniu codziennych obowiązków. W jaki sposób zatem zmotywować samych siebie i poszczególnych pracowników, a co za tym idzie – cały zespół – do zwiększenia swojej efektywności i poprawy KPI (kluczowych wskaźników efektywności)? Pora sięgnąć po grywalizację!

Czym jest grywalizacja?

Grywalizacją nazywamy sztukę przeniesienia mechanizmów zabawy oraz rywalizacji, znanych z gier komputerowych, do życia codziennego. Celem jest zmotywowanie się do wypełniania często powtarzalnych, nużących obowiązków. I tak też, grywalizację można wykorzystywać do pobudzania do działania uczniów, klientów oraz pracowników. Dzięki niej poszczególne czynności stają się mniej przytłaczające. Jeśli chodzi o systemy informatyczne, umożliwia ona skupienie się na użytkownikach zamiast samej funkcjonalności systemu.

Gamification, czyli grywalizacja w Dynamics 365

Dodatek Gamification, nazywany również FantasySalesTeam, dostępny w ofercie Microsoft, wspiera przede wszystkim dział sprzedaży. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby na jego podstawie stworzyć grę dla pozostałych pracowników. Wystarczy określić odpowiednie KPI. Samo skonstruowanie gry jest bardzo proste. Zaczynamy od wybrania planszy, następnie przechodzimy do określenia celów, za które pracownicy będą otrzymywać punkty, wreszcie typujemy nagrody. Co ważne, zespoły mają możliwość samodzielnego zarządzania tym, który z ich członków będzie w nich startował. Poza tym, dodatek pozwala im wymieniać zawodników, co często przyczynia się do zwiększenia szans drużyny. Co ważne – nie powinniśmy nikogo zmuszać do wzięcia udziału w zabawie. Niemniej, bardzo zachęcające wydaje się otrzymywanie punktów nawet za mniejsze osiągnięcia. W taki sposób pracownicy skupiają się na tym, co teraz, widzą realny postęp, nie stresują się nadto odległym celem.