Brak dobrej analizy danych często stanowi barierę w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych i wstrzymuje rozwój firmy. Microsoft wychodząc temu naprzeciw wprowadził atrakcyjne i intuicyjne narzędzie analityczne – Power BI.
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest Power BI?
- Jakie są jego główne zalety?
- Czym się różni darmowa wersja od płatnej?
- Jak zacząć pracę z aplikacją?
- Jak wykorzystać Power BI do analizy danych z ERP?
Co to jest Power BI?
Power BI to potężne narzędzie analityczne typu Business Intelligence, umożliwiające wizualizację danych pochodzących z wielu źródeł. Dzięki niemu każdy użytkownik może tworzyć przejrzyste raporty oraz pulpity nawigacyjne, lokując na nich interaktywne wizualizacje. Power BI umożliwia łączenie się z danymi z różnych zasobów: m.in. Excel, SQL, czy też Google Analytics. Gotowe wykresy i raporty można publikować na stronach internetowych, witrynach SharePoint czy innych aplikacjach. Dzięki tej technologii firmy mogą znacznie dokładniej monitorować kluczowe aspekty swojej działalności, co ułatwia podejmowanie im trafnych decyzji biznesowych. Produkt, podobnie jak inne narzędzia z rodziny Office 365 oparty jest na chmurze Microsoft. Pozwala to m.in. na szybkie udostępnianie pulpitów nawigacyjnych innym użytkownikom. Ponadto, korzystając z systemu ERP Dynamics 365 Business Central, raporty Power BI możemy udostępniać także bezpośrednio na stronach aplikacji, aby mieć jeszcze szybszy wgląd w dane swojej firmy.
Architektura Power BI składa się z 3 wersji:
- Desktop – aplikacji desktopowej wykorzystywanej do budowy raportów
- Service – aplikacji chmurowej umożliwiającej zarówno budowę raportów jak i ich udostępnianie pomiędzy użytkownikami
- App / Mobile – aplikacji mobilnej pozwalającej na oglądanie i interakcję z raportami z urządzeń mobilnych.
Główne zalety rozwiązania Business Intelligence od Microsoft
Niskie koszty początkowe – Power BI to usługa subskrypcyjna, która nie wymaga zakupu licencji na własność. Klienci NAV mają dostęp do bezpłatnej wersji, w której mogą subskrybować i tworzyć własne pulpity nawigacyjne. Natomiast, aby móc współpracować z innymi użytkownikami, wymagane jest rozszerzenie licencji i zakup wersji Pro.
Dostęp do raportów z poziomu wielu urządzeń – niezależnie od stanowiska i funkcji pełnionej w firmie – Power Bi umożliwia szybką aktualizację wszystkich potrzebnych raportów. Jest to możliwe zarówno z poziomu laptopa, tabletu jak i telefonu komórkowego. Użytkownik ma więc możliwość dostępu do swoich raportów w dowolnym miejscu na świecie. Aplikacje są dostępne w wersjach dla urządzeń z systemem iOS (iPhone i iPad), Android i Windows.
Udostępnianie pulpitów nawigacyjnych – w wersji Pro można udostępniać wizualizacje danych również innym współpracownikom organizacji. Osoby, którym zdecydujesz udostępnić swój pulpit bądź raport, będą mogły go wyświetlać, jednak bez możliwości edycji. Nadanie odpowiednich uprawnień współpracownikom da im możliwość udostępniania danych dalej. Osoby spoza organizacji mogą również wyświetlać i korzystać z pulpitu nawigacyjnego lub raportu, ale nie będą mogli go udostępniać.
Wielowymiarowa analiza danych – dzięki zaawansowanej funkcjonalności analizy danych będziesz miał dostęp do każdej transakcji jaka miała miejsce w twojej firmie. Niezależnie od tego czego ona dotyczyła, Power BI udostępnia możliwość zgłębiania się w dane i analizowanie wszystkich szczegółów. Wersja Pro pozwala na harmonogramowanie cyklicznych odświeżeń zestawu danych co pół godziny (maksymalnie 8 razy na dobę). Dzięki tej funkcji jesteś w stanie analizować aktualne dane. Za pomocą prostego języka możemy formułować zapytania aby uzyskać szybką analizę danych.
Integracja wielu źródeł danych – dane do Power BI można zaciągać nie tylko z plików Microsoft takich jak excel, csv, czy baz danych sql server. Rozwiązanie jest kompatybilne i pobiera dane z setek różnych źródeł, w tym także ze źródeł online. Daje to nam dużą elastyczność i pozwala zaoszczędzić sporo czasu na konwersję danych. Obok przykłady niektórych źródeł, z których można eksportować dane.
Power BI – wersja darmowa czy płatna?
Użytkownik Office 365 / Microsoft 365 rejestrując się na swoim koncie Office, uzyskuje darmową wersję usługi Power BI. Dostęp do darmowej wersji oprogramowania pozwala na uzyskanie danych z różnych źródeł, publikację raportów na serwerze oraz przesyłanie informacji graficznych do plików Excel, PowerPoint oraz zapisywanie ich w formacie CSV. Żeby móc korzystać z pełni możliwości jakie daje nam to narzędzie, warto zakupić wersję Pro. W przypadku dużych organizacji najlepszym wyborem będzie wersja Premium.
Power BI Pro wprowadza większą funkcjonalność w porównaniu do darmowej wersji, natomiast wersja Premium, to rozszerzenie wersji Pro dla instytucji, które operują wieloma danymi oraz potrzebują większej pojemności serwerów.
Co oferuje wersja Pro? Oprócz podstawowych funkcji, jakie otrzymujemy w darmowej wersji usługi, mamy tutaj także możliwość tworzenia raportów oraz łącznie ich z Microsoft Dynamics CRM oraz Google Analytics. Wersja Pro wyposażona jest w subskrypcje e-mail, informujące o zmianach, jakie zostały dokonane w statystykach. Dodatkowo opcja interfejsu API pozwala informatykom tworzyć aplikacje scalające ekrany raportów w czasie rzeczywistym. Funkcja ta daje możliwość tworzenia spersonalizowanych i niestandardowych wizualizacji danych. Płatna wersja daje również możliwość przenoszenia raportów z narzędzia Power BI do arkuszy w Microsoft Excel.
Power BI Premium to rozwiązanie przeznaczone dla całego przedsiębiorstwa. W wersji Premium każdy użytkownik posiada licencję Pro oraz otrzymuje dostęp do pełnej funkcjonalności tego narzędzia. Ta opcja ma dodatkową funkcję przesyłania pulpitów nawigacyjnych, raportów z danymi czy pojedynczych wizualizacji pomiędzy wszystkimi pracownikami a chmurą aplikacji. Cena wersji Premium jest w znacznym stopniu uzależniona od zapotrzebowania przedsiębiorstwa. Power BI Premium oprócz podstawowych funkcjonalności jakie dostajemy w wersji Pro daje nam również niezbędną przestrzeń roboczą.
Reasumując, narzędzie typu Business Intelligence od Microsoft daje bardzo szeroki wachlarz możliwości. W zależności od potrzeb użytkownika każda wersja charakteryzuje się określonymi funkcjonalnościami. Należy jednak podkreślić, że jeżeli chcemy tworzyć niestandardowe wizualizacje i dodatkowo dystrybuować je między innymi użytkownikami, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z płatnej wersji aplikacji.
Jak zacząć pracę z Power BI?
Po uruchomieniu pojawia się widok powitalny, z którego bezpośrednio możesz pobrać dane (GetData), zobaczyć ostatnio aktywne projekty (Recent Sources) lub otworzyć nowy dokument/raport/plik (Open Other Reports). Na ekranie początkowym widoczne są również linki do stron Microsoft oraz materiały z pomocą dotyczącą użytkowania oprogramowania. Dzięki czytelnej i przejrzystej formie posługiwanie się aplikacją jest łatwe i intuicyjne.
Integracja z systemem ERP
Wraz z najnowszą wersją systemu Microsoft Dynamics Business Central usługa Power Bi stała się jeszcze bardziej integralną funkcją tego systemu ERP. Aplikacja może pobierać szczegółowe dane, zarówno dotyczące sprzedaży, jak i finansów. Następnie za pomocą pulpitu nawigacyjnego umożliwia tworzenie raportów i analiz. Usługa Power BI potrzebuje uprawnień użytkownika do tabel, z których dane są pobierane. Ponadto, po zainstalowaniu aplikacji możesz wyświetlić w niej pulpit nawigacyjny i raporty. Dostępne jest to również z poziomu aplikacji mobilnych.
To tylko niektóre cechy oprogramowania typu Business Intelligence od Microsoft. Więcej wskazówek dotyczących posługiwania się tym narzędziem możecie spodziewać się w kolejnych artykułach.
Zobacz także:
Jak Power BI może pomóc Ci w podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych?