Microsoft Dynamics NAV vs SAP - porównanie systemów - NAV24
« powrót do strony głównej

Microsoft Dynamics NAV vs SAP – porównanie systemów dla biznesu

Autor: Michał Stasiak / Data publikacji: 04.04.2018 / Data aktualizacji: 11.01.2022

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań informatycznych do zarządzania procesami w organizacjach. Wśród ścisłej czołówki oprogramowania dla biznesu są systemy ERP Microsoft Dynamics NAV i SAP. Pokusiliśmy się o wykonanie krótkiego porównania tych systemów.

Micrososoft Dynamics NAV vs SAP – założenia ankiety

Przedstawione porównanie opiera się na wynikach badania, które zostały przeprowadzone przez Keystone Strategy LLC na temat wpływu Microsoft Dynamics i SAP na przedsiębiorstwo. Użytkownicy Microsoft Dynamics NAV, Microsoft Dynamics GP, SAP All-in-One i SAP R/3 w około 100 firmach, wybranych losowo, zostali zapytani o ich doświadczenia z aplikacjami Microsoft i SAP w różnych kategoriach biznesowych. Wyniki zostały przedstawione na wykresach, co do wartości na osi X – im wyższa wartość tym lepiej.

1. Użyteczność aplikacji

Czynnik ten mierzy, jak użytkownik postrzega aplikację – czy jest ona łatwa w obsłudze, czy interfejs jest intuicyjny, czy użytkownik lubi z niej korzystać. Według badania, użytkownicy wskazali, że Microsoft Dynamics NAV jest wygodniejszy i bardziej przyjazny w codziennym użytkowaniu – w stosunku do systemu SAP Business One, różnica ta wynosi ok. 17%.

microsoft dynamics nav vs sap2. Znajomość systemu

Wyniki tej kategorii wskazują na to, w jakim stopniu użytkownicy odbierają aplikację jako intuicyjną, czy jest ona łatwa do nauczenia się oraz jak szybko mogą stać się jej „biegłymi” użytkownikami. W tym przypadku ankietowani zdecydowanie opowiedzieli się po stronie rozwiązania giganta z Redmond.

microsoft dynamics nav vs sap

3. Efektywność transakcyjna

Efektywność transakcyjna ma na celu wykazanie, jak łatwo i szybko użytkownik może wykonywać typowe i powtarzalne zadania w systemie oraz jak niezawodne jest samo oprogramowanie. Różnica między porównywanymi rozwiązaniami biznesowymi w tej kategorii jest bardzo mała.

microsoft dynamics nav vs sap4. Elastyczność

Czynnik ten jest trochę odwrotnością efektywności transakcyjnej. Ma on na celu zmierzenie tego, jak użytkownik postrzega system pod kątem wykonywania rzadkich i nietypowych zadań w aplikacji. Co więcej, brane są tutaj również pod uwagę kwestie związane z możliwościami dostosowania systemu do specyficznych potrzeb i procesów biznesowych. Dodatkową kwestią jest to w jaki sposób aplikacja radzi sobie z nieoczekiwanymi problemami. Nie ulega wątpliwości, że na tym „polu” Microsoft Dynamics NAV zdecydowanie zostawia swojego konkurenta w tyle.

microsoft dynamics nav vs sap

5. Informacje biznesowe

W tym kontekście pod uwagę brane jest raportowanie w systemie, dostęp do danych w czasie rzeczywistym oraz możliwość oceny wpływu podjętych decyzji biznesowych na funkcjonowanie organizacji. Obydwa rozwiązania wypadają tutaj naprawdę dobrze.

microsoft dynamics nav vs sap

6. Współpraca

Współpraca „mierzy” postrzeganie przez użytkowników tego, w jaki sposób oprogramowanie pomaga im pracować i komunikować się ze współpracownikami, jak również dostawcami, partnerami i klientami oraz jak łatwe jest udostępnianie zawartości innym. W tym przypadku, różnica na korzyść rozwiązania Microsoft Dynamics NAV wynosi blisko 20%.

microsoft dynamics nav vs sap

Podsumowanie

Pomimo powyższych wyników ankiety, należy podkreślić, że podczas wyboru systemu dla firmy najważniejsze jest to, aby taki system spełniał jej potrzeby i wymagania. Niemniej jednak, rodzina produktów Microsoft Dynamics ma wielką zaletę – jest gotowa do stałego i łatwego dostosowywania do określonych potrzeb biznesowych danej organizacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że wybór systemu ERP, jakim jest Microsoft Dynamics NAV, będzie słusznym wyborem.

Jeżeli masz pytania – skontaktuj się z nami, wypełniając formularz na naszej stronie.

Skontaktuj się z nami


  *pole wymagane


  Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP - Dynamics 365 Business Central? A może interesuje Cię pakiet Microsoft 365 albo nasze rozwiązania Power Apps i Power BI? Potrzebujesz bezpłatnej konsultacji?

  Zostaw swoje dane,
  oddzwonimy do Ciebie.

  Zaufali nam

  Partnerzy technologiczni