Lipiec to dla Microsoftu początek nowego roku fiskalnego. Tym samym, co roku miesiąc ten obfituje w sporą ilość zmian. Dodatkowo jesteśmy już po corocznej konferencji Microsoft Inspire, gdzie – jak sama nazwa wskazuje – mogliśmy zainspirować się nadchodzącymi nowościami w świecie usług chmurowych giganta z Redmond. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Nowości w Microsoft Teams ogłoszone podczas Microsoft Inspire

Microsoft Teams to rozwiązanie, które każdego miesiąca otrzymuje szereg poprawek, zmian i nowych funkcji. Tym razem zamiast czekać do końca miesiąca, Microsoft ogłosił szereg nowości, które pojawią się w Teams, podczas wspomnianej konferencji. Część z nich jest już dostępna do testów dla uczestników programu Microsoft 365 Copilot Early Access Program, na pozostałe trzeba jeszcze poczekać. Poniżej kilka najciekawszych, zaś pełna lista dostępna jest na oficjalnym blogu społeczności Microsoft Teams.

Pierwsza nowość to Copilot – czyli asystent AI – dostępny w ramach Teams Phone. Copilot wygeneruje dla nas podsumowania połączenia oraz odpowie na pytania zadane w jego kontekście. Na przykład: jeśli nie odpowiedzieliśmy na jakieś pytanie odbiorcy, Copilot jest w stanie je wylistować, abyśmy o nim nie zapomnieli. Dodatkowy „Pilot” będzie działać zarówno w przypadku połączeń VoIP, jak i PSTN i jest już teraz dostępny dla uczestników Microsoft 365 Copilot Early Access Program.

Źródło: What’s New in Microsoft Teams | Microsoft Inspire 2023 - Microsoft Community Hub

Pozostając w klimacie AI – asystent trafi również do czatów prowadzonych w ramach Microsoft Teams. Korzystając z gotowych sugestii (promptów) bądź zadając własne pytania jesteśmy w stanie sprawnie uzyskać streszczenie najważniejszych informacji z czatu prowadzonego w poprzednim dniu.

Źródło: What’s New in Microsoft Teams | Microsoft Inspire 2023 - Microsoft Community Hub

Nie oszukujmy się – wyszukiwanie w Teams do najłatwiejszych nie należy, co sprawia, że tracimy na nie za dużo czasu. Microsoft świetnie zdaje sobie z tego sprawę i stara się poprawić tę funkcjonalność. W związku z tym wprowadza nowysearch experience”. Poprzez użycie skrótu CTRL + F w systemie Windows będziemy mogli wyświetlić okienko wyszukiwania w czacie bądź w kanale, w którym się znajdujemy. Wpisujemy słowo kluczowe i szukamy. Funkcja ma być dostępna pod koniec bieżącego roku.

zmiany w ms teams
Źródło: What’s New in Microsoft Teams | Microsoft Inspire 2023 - Microsoft Community Hub

Bardzo ciekawie zapowiada się czat Teams w oknie przeglądarki Microsoft Edge. Podczas otwierania łącza do strony sieci Web z czatu w usłudze Teams okno czatu przeniesie nas do przeglądarki Edge. Dzięki temu możemy przeglądać podlinkowaną zawartość i jednocześnie rozmawiać lub pisać na czacie. Oprócz tego, możliwe jest zainicjowanie nowego czatu bezpośrednio z wbudowanego okienka czatu na pasku bocznym Edge, eliminując potrzebę przełączania się między aplikacjami. Funkcja ta ma się pojawić jeszcze w tym roku.

Copilot w Teams
Źródło: What’s New in Microsoft Teams | Microsoft Inspire 2023 - Microsoft Community Hub

Power Automate Process Mining oraz zmiany licencyjne w Power Platform

Power Automate Process Mining to rozwiązanie, które było już dostępne w wersji public preview w listopadzie 2022. Od sierpnia 2023 będzie już ogólnodostępne (GA), co zostało ogłoszone podczas konferencji Microsoft Inspire. Power Automate Process Mining pozwala na modelowanie procesów biznesowych w firmie jak również wykrywania nieefektywności w już istniejących procesach. Do dogłębnego zrozumienia procesów wystarczy plik dziennika zdarzeń (event log file), który można uzyskać z większości wykorzystywanych systemów i aplikacji IT. Na jego podstawie usługa wygeneruje i wyświetli mapy procesów z danymi i metrykami w celu identyfikacji „wąskich gardeł”. Dzięki temu, Power Automate Process Mining pozwala m.in. na:

  • wygenerowanie oszczędności w czasie i pieniądzach poprzez optymalizację procesów;
  • wykrywanie niezgodnych (noncompliant) procesów i zadań;
  • odkrywanie potencjalnych obszarów do zautomatyzowania;
  • porównanie procesów.
czym jest process mining w power automate
Źródło: Microsoft launches Power Automate Process Mining and next-generation AI - Microsoft Power Platform Blog

Power Automate Process Mining świetnie sprawdzi się w organizacjach funkcjonujących w branży telekomunikacyjnej, finansowej, automotive czy też produkcyjnej.

power automate process mining
Źródło: Overview of process mining in Power Automate - Power Automate | Microsoft Learn

Przy okazji ogłoszenia ogólnodostępności Process Mining, Microsoft wprowadza również zmiany licencyjne w Power Platform (od 1 sierpnia 2023). Dotyczą one:

  • zmiana nazwy licencji „Power Automate Attended RPA per user” na „Power Automate Premium”, który będzie uprawniał do korzystania z Power Automate Process Mining;
  • gdy braknie nam przestrzeni w ramach Process Mining to będziemy mogli dokupić dedykowany dodatek – add-on „Power Automate Process Mining add-on”, zwiększający ją o 100 GB;
  • nowa licencja „Power Automate Process”, która daje prawo do uruchomienia bota w tzw. trybie nienadzorowanym (unattended RPA) lub automatyzacji dla całej organizacji, do której dostęp ma mieć nielimitowana liczba użytkowników w firmie;
  • zmiana nazwy licencji „Power Apps per user” na „Power Apps Premium”.

Microsoft Sales Copilot – nowy-stary znajomy w Dynamics 365?

Jakiś czas temu pisaliśmy o rozwiązaniu Viva Sales, które wprowadziło do Dynamics 365 Sales wiele usprawnień, m.in. potrafi wyręczyć handlowców i za nich uzupełnić dane w systemie CRM. Jak się okazuje, dla Microsoft było to jedynie preludium do dalszych praca nad Copilotem w zakresie Dynamics 365. W ostatnim czasie ogłoszono usługę Microsoft Sales Copilot, której głównym celem jest ułatwienie pracy osób związanych ze sprzedażą. Dostępny jest z poziomu Outlooka, Microsoft Teams czy Dynamics 365 Sales.

Oprócz już znanych funkcji, Microsoft Sales Copilot dodaje kolejne, a są to:

  • automatycznie generowane podsumowanie szans sprzedażowych zawierających informacje o statusie, postępie i kluczowych faktach;
  • tworzenie wiadomości mailowych do klientów na podstawie zgromadzonych danych w Dynamics 365 Sales, w tym o produktach czy szansach sprzedażowych;
  • łatwiejsze przygotowywanie się do spotkań z klientami za pomocą widoku podsumowania, które zawiera najaktualniejsze informacje na jego temat;
  • wskazówki i sugerowane odpowiedzi otrzymywane w czasie rzeczywistym podczas spotkań w Teams. Generują się automatycznie na podstawie wychwyconych wzmianek o konkurencji czy marce, które mogą stanowić obiekcje klienta.

Microsoft Sales Copilot będzie dostępny jako samodzielny produkt, jednak prawo do korzystania z niego, bez dodatkowej opłaty będą również mieć użytkownicy posiadający licencję Dynamics 365 Sales w wersji Enterprise oraz Premium.

dynamics 365 lipiec 2023
Źródło: Microsoft Sales Copilot, Dynamics 365 Customer Insights, and cloud migration reshape the future of business - Microsoft Dynamics 365 Blog

Przekonaj się, jak rozwiązania Microsoft oferowane przez Nav24 mogą usprawnić procesy w Twojej firmie oraz poprawić wygodę pracy użytkowników – umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą, wypełniając formularz u dołu strony!