Nowy rok szkolny, nowe podręczniki, nowe przedmioty, nowi pedagodzy, ale również sporo nowości ze świata usług chmurowych Microsoft. Nie ulega wątpliwości, że ich głównym bohaterem we wrześniu był Copilot. Pojawiła się również drobna zmiana w Business Central, która umożliwia wygenerowanie oszczędności w zakresie posiadanych licencji. O tym i innych nowinkach wśród rozwiązań Giganta z Redmond w kolejnej części naszego cyklu „Co nowego w aplikacjach biznesowych Microsoft”.

Dynamics 365 Business Central Essentials jako licencja dodatkowa dla innych rozwiązań Dynamics 365

Na początek ciekawa zmiana dotycząca systemu ERP dla firm z sektora MŚP, czyli Dynamics 365 Business Central. Rozwiązanie dostępne jest w dwóch wersjach – Essentials oraz Premium. Stosunkowo niedawno Microsoft zaczął zmieniać sposób, w jaki licencjonowane są te produkty w przypadku, gdy klient posiada inne rozwiązania z rodziny Dynamics 365, a konkretniej – z obszaru CRM, czyli Dynamics 365 Sales, Customer Service czy też Field Service. W pierwszej kolejności, Microsoft zdecydował się, aby Business Central Premium stanowił licencję bazową (base) dla Sales, Customer Service (w wersjach Enterprise) oraz Field Service. Dzięki temu, można nabyć je jako tzw. licencje attach, blisko 80% taniej niż dotychczas. Obrazując to na przykładzie:

  • firma posiada 10 licencji Dynamics 365 Business Central Premium;
  • chce uruchomić rozwiązanie Dynamics 365 Sales Enterprise;
  • w związku z tym, że posiada licencję bazową to może nabyć licencje Sales Enteprise jako attach (w takiej ilości, ile posiada licencji bazowych) w cenie 18,7 EUR/użytkownik/miesiąc (zobowiązanie roczne) zamiast 88,9 EUR/użytkownik/miesiąc.
Źródło: Dynamics 365 Licensing Guide

Jak widać, oszczędność jest ogromna już na jednej licencji. We wrześniu podobny „ruch” został zastosowany wobec Business Central Essentials. Od września 2023 jest on przewidziany jako attach dla Sales i Customer Service Enterprise oraz Field Service. Jest to zatem nieco odwrócony scenariusz, ale zasada działania identyczna, czyli:

  • firma posiada 15 licencji Dynamics 365 Sales Enterprise;
  • chce uruchomić Business Central Essentials;
  • w związku z tym, że posiada licencję bazową, może nabyć Business Central Essentials jako attach w cenie 18,7 EUR/użytkownik/miesiąc (prawdopodobnie, ponieważ strona Microsoft nie została jeszcze w tym zakresie zaktualizowana) zamiast 65,5 EUR/użytkownik/miesiąc (ponad 70% taniej).

Co ciekawe – zmiana przeszła bez większego echa, niemniej widoczna jest po porównaniu przewodnika licencyjnego Dynamics 365 z sierpnia i września.

Źródło: Dynamics 365 Licensing Guide

Microsoft jako lider w zakresie B2B Marketing Platform Automation

Po raz drugi z rzędu Microsoft został uhonorowany przez Gartnera jako lider w kategorii rozwiązań automatyzujących marketing B2B. A wszystko to za sprawą Dynamics 365 Marketing (obecnie Dynamics 365 Customer Insights), który jest dostępny na rynku dopiero od 2018 roku. Dzięki sukcesywnemu rozwojowi, oparciu o Microsoft Dataverse oraz wprowadzeniu do niego Copilota – asystenta AI – Dynamics 365 Customer Insights pomaga marketerom m.in.:

  • zapewnić spójną narrację marki i doświadczenia klienta za pomocą wiadomości e-mail, formularzy i stron rejestracji na wydarzenia, które są zgodne z wytycznymi (standardem) danej organizacji;
  • z łatwością koordynować procesy i ścieżki klientów w obszarach marketingu, sprzedaży i usług, co pozwala na szybką reakcję na ich potrzeby, generowanie potencjalnych szans sprzedaży oraz zwiększenie satysfakcji klientów;
  • szybciej i prościej tworzyć segmenty klientów, co pozwala poświęcić więcej czasu na budowanie odpowiednich relacji z nimi.
Źródło: Microsoft is named a Leader in 2023 Gartner® Magic Quadrant™ for B2B Marketing Automation Platform - Microsoft Dynamics 365 Blog

Nowa wersja bramy (Data Gateway) w Power BI

Istotna nowość dla administratorów Power BI oraz tych, których raporty czerpią dane z systemów zainstalowanych w infrastrukturze lokalnej (on-premises). Mowa o aktualizacji bramy danych (Data Gateway). Informacja jest ważna, ponieważ wersja ta gwarantuje, że raporty publikowane w usłudze Power BI i odświeżane za jej pośrednictwem, będą działać zgodnie z tą samą logiką wykonywania zapytań, która jest dostępna we wrześniowej wersji programu Power BI Desktop. Dodatkowo, warto odnotować, że od 15 marca 2023 r. dowolny przepływ danych usługi Power BI korzystający z lokalnej bramy danych w wersji starszej niż kwiecień 2021 r. może zakończyć się niepowodzeniem. Aby mieć pewność, że odświeżanie będzie nadal działać poprawnie, należy zaktualizować posiadane bramy do najnowszej wersji. Możliwość jej pobrania dostępna jest za pośrednictwem strony Microsoft.

Power Automate dla ChatGPT

Tym razem coś ze świata sztucznej inteligencji – Power Automate dostępny (w fazie preview) jako plugin do ChatGPT. Wtyczka umożliwia użytkownikom tworzenie, wyświetlanie i uruchamianie przepływów z poziomu ChatGPT. Wraz z tą nowością, Microsoft zdecydował się na wypuszczenie tzw. „Skills Connector” oraz wyzwalacza umożliwiającego uruchamianie przepływów z poziomu interfejsu ChatGPT („Run a flow from Copilot trigger”). Co ważne, zastosowanie Copilota pozwala tak naprawdę na tworzenie przepływów bez konieczności pisania żadnego kodu – w tym celu używamy… promptów.

Źródło: Introducing the Power Automate plugin for ChatGPT | Power Automate Blog (microsoft.com)

Uproszczona nawigacja między środowiskami Power Platform z poziomu Power Automate

Wraz z rozwojem poszczególnych usług wchodzących w skład Power Platform oraz faktem, że bazują one na wspólnym „fundamencie” – Microsoft Dataverse – prędzej czy później pojawia się aspekt związany z zarządzaniem środowiskami. Wsłuchując się jednak w głos partnerów, Microsoft zdecydował się na wprowadzenie szeregu usprawnień w tym obszarze. Pierwszym jest możliwość dostosowywania paska nawigacji poprzez przypinanie i odpinane konkretnych opcji, zmianę ich kolejności wyświetlania, otwieranie w nowej karcie czy też możliwość szybkiego przejścia do konkretnej usługi Power Platform.

Źródło: Easier navigation across Power Platform and Environments | Blog poświęcony usłudze Power Automate (microsoft.com)

Oprócz tego, dostępne środowiska, między którymi możemy się przełączać, zostały podzielone na dwie sekcje:

  • Build flows – to grupa środowisk, w których mamy uprawnienia twórcy przepływów;
  • Other environments – uprawnienia na zasadzie „run-only”.
Źródło: Easier navigation across Power Platform and Environments | Blog poświęcony usłudze Power Automate (microsoft.com)

Co ciekawe, istnieje możliwość filtrowania środowisk po:

  • roli, którą w danym momencie posiadamy – przykładowo, możemy przefiltrować środowiska tak, aby wyświetliły się wyłącznie te, w których mamy rolę „Admin”;
  • data platform – czyli czy dane środowisko jest oparte o Dataverse czy nie;
  • typie środowiska – a zatem, czy jest to środowisko typu sandbox, trial czy też developer.

Przekonaj się, jak nowości i zmiany, które Microsoft wprowadza w swoich usługach chmurowych, mogą wpłynąć na funkcjonowanie Twojej firmy oraz poprawić wygodę pracy użytkowników – umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą wypełniając formularz u dołu strony!