Wyrażenie „Power Platform” stało się ostatnio jednym z „najgorętszych” w społeczności aplikacji biznesowych. Mimo, że komponenty platformy są stosunkowo nowe na rynku, to łatwość użycia i bogaty zestaw funkcji sprawiły, że produkt stał się bardzo przydatnym narzędziem. Czym zatem jest Microsoft Power Platform?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie aplikacje wchodzą w skład Microsoft Power Platform,
- czym są poszczególne komponenty Power Platform, tj. Power BI, PowerApps oraz Microsoft Flow.
Dzięki szerokiej gamie aplikacji Microsoft jest jednym z liderów na rynku pod względem narzędzi biznesowych dla przedsiębiorstw. Można tutaj wymienić aplikacje wchodzące w skład usługi Office 365, „rodzinę” produktów Dynamics 365 czy też ogromną ilość usług chmurohttps://nav24.pl/category/office-365/wych dostępnych na platformie Azure.
W tym wpisie blogowym skupiamy się jednak na innym zestawie narzędzi. Aplikacje te zapewniają dodatkową funkcjonalność, poprawiając przy tym sposób pracy z danymi biznesowymi. Wspomniany zestaw aplikacji to Microsoft Power Platform.
Co to jest Microsoft Power Platform?
Power Platform to zestaw rozwiązań, w których skład (na obecną chwilę) wchodzą trzy produkty chmurowe:
- Power BI służy do tworzenia i analizy danych za pomocą graficznych i interaktywnych dashboard`ów.
- PowerApps pozwala na tworzenie niestandardowych aplikacji, nawet bez znajomości kodu.
- Microsoft Flow – tworzenie przepływów pracy (workflow) mających na celu automatyzację procesów.
Dane w aplikacja obsługiwane są za pomocą Common Data Service (CDS). W dużym skrócie – usługa ta jest oparta na chmurze Microsoft Azure, co umożliwia bezpieczne przechowywanie danych i zarządzanie nimi.
Skupmy się jednak na poszczególnych komponentach.
Power BI
Microsoft Power BI to narzędzie typu Business Intelligence, które umożliwia wizualizację danych pochodzących z wielu źródeł. Dzięki niemu użytkownicy mogą tworzyć przejrzyste raporty i pulpity nawigacyjne, umieszczając na nich interaktywne wizualizacje. Tym samym, możliwe jest wyświetlanie danych w czasie rzeczywistym. Power BI pozwala na łączenie się z danymi z wielu źródeł. Są to m.in. Excel, SQL, MailChimp czy też Google Analytics. Gotowe wykresy i raporty możesz osadzać na stronach internetowych, SharePoint czy innych aplikacjach. Dzięki temu, organizacje rozszerzają możliwości w zakresie raportowania, łącząc dane z wielu źródeł w jeden, scentralizowany system raportowania. Produkt jest oparty na chmurze, co pozwala na udostępnianie pulpitów nawigacyjnych innym. Dodatkowo, korzystając z systemu ERP Dynamics 365 Business Central, raporty Power BI są osadzone bezpośrednio na stronach aplikacji, aby mieć jeszcze szybszy wgląd w dane Twojej firmy.
Sam w sobie Power BI jest cennym narzędziem. Jednak, jego potencjał uwidacznia się jeszcze bardziej jeśli wykorzystamy go jako analityczny front-end do procesów wymiany informacji zachodzących przy pomocy PowerApps i Microsoft Flow.
Sprawdź także Korzyści z wdrożenia Power BI w Twojej firmie >>
Czym jest PowerApps?
Rozwiązanie PowerApps to platforma umożliwiająca użytkownikom tworzenie i wdrażanie dostosowanych aplikacji, które mogą być używane na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych (iOS, Android, Windows). Środowisko PowerApps można określić jako „no-code” – nie trzeba znać kodu programistycznego, aby stworzyć aplikację. Bardziej „techniczni” użytkownicy mogą rozszerzyć możliwości aplikacji poprzez dostępne w Azure funkcjonalności lub konektory. Narzędzie oferuje ponad 200 konektorów do popularnych produktów chmurowych, jak i „lokalnych”. Co więcej, PowerApps może być także użyty rozszerzania funkcjonalności istniejącego systemu (np. dostosowywanie list i formularzy SharePoint).
Przykładem użycia może być aplikacja do zarządzania czasem wolnym pracowników, umożliwiająca użytkownikom żądanie i otrzymanie zgodny na czas wolny/ urlop. Przytoczony przykład może być zastosowany w przypadku braku innego systemu lub w połączeniu z posiadanym systemem HR.
Sprawdź także Zwiększ efektywność procesów dzięki Microsoft PowerApps >>
Microsoft Flow
Microsoft Flow to usługa automatyzacji procesów, która pozwala użytkownikom projektować i budować przepływy pracy (workflow) między ulubionymi aplikacjami i usługami. „Flow`y” można wykorzystać do zwiększenia wydajności i produktywności całej gamy funkcji biznesowych. Użytkownicy mogą tworzyć proste przepływy do automatyzacji codziennych zadań (zapisywanie wszystkich załączników poczty e-mail do OneDrive dla firm/ wysyłanie powiadomienia e-mail do konkretnej osoby po dodaniu nowego elementu na liście SharePoint), jak również do przesyłania danych między dwoma systemami. Możliwe jest korzystanie z gotowych szablonów połączeń oraz tworzenie własnych „od podstaw”. Po zdefiniowaniu wyzwalacza, który uruchamia przepływ, przebiega on według zdefiniowanych warunków i wykonuje konkretne akcje we wskazanych aplikacjach.
Do dyspozycji mamy ponad 250 łączników, które ułatwiają rozpoczęcie pracy. Podobnie, jak w przypadku PowerApps, interfejs Flow pozwala „zwykłemu” użytkownikowi tworzyć przepływy bez kodu. Microsoft Flow jest kluczowym komponentem Microsoft Power Platform, który daje organizacjom możliwość szybkiej automatyzacji procesów biznesowych.
Podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że Microsoft Power Platform oferuje rozbudowaną funkcjonalność. Pozwala ona na analizowanie danych (analyze), podejmowanie konkretnych działań (act) oraz ich automatyzację (automate). Niezależnie od tego, czy są używane osobno, czy razem – Power BI, PowerApps oraz Flow wprowadzają Twoją organizację w „świat nowych możliwości”. Co więcej, Power Platform jest kluczowym produkt w strategii giganta z Redmond. W związku z tym, Microsoft cały czas go ulepsza. PowerApps i Flow są już dostępne w konkretnych planach Office 365 (Power BI tylko w E5), jak również Dynamics 365. Szczegółowe informacje w zakresie licencjonowania znajdują się pod tymi linkami: PowerApps, Flow, Power BI. Według roadmap`y Microsoft, w najbliższej przyszłości produkty Power Platform będą w stanie działać i łączyć się z programami Project Online oraz Visio.